گاهان گمشده….


گاهان گمشده….
آیا اسطوره ها افسانه هستند ؟! یا ما افسانه پنداشتیم؟! به نظر میرسد ما اطلاعات کافی در اختیار نداریم چرا که گاهشماری دیرین از دست رفته و فراموش گردیده است! و امروز ما از روی نبود اطلاعات مجبور به جفت و جور کردن نماد یا نوعی پردازش واژه ! شده ایم وبه ناچار حقیقت و افسانه را به هم بافته ایم. شاید اگر متون کهن ما از میان نمیرفت امروز حقایق بیشتری بر ما آشکار میشد.


با کمال تعجب هنوزهم در برخی کتابهای ایران اگر چه اندک به اطلاعات صحیحتری دست میابیم و عمر زمین و آسمان را بدرستی حتی تا میلیارد ها سال میابیم! که از وجود نوعی گاهشماری بسیار پیشرفته در زمانهای بسیار کهن خبر میدهد!
مثلا» در کتاب مجمل التواریخ گوید: «منجمان چیزی همیگویند در تاریخ که همه مقالتها بدان ضایع کردند ! گویند از عمر دنیا ستاره از اول حمل روان گشت تا آنروز که متوکل به دمشق رفت چهار هزار هزار و سه بار و سیصد هزارو بیست هزار سال بوده است به سالهای آفتاب و اندر حساب سالها همچنان تفاوت است» یا در کتاب عجایب نامه محمد همدانی آورده: «دهریان گویند که این عالم همیشه چنین بود و چنین بماند با کواکب وبعضی گویند عمر عالم چهار هزار هزار هزار هزار و تیر ست هزار هزار و بیست هزار هزار سال است!»
خوب داستان چیست؟! و جریان این گاهان گمشده چیست؟! اگر چه منابع ما ایرانیان تقریبا» از دست رفته است اما من در زیر برای نمونه اسطوره های گاه شماری هندوها را آورده ام اگر چه خلاصه اما شاید نشان دهد که اسطوره تا تمام و کمال نباشد نمیتوان در آن داوری کرد. اینها نماد نیستند اینها متنهای چند هزار ساله هستند متنهای اسطوره ایی! و اما دقیق! بسیار شبیه همان سالهای کهنی که مورخین ایرانی ثبت کرده اند! (مطالب زیر از وداها و سوریا سیدهانتا اقتباس شده است)
60 ویکالا = 1 کالا ( یک دقیقه) و 60 کالا برابر 1 آنسا ( درجه) 30 آنسا برابر یک راسی و 12 راسی برابر با یک بهاگانا( یک دوره گردش زمین به دور خورشید ) بعد بر مبنای این دور گردش سیارات یا سالهای یوگای بزرگ مشخص میشود مثلا» در یک یوگای بزرگ مریخ 2.296.832 دور باید به دور زمین بگردد ( زمین ساکن برای اندازه گیری حرکات است) در سالشمار یوگای بزرگ تعداد 1.577.917.828 روز در زمین داریم که حدود 4 ملیون و سیصد وبیست هزار سال میشود.
ماه قمری هم در این تقویم اسطوره ایی 1.603.000.080 روز است . هر دوره از سال یوگای بزرگ را در هزار دور یک کالپا نامند که برابر با 4 ملیارد و سیصدو بیست ملیون سال است ( تقریبا» عمر کره زمین) که این عدد بزرگ تنها یک روز براهما است! (با روزهای خلقت در قرآن و تورات مقایسه شود) دو روز براهما ( شب و روز برابر 2 کالپا است) 360 ملیارد کالپا یکسال براهما است یا حدود 3 تریلیون سال و در زمان حاضر که پنجاه سال براهما گذشته حدود 155 تریلیون سال از آغاز آغاز هر چیز گذشته است! (البته همین یوگای بزرگ به چهار بخش دیگر به نامهای ساتیا یوگا 1.728.000 سال… و ترتا یوگا 1.296.000 سال… و دواپارا یوگا برابر با 864.00 سال …و کالی یوگا 432.000 سال است هر کالی یوگا برابر یک چاراناس میباشد.)
اکنون ما در پنجاه و یکمین دوره سال براهما هستیم که آنرا پادما گویند کائنات در ابتدای پادما و در حدود ده و نیم ملیار سال پیش آفریده شده است.!
نا گفته نماناد در وداها از یک پارامانو برابر با 26 ملیونیوم ثانیه شروع میشود تا به روز خدا یا روز براهما برسد ( 4 ملیارد و سیصد وبیست ملیون سال) و بعد از آنجا به سالهای بزرگتر! برسیم مانند پادما! در وداها یک ماس(ماه) برابر 30 اهوراترام یا سی روز است هر ریتو برابر دو ماس هر ایانا سه ریتو و دو ایانا یکسال است که آنرا سامواسترا یا یکروز دیو! مینامند.
در سوریا سیدهانتا از یک پرانا برابر با 4 ثانیه تا یک پارا برابر 311 تریلیون سال زمان تعریف شده است!
مایاها هم به همین دقت گاهان را شمارش کرده اند ( تا جایی که اسناد بر جایمانده) وهمه اینها اسطوره اند اما نه آنقدر پرت ! بسیار هم واقعی هستند انقدر واقعی که ما در برابر آن بسیار حقیر مینماییم
گاهان کهن ایرانی نیز قابل ردیابی هستند اگر عمری بر جای بود میتوان گاهان ایرانی را نیز با گاهان هندو و مایاها سنجید…از آنچه هنوز بر جایمانده میتوان حدس زد گاهان ایرانی بر مبنای حرکت سوم زمین یا حرکت تقدیمی یا سال بزرگ بوده که یک دوره تقریبا» 26 یا 24 هزار ساله بوده است. که درگشت وفراگشت آنرا به دو دوره 12 یا 13 هزار ساله تقسیم مینمودند سال بزرگ به همراه حرکت مخروطی زمین احتمالا» خود دوره های گرما و سرما را هم در بر داشته است درست مانند سالهای معمولی اما هنوز برای ثبت دقیق آن به اطلاعات دیگری نیاز است. اکنون ما در کدامین دوره های سالهای بزرگ هستیم ؟ چیزی معلوم نیست! ظاهرا» بعد از طوفان بزرگ همه شواهد و مستندات نابود شده است بشر دوباره به غارها پناه بردند و دوباره راه رفته را پیموده است و در این مسیر دهشنتناک تقریبا» همه چیز فراموش گردیده است!

استاد فرشاد فرشید راد

 

Posted on سپتامبر 8, 2015, in دنياي اسرار آميز. Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: