مگالتیک ها و سازه های بسیار مرموز 25000 ساله در روسیه


در روسیه در کوه های قفقاز در فاصله ای نچندان دور از شهرستانهای روسی از جمله سوچی ، و دو شهرستان دیگر ، نزدیک به صدها بنای تاریخی «مگالتیک» (بناهای بسیار بزرگ سنگی با الگو برداری از صخر های مالتا) وجود دارد. روس ها نام این بناهای بسیار قدیمی را «دولمن» (ساختمانی که دارای چند ستون یک پارچه سنگی است) گذاشته اند. باستان شناسهای روسی و خارجی هنوز کشف نکرده اند که این بناها چه کاربردی باید داشته باشند. قدمت همه این دولمن هایی که در تصاویر موجود در این مقاله قرار گرفته است به 10 هزار تا 25 هزار سال پیش باز می گردند. برخی دیگران از باستان شناسان ساختار شکل گیری این بنا های تاریخی مگالیتک را در محدوده 4000 تا 6000 سال قرار داده اند.

m-pc1.blogfa.com

هزاران مورد از بناهای ماقبل تاریخی مگالتیک در سراسر جهان شناخته شده است. برخی از این آثار که در خارج از روسیه قرار دارد به طور وسیعی کم شناخته شده است و این بناها و یا به لفظ روس ها دولمن ها در پوشش کوه های قفقاز غربی قرار دارد و هر مورد در دو طرف خط الرس کوه های قفقاز و در منطقه آبخازیا است که وسعت آنها در حدود 12000 کلیومتر مربع را در بر گرفته اند.

m-pc1.blogfa.com

دولمن های قفقاز نشان از یک نوع منحصر به فرد مهندسی ماقبل تاریخ است به گونه ای که قرار گیری سنگ ها به صورت دقیق و ساخت بلوکه های سنگی شامل این مهندسی بسیار دقیق است ، به عنوان مثال ستون ها با زاویه بسیار دقیق 90 درجه بر روی هم قرار گرفته اند و در برخی از آنها دوایری بسیار دقیق قرار دارند.

m-pc1.blogfa.com

در حالی که به طور کلی این سازه های بسیار قدیمی در داخل اروپا شناخته نشده است ، سازه های مگالیتک های روسیه می تواند با نمونه های مشابه خود در اروپا از لحاظ قدمت ، حجیم بودن و وسعت مگالتیک ها مساوی باشد. اما در همین حال هنوز هم منشاء این سازه ها معلوم نیست.

به رغم تنوع آثار تاریخی قفقاز، آنها، شباهت بسیار زیادی را با مگالتیک های حجیم سایر نقاط مختلف اروپا و آسیا، مانند شبه جزیره ایبری، فرانسه، بریتانیا، ایرلند، هلند، آلمان، دانمارک، سوئد، و هندرا دارند. طیف وسیعی از فرضیه ها در مورد ساخت این بنا ها وجود دارد اما با این منوال هنوز نیز به طور کامل دلایل ساخت مگالتیک ها نامعلوم مانده است.

m-pc1.blogfa.com

m-pc1.blogfa.com

حدود 3000 مورد از این آثار تاریخی در قفقاز غربی کشف شده است ، اما بسیاری از آنها رو به نابودی هستند. امروزه بسیاری از بناهای کشف شده خرابه ای بیش نیستند که با غفلت در مورد آنها به طور کلی همه آنها از بین خواهند رفت.

m-pc1.blogfa.com

m-pc1.blogfa.com

m-pc1.blogfa.com

m-pc1.blogfa.com

علاوه بر مناطق قفقاز ، دولمن ها در منطقه کرسنودار نیز یافت شده اند. که این منطقه در حدود 148 کیلومتری از دریای سیاه واقع شده است.

m-pc1.blogfa.com

m-pc1.blogfa.com

شمار بسیار زیادی از دولمن های موجود در قفقاز دارای ساختار مستطیلی شکلی بوده اند که در اکثر آنها برشی دایره ای شکل به چشم می خورد که نمادی را نشان می دهند.

m-pc1.blogfa.com

دولمن ها دارای طیف گسترده ای از معماری کهن به شمار می روند. طرح های ذوذنقه ای ، مربعی و مستطیلی شکل و منحنی در صخره ها مشاهده می شود. همه دولمن ها در مرکزیت خود به نماد دایره ای شکلی که نماد پورتال است اشاره ای دارند. در مقابل این نماد ها، نماد هایی از یک ارامگاه به چشم می خورد که به احتمال زیاد باید این سازه ها در مراسمی خاص مورد استفاده قرار گرفته باشند. این ارامگاه ها دارای ستون ها و دیواره های بسیار بلندی بودند که طول برخی از آنها به بیش از یک متر می رسند. که نشان می دهند که به دیواره دولمن ها ملحق شده اند. در این منطقه علاوه بر کشف شدن این سازه های مرموز ، تعدادی سفال ها و جواهر آلات که از برنز و نیز مس ساخته شده اند و  آهن الات ساخته شده دیگر  همراه با دست سازه های دیگر انسانی،  از جمله ابزار های برنزی و نقره ای، طلا و زیور آلات سنگی نیمه قیمتی نیز اشاره ای داشت.

m-pc1.blogfa.com

دولمن های هرمی شکل در دره عمیق مامد

m-pc1.blogfa.com

طرح های تزئینی موجود بر روی این آرمگاه ها بسیار بزرگ نیستند. بسیاری از نقوش حکاکی شده بر روی این بناها شامل خطوطی به صورت زیگ زاگ ، حلق آویز ها ، مثلث ها و یا دوایر متحد المرکزی است . که این آئین تزینی ، در آن دوره تاریخی می تواند کاملا رایج باشد. بسیاری از این ترسیمات بر روی کناره های ستون ها دیده می شود.

m-pc1.blogfa.com

یکی از جالبترین مجتمع های مگالتیک موجود، گروهی از سه دولمن است  که در یک ردیف و بر روی تپه رودخانه  ژان در ساحل دریای سیاه در منطقه کراسنودار روسیه است . در این ناحیه بزرگترین مکان قرار گیری مجتمع های بزرگ مگالتیک هایی بوده که از جمله شهرک های گورستانی است که دارای چند ستون یک پارچه سنگی است تپه های سنگی بزرگ دو بنای تاریخی را در خود احاطه نموده است.

بناهایی مرکزی دولمن ها در طرحی 4 متر در 4 متر ساخته شده اند.

m-pc1.blogfa.com

m-pc1.blogfa.com

m-pc1.blogfa.com

یکی دیگر از (چهار) بنای یافت شده که دولمن در نزدیکی رودخانه ژآن دارای یک ورودی مخفی در پشت اتاق خود می باشد، که نمای ساختگی ورودی و حیاط در مقابل ساختمانی که دارای چند ستون یک پارچه سنگی است قرار دارد.

m-pc1.blogfa.com

دولمن های قفقاز در اصل در هماهنگی با چشم اندازهای طبیعی ساخته شد.

m-pc1.blogfa.com

یک پروژه بلند مدت برای حمایت از این سازه وجود دارد که این پروژه به عنوان «استودی دولمن ها» شناخته شده است در این پروژه حمایت توسط موسسه ای برای مطالعه تاریخچه فرهنگ روس، آکادمی علوم روسیه و اس تی پیتر برگ است که از سال 1997 این پروژه اجرا شده است.

m-pc1.blogfa.com
این پروژه توسط روسیه و موسسات فرهنگی در طول سالهای (1998-2006) مورد حمایت قرار گرفت؛ و سازمان های دیگری که در این راستا حمایت همگانی خود را نسبت به این سازه های کهن نشان داده اند شامل (کمیته دولتی در امور حفاظت از میراث فرهنگی (منطقه کراسنودار روسیه) در طول سالهای (1998-2006)، صندوق هزینه های ملی روسیه برای شناخت علوم انسانی در طول سالهای (1999-2002، 2006)؛ صندوق هزینه های رئیس جمهور روسیه سال (2001)، نشنال جئوگرافیک، کمیته تحقیقات و اکتشافات در طول سالهای (2001، 2003) ) می باشد.


منبع ترجمه و گردآوری:

 پایگاه بسوی حقیقت

برگرفته از:

1- Markovin, V.I., Western Caucasian Dolmens

2- Megre, V., 1995. Ringing Cedars Series

3- Trifonov, V., 2006. Russia’s megaliths: unearthing the lost prehistoric tombs of Caucasian

4- warlords in the Zhane valley. St.Petersburg: The Institute for Study of Material Culture History, Russian Academy of Sciences

5- Kudin, M., 2001. Dolmeni i ritual. Dolmen Path – Russian Megaliths

6- J.-P. Mohen, 1993. The World of Megaliths

7- R. Joussaume, 1988. Dolmens for the Dead

8- K.Wilson, 2001. Op expeditie in de Kaukasus //Archeobrief, #17 (winter 2001) // Stichting voor de Nederlandse Archeologie

9- V.I. Markovin, 1993. Der Kurgan Psynako I, Rayon Tuapse im Krasnodar Land (Westkaukasus) // Zeitschrift fur Archaologie. Heft.27

10- V. Trifonov, 2001. What do we know about Caucasian dolmens for sure? // Caucasian Dolmens and Ancient Civilizations (IV – I mill. BC). Krasnodar

11- S. Hansen, 1996. Megalitgravene i Kaukasus: er de udlobere af de vesteuropaeiske? // Popular Arkeologi, argang 14, #4
Bronze Age to New Age // Archaeology, May/June 1999

12- http://members.chello.nl/r.j.triest/http://megalith.ru/indexrus.shtml

13- http://megalith.ru/indexrus.shtml http://whc.unesco.org/sites/900.htm

14- http://www.thelivingmoon.com/43ancients/02files

/The_Case_for_Hobbits_Caucasian_Dolmens.html

Advertisements

Posted on سپتامبر 10, 2013, in فرازمینی ها در زمانهای کهن, دنياي اسرار آميز. Bookmark the permalink. 5 دیدگاه.

  1. مرسی خیلی جالب بود

  2. رامتین جان لطفا اطلاع رسانی کنید

    برنامه رازهای گذشته کانال من و تو در مورخه 1392/06/24 برنامه ای کاملا متفاوت با داستانهائی است که تابحال دیدیم و شنیدیم که فکر کنم برای همه جالب باشه داستان این برنامه در مورد رازهای ورق، بازی (کارت) و رابطه آنها با جادوی سیاه است

    یکشنبه 1392/06/24 ساعت 22:00 شبکه من و تو

  3. با تشکر خیلی جالب بود چند وقتی بود که به سایت سر نزده بودم تمام مطالبی که نخوانده بودم می خونم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: