سنگ اسرار آمیز مریخ و کشف زیست شناس آمریکایی درباره ماهیت آن


یک صخره اسرارآمیز که به ناگهان در جلوی مریخ‌نورد «فرصت» (Oppurtunity) ظاهر شده ممکن است شبیه یک دونات خوشمزه به نظر رسد، اما تا به حال چیزی شبیه به آن بر روی سطح مریخ دیده نشده است.

به گزارش همشهری این صخره عجیب مریخی در ۸ ژانویه امسال بوسیله فرصت در نقطه‌ای که ۱۳ روز پیش چنین چیزی در آن و جود نداشت، شناسایی شد. این صخره که دانشمندان آن را «جزیره قله‌ای» نامیده‌اند در بیرون به رنگ سفید و در میانه به رنگ سرخ است و پس از آن ظاهر شد که «فرصت» تازه یک مریخ‌نوردی کوتاه را تمام کرده بود.

ظهور صخره اسرار آمیز بر روی مریخ

استیو اسکوایرز دانشمند سرپرست این مریخ‌نورد در دانشگاه کورنل در ایتاکا ی نیویورک در یک جلسه به مناسبت دهمین سالگرد قرار گرفتن «فرصت» بر روی مریخ گفت: «این صخره شبیه یک دونات ژله‌ای است که ناگهان در نقطه‌ای که تا به حال مریخ‌نورد در آن نگشته بود، ظاهر شده است. این صخره عجیب در نقطه‌ای روی «ستیغ مریخ» به موازات دیواره «دهانه ایندیور» قرار دارد ک فرصت در حال گذراندن زمستان مریخی در آن است. نگاه دقیق‌تر به آن با استفاده از ابزارهای روباتی قرار گرفته بر روی «فرصت» تعجب حتی بیشتری را برانگیخت.

اسکوایرز در جلسه ۱۶ ژانویه در هفته گذشته با هیجان گفت: «پیش از این هیچ چیز مانند آن بر روی سطح مریخ دیده نشده است. این صخره میزان بالایی از گوگرد و میزان بالایی از منیزیم دارد. میزان منگنز در این صخره بسیار بالاتر از هر چیز دیگری است که ما بر روی مشاهده کرده‌ایم. من نمی‌دانم این تفاوت در ترکیبات چه معنایی دارد. ما کاملا در این باره سردرگم هستم، ما زمانی هیجان‌انگیز را می‌گذرانیم.»

اسکوایرز گفت دانشمندان هدایت‌کننده مریخ‌نورد دو نظریه کاری درباره چگونه ظهور این اسرارآمیز این جزیره قله‌ای در نزدیکی فرصت دارند. یک نظریه می‌گوید این صخره قطعه‌ای از خرده‌ریزهایی فضایی از یک دهانه برخوردی در جایی نزدیک به مریخ‌نورد است که اتفاقا به جلوی فرصت افتاده است. نظریه دیگر دیگر این است که این صخره در هنگامی یکی از رانش‌های این وسیله بر روی مریخ با درنتیجه برخورد یکی از شش چرخ این مریخ نورد بیرون افتاده است.

مریخ‌نورد فرصت از ۲۴ ژانویه ۲۰۰۴ ، هنگامی که چند هفته پس از دوقلوی روباتی‌اش «روح» (Spirit) بر روی مریخ فرود آمد، در حال کاوش بر روی مریخ بوده است. هر دوی این مریخ‌نوردها مدت بیشتری از ماموریت تعیین‌شده ۹۰ روزه‌شان دوام آوردند، و «فرصت» تا به امروز بر روی مریخ حرکت می‌کند.

***************************************************************

شکایت یک دانشمند آمریکایی از ناسا در مورد یک سنگ اسرارآمیز مریخی

یک زیست‌شناس کالیفرنیایی از سازمان ناسا به دلیل عدم بررسی یک سنگ مرموز در سطح سیاره مریخ که چند هفته پیش توسط کاوشگر کنجکاوی کشف شده بود، شکایت کرد.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، راون ژوزف، زیست‌شناس نجومی آمریکایی، دادخواستی علیه ناسا و چارلز بولدن، رئیس این سازمان در دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در شمال کالیفرنیا تنظیم کرده و در آن مدعی شده است که جسم کشف شده توسط کاوشگر کنجکاوی در حقیقت یک جسم زنده بوده که از هاگ رشد کرده است.

 

ژوزف از این دادگاه خواسته تا ناسا را به بررسی و آزمایش علمی «یک موجود فرضی زیستی» وادار کند.

 

در این دادخواست، ژوزف اعلام کرده است: امتناع از ثبت تصاویر نزدیک از زوایای مختلف، امتناع از ثبت تصاویر میکروسکوپی از این موجود و امتناع از انتشار تصاویر وضوح بالا غیر قابل توضیح، غفلتی بی‌ملاحظه و عجیب است.

 

ناسا بر این فرض بود که سنگ کشف شده موسوم به «Pinnacle Island» شاید توسط یکی از چرخهای کنجکاوی وارونه شده و شرایطی غیرعادی را برای بررسی زیر یک سنگ مریخی ارائه کرده است.

 

ژوزف که مقالاتی را در مجله Cosmology منتشر کرده است، از ناسا خواسته تا صدها تصویر نمای نزدیک وضوح بالا و متمرکز از سنگ را در زوایای مختلف ثبت کرده و تصاویر اصلی را برای بررسی به او ارسال کند.

 

وی مدعی است که این سنگ، شکلی از حیات بیگانه بوده و سنگ خواندن آن توسط ناسا پیش از اجرای آزمایشات بیشتر بر روی آن «غیر قابل توضیح و سهل‌انگارانه» است.

 

این دانشمند در دادخواست خود خواسته که ناسا این جسم را بیشتر بررسی کرده و اگر آنرا یک موجود زیستی شناخت، باید مطمئن شود که نام وی به عنوان اولین مولف در مجلات علمی برای چنین کشفی ذکر خواهد شد.

 

در همین راستا، باب جاکوبز، سخنگوی سازمان ناسا در پاسخ به این دادخواست، بیانیه‌ای صادر کرده که بر مبنای آن، جسم مرموز مورد ادعا را همچنان یک سنگ خوانده است اما تاکید کرده دانشمندان که در حال بررسی این سنگ برای درک بهتر ترکیبات شیمیایی آن هستند.

 

همچنین این سازمان اعلام کرد که مانند سایر ماموریتهای تحقیقاتی علمی دیگر به بررسی داده‌های جدید در مورد این سنگ ادامه داده و تصاویر و اطلاعات در زمان دریافت داده‌های جدید در دسترس قرار خواهد گرفت.

پ . ن : 5 سال پیش  با قاطعیت اعلام می شد در هیچ زمانی چه در گذشته و چه حال روی ماه و مریخ نه آبی وجود داشته و نه حیاتی. کم کم هر چند ماه یک بار اخباری از کشف های جدید اعلام میشد و بهر حال تا روزی که مردم آماده باور این موضوع بشوند که زمانی روی مریخ هم مثل زمین حیات وجود داشته است این اخبار ادامه خواهد داشت.

Posted on فوریه 2, 2014, in حيات در ماه و مريخ. Bookmark the permalink. 4 دیدگاه.

 1. مخفی نگه داشتن این واقعیت ها چه سودی داره …اوووف بعد ما سر پای چپ یا پای راست اول گزاشتن هنوز اختلاف داریم

 2. چه جالب…حالا تو 10 سال چه چیزایی کشف کردن معلوم نیست

 3. با ديدن چند كليپ گزارشي مريخ نورد كنجكاوي و ميدان بسيار محدود بررسي اون، خيلي برام مايوس كننده بود! اگرچه موارد ديجيتالي ابزارهاي اون مسلما پيشرفته و سريع هست (از جمله اسپكتروسكپي مواد) و نيز اپتيك دوربينها و پردازشهاي تصويري
  محيطي ، و حتما هم ارسال اطلاعات دسته بندي شده …! اما جدا حركات مكانيكي حركتي خود مريخ نورد/ تشخيص و مانور سريع نسبت به عوارض زمين/ حركات مكانيكي حركتي دوربين/ ، فوق العاده كند و با محافظه كاري خيلي بالايي انجام ميشه!
  هرچند كه تكه فرمانها از زمين ارسال بشه…
  بطوريكه با واقعگرا ترين فيلم هاي علمي تخيلي قديمي شده تفاوت عملياتي مايوس كننده اي داره! مثل كند بودن بدون مهارت يك كودك يكساله!!!
  (ظاهرا تا موقعي كه مكانيك نانو پيشرفت جدي نكنه، حركات روباتيك جابجا شونده اصلا با انتظارات و تبليغات علمي تجاري همخواني نداره)… اونوقت بگيد آمريكاييها با فضايي ها رفيق جونجوني شده اند!!!
  ضمنا من در حيرتم كه طراحي حركتي رشديابنده مكانيك نانو در جلوه هاي ويژه فيلمهاي علمي تخيلي مثل مرد آهني/ ترانسفورمرز/… رو چه مغزهاي پيچيده و درعين حال زيباي هنري/ گرافيكي/ نرم افزاري اعجوبه اي طراحي و اجرا ميكنند… و چه نگاه آينده نگر دوري دارند!! (آيا ممكنه اين فاصله خيلي زياد واقعيت مكانيكي تا علمي تخيلي مكانيكي فقط محتاج راه حل چند گره كور نانو و همينطور هماهنگي ديجيتالي بخشهاي مستقل فراوان مكانيكي باشه كه با باز شدن اون گره هاي مهندسي ،
  فاصله بين تشخيص/ هدفگيري/ برنامه دهي ديجيتالي تا اجراي نهايي مكانيكي به ثانيه ها برسه!!؟)… فكر نميكنم كه به عمر من قد بده!!! چاره اي ندارم كه با همين جلوه هاي ويژه، جلو طغيان آرزوهام رو بگيرم!

  • ولی‌ نباید فراموش کرد که اینها فقط اطلاعاتی هستند که باید در اختیار عموم قرار بگیرن، نه تمام داده‌ها و حقایق …

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: