ماهاسامادهي سوامي كريشناناندا


ماهاسامادهي سوامي كريشناناندا
مترجم : ندا كاميابي
ماهاسامادهي ( جدايي روح از بدن و رفتن به سوي خداوند )
سوامي شيواناندا درباره شاگردش كريشناناندا كه هنوز مرد جواني بود اينگونه نوشته است :
بندرت مي توان يوگي تمام عياري چون سوامي كريشنانانداجي را پيدا كرد. ممكنست فردي اعتقاد به فلسفه ودانتا داشته باشد در حاليكه بهاكتي يوگا و كارمايوگا را محكوم كند ولي سوامي كريشناناندا مثل خودم است، مانند لرد كريشنا،كمال مطلق و جامع، تنها زماني حاصل مي شود كه شما خدمت و فداكاري را با جنانا(jnana) يعني عقل و دانش تركيب كنيد.
سوامي كريشناناندا كه 40 سال رئيس انجمن زندگي معنوي Divine life society بود در 23 نوامبر 2001 «آذر ماه سال 1379» در كلبه اي محقر واقع درآشرام شيواناندا دركناره هاي ساحل رود گنگ در ريشي كش هندوستان، روحش به خدا پيوست.

https://i2.wp.com/www.swami-krishnananda.org/images/swami-pic-2.gif

شرح زندگي سوامي كريشناناندا
به عنوان بزرگترين پسر يك خانواده 6 نفره در 25 آوريل 1922 متولد شد . نام او را سوباريا subbarayaگذاردند . او در يك خانواده مذهبي اصول گرا رشد كرد . بتدريج به زبان سانسكريت كه تاثير فراواني بر دوران جواني او گذاشت تبحر خاصي پيدا كرد. تحصيلاتش را تا مقطع دبيرستان ادامه داد اما به آنچيزي كه در كلاس مي آموخت راضي نبود و علاقمندي خودش را به زبان سانسكريت ادامه مي‌داد. زمانيكه هنوز پسربچه اي بيش نبود، تمام كتاب بهاگاوادگيتا را حفظ کرد. با مطالعه كتاب‌هايي به زبان سانسكريت، مانند گيتا، اوپانيشاد و ديگر منابع، به اصل فلسفه ودانتا ( يگانگي وجود ) روي آورد . اگر چه او يك مذهب گراي سنتي بود ولي شوق درونيش براي كسب معنويات هر روز بيشتر مي شد . در سال 1943 به خدمت دولتي در ناحيه هوسپت (Hospet) در بلاريBlary)) درآمد، اما اين مرحله طولي نكشيد، قبل از پايان همان سال به شهر وارناسي(Varanasi) رهسپار شد و در آنجا به مطالعه وداها و كتب مذهبي پرداخت . اما صداي استاد، او را به ريشي كش(Rishikesh)كشاند .نهايتاً در تابستان 1944 به ريشي كش عزيمت كرد . وقتي براي اولين بار با سوامي شيواناندا ملاقات كرد در برابرش سر تعظيم فرود آورد و سوامي شيواناندا به او گفت : « تا پايان زندگي ات همينجا بمان . من پادشاهان و وزيران را وادار مي كنم كه به پاي تو بيفتند. »

در 14 ژانويه 1946، سوامي شيواناندا، او را به مقام سانياسي (معلم علوم ودايي) منصوب كرد و او را سوامي كريشناناندا نام نهاد .
سوامي شيواناندا با مشاهده استعداد بي حد شاگردش ، ماموريت نوشتن پيامها ، نامه ها ، كتابها و ويراستاري آنها را به او واگذار كرد .

در سال 1948 سوامي شيواناندا از او خواست كه به نوشتن كتابهاي فلسفي و مذهبي بپردازد . او سپس زير نظر استاد، به نوشتن و اداره كردن كلاسها و سخنرانيها پرداخت . اولين كتابش را به نام «شناخت مطلق» در 14 روز نوشت . گروهي عقيده دارند كه اين كتاب به واسطه دقيق و آموزنده بودن، هنوز يكي از بهترين كارهاي سوامي كريشناناندا مي باشد . در سال 1961 سوامي شيواناندا او را به عنوان رياست عاليه انجمن زندگي معنوي منصوب نمود كه تا آخرين روزهاي زندگيش اين سمت را در اختيار داشت. بواسطه درك فراوان و مهارت ادبي او بود كه بعنوان رئيس موسسه تحقيقاتي ادبيات شيواناندا و همچنين رئيس كميته انتشاراتي ادبيات شيواناندا منصوب و حدود 300 جلد از كتابها و نوشته هاي سوامي شيواناندا را بچاپ رسانيد .

كار اين كميته ترجمه كتابهاي سوامي شيواناندا به اكثر زبانهاي هندي بود . سوامي كريشناناندا استاد كليه نظام هاي فكري شرقي و غربي بود . كتابهاي او كه حدود 50 جلد مي باشد در بر گيرنده رسالت ارزشمندي است كه مي تواند براي تمام كساني كه در دنياي معنويات گام برداشته اند به يادگار گذاشته شود . مطالعه كتاب هاي وي انسان را به حقيقت غايي رهنمون مي سازد . آموزه هاي او انسان را بسوي جنانا ( عقل و دانش )،اوپانيشاد و مراقبه سوق مي دهد . فعاليت روزانه اش نمونه كاملي از درگيري فعال او در امور معنوي دارد.

در زندگي او كار و دانش تركيب هماهنگي بود. آزادانه خودش را وقف فعاليت در انجمن زندگي معنوي و اداره امور آشرام نموده بود . او چند سالي هم بعنوان « سردبير مجله انجمن زندگي معنوي» فعاليت داشت و تا پايان عمر، كار چاپ و انتشار آن را عهده‌دار بود سوامي كريشناناندا استاد مسلم راجايوگا بود. او مي دانست چگونه فكرش را روي هر موضوعي متمركز نموده و به طور عميق به درون آن نفوذ نمايد. داشتن چنين مزيت هايي او را قادر ساخت تا بدون هيچ مشكلي موقعيت و شرايط را درك نمايد . روشن بيني او كه از تجربيات دروني اش نسبت به حقايق نشات گرفته بود، اين توانايي را برايش بوجود آورد كه بدون زحمت، هر نوع پرسش يا ترديدي را به مفهوم فلسفي آن ربط داده، دوباره و دوباره، شور و اشتياق عظيم روح انساني را براي وحدت روحاني احياء كند.

سوامي شيواناندا از كريشناناندا چنين ياد كرده است:
« او مرد كاملي براي رفتن به غرب است و البته اگر چنين نشد و او به غرب نرفت تنها حضورش در جهان كفايت مي كند . كتابهاي وي گنجي است كه براي ما بيادگار مانده است.
مردي كه از ذهنش انديشه هاي توانمندي نشئت گرفته و به تمام جهان سير كرده است نيازي به رفتن اينجا و آنجا براي ايراد سخنراني ندارد. حتي نيازي به نوشتن كتاب هم ندارد . چه نيكوست بزرگمردي چون او در جاي خود بماند چرا كه زنبورها با شكفتن گلها مي آيند و نهايتاً اينكه سوامي كريشناناندا نيروي محركه خاموشي است. »

رجعت يك يوگي بزرگ :
روز قبل از رجعت، سوامي كريشناناندا، راجع به خوابي كه شب قبل ديده بود براي اطرافيان شرح داد كه بزودي بدن خاكيش را ترك خواهد كرد ، بدين ترتيب دستور داد كه حقوق آشپز و پزشك معالجش را كه از ريشي كش براي مراقبت از او به آشرام آمده بودند پرداخت كنند . او با افرادي از آشرام و عيادت كنندگان ملاقات و با آنها صحبت كرد . در ساعت 3 بعد از ظهر درخواست نمود كه يك نسخه از كتاب بهاگوادگيتا با تفسير سوامي شيواناندا را كنار تختخوابش قرار دهند. يكساعت بعد تنفسهايش آرام آرام به شماره افتادند, با اشاره از خدمتكارش خواست كه او را بر تختش بخواباند و اين نشان دهنده آن بود كه لحظه موعود فرا رسيده است.
عقربه هاي ساعت زمان 30/4 بعد از ظهر را نشان مي داد و در اين لحظه بود كه سوامي كريشناناندا بدن خاكيش را ترك و بديار باقي شتافت.
با انتشار خبر مرگ يكي از بزرگترين اساتيد يوگا در نقطه اي از كوههاي هيماليا دسته دسته از مردم محلي به سمت كلبه محقر او شتافتند تا براي آخرين بار با او وداع كنند. روز بعد يعني در 24 نوامبر سال 2001 جسد سوامي كريشناناندا طي مراسم با شكوهي با حضور هزاران نفر مريد به رود گنگ سپرده شد تا يادش براي هميشه براي پيروان راه معرفت جاودان بماند .

http://www.danesheyoga.com/no-20.aspx

پ .ن : با تشكر از دوست خوبم مهدي عزيز براي ارسال اين مطلب.

Posted on آوریل 19, 2011, in یوگا. Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: