لوکا؛ آخرین بازمانده مشترک جهانی


لوکا؛ آخرین بازمانده مشترک جهانییك گزارش جدید علمی كه طی روزهای پیش در آمریكا منتشر شد، تصریح می كند یك موجود جاندار قدیمی، پدر و بانی تمامی اشكال حیات و موجودات زنده ای بوده است كه طی قرن های مختلف در كره زمین زیسته اند.این نتیجه ای است كه گروهی از دانشمندان آمریكا و اروپا دراقدامات و تحقیق های مشترك خود به آن رسیده اند. موجود پایه مورد بحث چیزی حشره مانند و كوچك است كه دانشمندان نام مخفف لوكا را به آن اطلاق كرده اند و معنای لغوی آن «آخرین بازمانده مشترك جهانی» و به روایت دیگر «آخرین موجود مشترك» است. گمان می رود این موجود ۳ تا ۴ میلیارد سال پیش كره زمین را در اشغال خود داشته و بعداً به تدریج رشد كرده و به شكل های تازه تر و بسیط تر درآمده و به آرامی انواع جانوران و سپس انسان را موجب شده است.
بر اساس گزارش جدید تحقیقی دانشمندان، لوكا مثل باكتری ها از یك تك سلول شكل می گرفته و چیزی فراتر و بیشتر از آن نبوده اما طی تاریخ و پس از تحولات مختلف فیزیكی و شیمیایی و ژنتیك بر روی آن انسان های بدوی، چهارپایان، میكروب ها و حتی گیاهان و در نهایت انسان های مدرن از آن مشتق شده اند. آن روند میلیون ها سال طول كشیده است. اما اگر گمانه زنی دانشمندان صحت داشته باشد، هر موجود جانداری از همان حشره تك سلولی چند میلیارد سال پیش نشأت گرفته است.
ریشه های كار
«آنتونی پول» یك بیولوژیست دانشگاه استكهلم سوئد كه جزو گروه دانشمندان تحقیق كننده روی طرح فوق بوده است، می گوید: «باور ما این است كه هر موجود زنده ای كه امروز می بینیم و هر چیزی كه برای مشاهده اش به میكروسكوپ نیاز داریم، به گونه ای از آن موجود اولیه و موتاسیون و تحول ژنتیكی كه مدت به مدت روی آن انجام شده ریشه و نشأت گرفته است. اشكال مختلف حیات در جانداران متعدد از روز نخست شكل گیری كره زمین تا به حال، جملگی از درون همان حشره درآمده است و طی این روند دائماً كامل تر و متنوع تر شده است.»
اگر فرض فوق صحت داشته باشد، انسان نه مدل بسط یافته و مدرن و كم مو شده میمون ها بلكه به گونه ای قوم و خویش دور هر موجود جانداری است كه تصور كنید. از طوطی ها گرفته تا نهنگ ها! به حرف های مكس برن اشتاین كه یك متخصص بیوشیمی در مركز تحقیقات ناسا در مافت فیلد واقع درایالات كالیفرنیا آمریكا است رجوع می كنیم. «لوكا می تواند پدر تمام جانداران و در دراز مدت «انسان ساز» بوده باشد. شكل كنونی انسان نتیجه ده ها بار جهش ژنتیكی و فیزیكی بر روی لوكا است. لوكا به لحاظ بیوشیمی و تركیب وجودی اش بسیار شبیه به موجودات جاندار فعلی بود.»
یك وحدت بزرگ
ریچارد داوكینز بیولوژیست آمریكایی در كتاب جدیدش كه قصه نیاكان نام دارد، می گوید: «اگر به شكلی هوشمندانه و به اندازه كافی به سمت عقب برویم، در می یابیم كه اسلاف و نیاكان تمام جانداران یكی بوده اند. كافی است به ریشه های كار و اشكال اولیه حیات نگاه كنید تا به این قضیه پی ببرید. زندگی جانداران از یك جا و با ریشه ای مشترك شروع شده است. به واقع یك وحدت بزرگ را در این ماجرا مشاهده خواهید كرد.»
محققان فوق بر این باورند كه هر چه بیشتر روی زندگی لوكا تحقیق شود، فزون تر از پیش رازهای تحولات و تكامل های ژنتیكی مشخص خواهد گشت، علم پزشكی متحول تر خواهد شد و حتی بر پایه آن می توان امید بست كه انواع شكل های بدوی حیات روی سایر سیاره ها كشف و لمس شود.
اعصار اولیه
اگر لوكا میلیاردها سال پیش در كره زمین جولان می داد و الآن به اینجا و شكل های كنونی حیات و صدها جانور متفاوت و البته ظهور انسان هوشمند منجر شده است، چرا همان اتفاق اینك در سایر سیارات در حال شكل گیری نباشد؟ جیمز لیك یك بیولوژیست دیگر كه متخصص مولكول شناسی است و در دانشگاه كالیفرنیا در شهر لس آنجلس تدریس می كند، می گوید: «با این كه لوكا به اعصار اولیه باز می گردد سن و پیشینه ای بس كهن دارد، طبق تحقیقات و برداشت های ما یك ارگانیسم مدرن و پیشرفته را در بر داشته است. من باید آن را حشره خوش شانس بنامم زیرا اسلاف این حشره و آنهایی كه لوكا از آنها منتج شد زنده ماندند اما سایر خط های حیاتی و موجودات میكروبی و غیرمیكروبی زمان به تدریج جان باختند و منقرض شدند. با این حال باید متذكر شوم كه لوكا اولین شكل حیات روی كره زمین نبوده است و قبل از آن نیز حیات روی كره خاكی جریان داشته است، مدت های مدید نیز جریان داشته است.»همه چیز از او آغاز شد
نوبت «بلیر هجز» كه یك بیولوژیست شاغل در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا واقع در یونیورسیتی پارك است می رسد تا نظر تخصصی اش را ارائه بدهد. او كه عضو گروه تحقیقگران مورد بحث بوده و گزارش علمی جدید دستپخت او هم محسوب می شود، به واشنگتن پست گفته است: «همه چیز از لوكا شروع شد. او از حدود ۴ میلیارد سال قبل سلسله مراتب تحول و پیشرفت و اعتلای شكل های مختلف حیات را آغاز كرد. كاری كه ما اینك در سال ۲۰۰۵ باید انجام بدهیم ردیابی چگونگی این تحول ۴ میلیارد ساله است. قسمتی از آن بر ما روشن است اما بخش اعظم آن كه به شروع و ادامه ماجرا برمی گردد مبهم نشان می دهد. ما یك تصویر كلی از ماجرا داریم، اما این كافی نیست. هر چه كاملتر و بهتر این روند را كشف و لمس كنیم به نفع ما خواهد بود زیرا باعث می شود علوم نوین و منجمله پزشكی مدرن را نیز بهتر بشناسیم. بر اساس آن می توانیم راه هایی را برای درمان بیماریها و علم سلول شناسی بیابیم كه پیش از این برای ما غیرقابل تصور بوده است.»
سیمای نامشخص
تصور و تلقی هجز و همكارانش این است كه هر «لوكا» به رغم تك سلولی بودن، بالغ بر صدها ژن بوده كه می توانسته اند بخورند، رشد كنند و به تولید مثل بپردازند با این حال شكل و نما سیمای دقیق لوكا قابل تخمین زدن نیست. دیوید پنی یك متخصص مولكول شناسی و عضو دیگری از گروه تحقیق كه در دانشگاه میسی نیوزیلند كار می كند، می گوید: «ما هنوز نتوانسته ایم طبیعت و مقتضیات این موجود جاندار اولیه را مشخص سازیم و فقط مشتی حدس می زنیم، حال آن كه كشف این قضیه به ما كمك می رساند تا روند تكامل حیات و تغییر شكل دادن جانداران بیابیم.»
به حرف های جیمز لیك بازمی گردیم: «هر چه ما بیشتر و بهتر بفهمیم كه لوكا چه شكل و فرمی داشته، فزون تر هم خواهیم فهمید كه اولین نوع حیات در كره زمین چگونه بوه و زندگی چگونه شكل گرفته و ناگهان جاری شده است. كافی است نقاط و نكات اولیه را بفهمیم و در آن صورت تمام مسائل بعدی را نیز در خواهیم یافت. از تاریخ گرفته تا جغرافی، محیط زیست و هر چه از روز اول در كره زمین و در گستره حیات شكل گرفته است تنها اطلاع و برداشت بنیادین ما این است كه همه چیز با این موجود اولیه مشترك و یا همان لوكا شروع شده است. طی اولین جهش ژنی از روی آن یك موجود جاندار پیشرفته تر ایجاد شده و جهش بعدی موجود دیگری را روی زمین كاشته و این روند به همین شكل ادامه یافته است.»
پایه اكتشاف های بعدی
«آنتونی پول» كه پیشتر وصف او نیز رفت، می افزاید: «خوشبختانه وارد یك پروسه جذاب و تعیین كننده شده ایم و آن تلاش برای مشخص شدن سرنوشت لوكا و اتفاقاتی است كه برای آن افتاده است. ما نمی دانیم این اتفاقات دقیقاً چه بوده است اما یك سری فرض داریم كه باید آن را با داده ها و اطلاعات مان در خصوص جهش های ژنتیكی روی موجودات جاندار قیاس و هماهنگ كنیم.از این قضیه و مقایسه چیزی برای ما سر برخواهد آورد كه شاید پایه سری بعدی اكتشاف های ما باشد.»
در عین حال این عرصه هنوز سرشار از ابهام ها و عدم اطمینان ها است و اعضای گروه تحقیق روی بسیاری از مسائل اتفاق نظر ندارند و راه متفاوت خود را می روند. آنتونی پول كه هفته پیش یافته های خود و همكارانش را در كنفرانس مطبوعاتی در همیلتون اونتاریوی كانادا برای حاضران و رسانه ها توضیح داد، نیز منكر آن روند نیست.
به ندرت ممكن است در گروه ما دو نفر بیابید كه در خصوص شكل و سیما و روش عملكرد لوكا یك باور مشترك و مشابه داشته باشند. نباید هم جز این باشد. ما راجع به موجود جاندار موهومی صحبت می كنیم كه میلیاردها سال پیش در كره زمین می زیسته است. این یك ارگانیسم به كلی ناشناس برای ما است و فرآیندهایی هم كه موجب تحولات مختلف روی موجود اولیه شده، بر ما روشن و شفاف نیست.»
اصل قضیه
گروهی از تحقیق گران معتقدند لوكا ژن های خود را در زنجیره های A.N.D ذخیره می كرده و این مشابه با فرآیندهای جدید و كنونی حیات در جانداران است.بعضی دیگر نیز اعتقاد دارند لوكا از یك روش انبارسازی بدوی به نام RNA سود می جسته است. معدودی را هم پیدا می كنید كه به اصل قضیه یعنی وجود لوكا شك دارند. ولی برای آنها نیز این باور وجود دارد كه حیات باید ابتدا در یك موجود بدوی شكل گرفته و سپس به شكل های مختلف بسط یافته باشد و كاملترین نمونه كنونی آن انسان بوده باشد.اگر این فرضیه را بپذیریم آنگاه این سؤال و بهتر بگویم این ترس بر ما مستولی می شود كه روند جهشی فوق ادامه خواهد یافت و موجودات كامل تری نسبت به انسان نیز در هزاره بعدی سر برخواهند آورد. میچل سوكین یك بیولوژیست شاغل در لابراتوار پیشرفته ووند هول در ماساچوست آمریكا كه می ترسد جواب سؤال فوق را بدهد، صرفاً می گوید: «فكر كنم موضوع از اینها پیچیده تر باشد. معتقدم به جای یك موجود مشترك اولیه و قبول تك فرضیه لوكا، چندین و چند فرآیند متفاوت وجود داشته كه با یكدیگر تبادل ژن كرده اند و از درون آنها موجودات مختلف سربرآورده اند و این قضیه میلیون ها سال را در بر گرفته است. در حال حاضر چنین چیزی در گستره حیات وجود ندارد و لااقل تا پایان عمر ما تحول ژنتیكی تازه ای روی نخواهد داد. هر چه از گذشته در این زمینه برای ما به جای مانده به اندازه كافی ابهام آور و ترسناك است. بخصوص كه در برآورد كامل قضیه نیز شك و تردید داریم.»و همین تردید است كه فرضیه لوكا را جذاب تر و بزرگتر می كند.
منبع: Space.com
وصال روحانی

منبع:  http://vista.ir/?view=article&id=204815

با تشكر از فرهاد عزيز.

Posted on نوامبر 3, 2010, in منشا حیات زمین. Bookmark the permalink. 30 دیدگاه.

 1. ممنون فرهاد جان، رامتين عزيز..بعد از نقشه برداريهاي ژنتيكي داريم با ابعاد جديدي از حيات آشنا ميشيم..بازم ممنون..

 2. ممنون مقاله جالبی بود

 3. چیز جیبی است . البته این روزا هر روز یه نظریه میاد

  • دوست عزيزم از كثرت نظرات علمي بايد استقبال كنيم، نه اينكه تعجب كنيم..اينها هركدوم مانند قطعات پازلي هستن كه در خودشون يك كليد دارن…اگه ميخوايم دنيا رو بشناسيم بايد از درهاي زيادي عبور كنيم

 4. از فرهاد عزیز برای ترجمه این مقاله بسیار زیبا و مهیج و همچنین از آقا رامتین بسیار ممنونم .
  نظریه فرگشت بدجور ذهن آدم رو به خودش مشغول می کنه چه برسه به اینکه اسم ریچارد داوکینز هم در میان باشد . آدم می ماند که بین علم و دین کدام را انتخاب کند ؟

  • ببخشید نگاهم به اسم مترجم نبود ولی باز هم یک دنیا سپاس از فرهاد عزیز به خاطر معرفی این مقالۀ زیبا و ارزشمند . ارزش چندین و چند بار خواندن را دارد .

   • فرها د سدادی

    خواهش می کنم ساسان پهلوان ،
    فکر بکر کوشش جان بود و رامتین دلاور …
    من هم مثل جدای پیر یک گوشه پلاسم !
    در هرحال قربان همه ی دوستان…

 5. در هر صورت فرضيه ي تكامل تدريجي به هر شكلي كه مطرح بشه بازم ايراد داره زيرا در طي جريان تكامل كه ميليونها سال طول كشيده براي به وجود آمدن يك موجود كامل مانند انسان يا ميمون بايد ميليونها گونه ي ناقص و عجيب الخلقه به صورت تصادفي به وجود بياد كه فسيلشون در لايه هاي زمين و در دل سنگها مدفون باشه كه اينطور نيست. به نظر من همين كافيه كه فرضيه ي تكامل بدون دخالت نيروي هوشمند و ناظر رو رد كنه.

 6. خداوند میفرماید و ما انسان را از خاک آفریدیم .

  • اينجا از خدا صحبت به ميون نيومده و فقط و فقط داره روي يه فرضيه علمي مانور ميده!!!پس بهتر نيست قبل ازينكه بيشتر روش فكر نشده سريع موضع نگيريم؟

 7. اينها اسم اب را كذاشتند لوكا فردا هم ميشه بوكا! يعني اب هيج رابطه نداره تماشا جي هم نشده جاي قلم نقاش را كذاشتند جهش! عجب! خوب منهم ميرم يك بلوك درست ميكنم اسمش ميذارم لوكا خودبخود هي جهش مي كند ميشود مثل بلوك يوفو لووو !

  • نميدونم ما كه به خدا اعتقاد داريم حرف كسايي كه دنبال ثابت كردن حيات به طور تصادفي هستند را بگيريم.
   اگر به خدا معتقديم شان انسان و بقيه جاندارن اينقدر پايينه كه از كرم يا ميمون شكل گرفته باشند
   در ضمن مگر الان جهش در موجودات باعث ناقص الخلقه شدن آنها نميشه؟؟!
   ما كه جدمون آدمه بزار غربيها دنبال اجداد ميمونشون باشن!!

   • دوست عيز، محمد جان..هروقت جايگاه خودتونو در طبقه بندي گونه ها شناختيد و فهميديد متعلق به چه دوره زمين شناسي هستيد، بيائيد و مارو از از نظرات زيباتون بهره مند كنيد..بهتره به هيچ موجودي هم توهين نكنيد چون بعضي از انسانها با همنوع خودشون كاري كردند كه هيچ كرم و پشه اي با همنوع خودش تا حالا نكرده..حالا كه به خدا هم اعتقاد داري بهتره بدوني كه خدا همه موجودات رو دوست داره و به هركدوم قابليت هايي رو داده كه از بقيه متمايزه..

   • اين جهش ژنتيكي شايد الان و با موقعيت فعلي ناسازگار بياد ولي هميشه اينطور نيست و بعضي موارد باعث نوعي ارتقاي ژنتيكي ميشه در جهت سازگاري بيشتر بامحيط .راجع به اونهايي شنيدي كه بعد از اصابت صاعقه زنده موندن و به حواسي دست پيدا كردن كه قبل از صاعقه نداشتن؟!!!يه قابليتهايي كه به نظر ماورايي مياد و غير قابل باور!!!دارن روش بررسي ميكنن ه چطور اين اتفاق افتاده شايد صاعقه باعث نوعي جهش ژنتيكي روش شده باشه!!
    بله خدا فرموده انسان رو از گل آفريدم.گفتم بشو و پديد آمد.قبول داريم اينو ولي آيا شما از قبل از پيدايش انسان خبر داري روزمين چي بوده؟يا بعد از حضرت آدم چي شده؟!!!!!!خوب بايد يه جوري به اينا دست پيدا كرد نه؟!از راه فرضيه و آزمون و خطا.به اين ميگن پيشرفت علم و بايد موازي با دين پيش بره نه اينكه هردفعه يه فرضيه مطرح شد دين فوري بياد cut بكنه!!!مطمئن باش خدا هم اينو نميخواد وگرنه يه دفعه همه علمهارو به آدم الهام ميكردو خيال آدمو راحت ميكرد ديگه!!!!الان اين همه علم كه هركدوم يه شاخه هستن از كجا اومده؟؟!!!با همين فرضيه و بعد آزمون و خطا.پس لطفا كاسه داغتر از آش نشيد و به اسم دين به همه چي گند نزنيد كه اين فقط به ضرر دين هست و بدنام كردن و تاروندن مردم از دين!!!!چون علم هرجور شده راه خودشو ميره حتي با زير پا گذاشتن دين!!اگر سر راهش باشه!پس خواهشا دين مردم رو متزلزل نكنيد با تندرويهاتون و تعصباتتون!!!!
    البته اين فقط يه ياداوري بود از خواهر كوچيكتون به دل نگيرين.

   • متاسفم كه دين و علم را روبروي هم قرار ميديد.
    خدا براي خلقت انسان بارها در قرآن تاكيد كرده كه نسل ما از آدم و حوا شكل گرفته در ضمن نمي خواد دوره هاي زمينشناسي را به رخ من بكشيد.
    عمر بشر در برابر عمر زمين ثانيه اي بيش نيست
    ما آدمها براي پيشرفت علم لازمه كه با آزمون و خطا پيش بريم
    ولي خداوند كه نياز به تجربه نداره كه از كرم شروع كنه تا به آدم برسه !!
    اگر هم بگيد كه تصادفي اين اتفاقات شكل گرفته منكر خدا شديد و اين همون چيزيه كه غربيها دنبالش هستند.
    قبل از ما انسانهاي روي زمين بودند كه نابود شدند و استخوانهاشون پيدا شده
    شرمنده لحنم تند بود
    تا كسي جلوي نظريات ماترياليتس غربيها نظر ميده شما انگ بي سواد بهش ميديد.
    شما چرا سنگ كسايي را به سينه ميزنيد كه بقيه انسانها را حيوان ميدانند

   • خوب عزيز من شما از كجا ميدونيد همون انسانهايي قبل از ما روي زمين بودن هم انسانهايي به شكل امروزي بودن؟يا روح خدايي داشتن؟يا اينكه فقط انسان نما نبودن؟داروين ميگه نسل بشر از ميمون بوده از كجا بدونيم كه نسل همون بشر اوليه از ميمون نبوده؟مگه ما روي همه كائنات و مخلوقات احاطه داريم؟همون استخوانهايي كه از قبل پيدا شده هم تفاوتهاي زيادي با استخوانهاي يه انسان فعلي داره و بيشتر شبيه ميمونه!داروين هم رو هوا نيومده نظريه بده حتما دليلي داشته!!كه ندونسته نه ميشه تاييدش كرد نه ردش كرد!اشتباه ميكنم؟
    شنيدم قبري تو سوريه هست كه بيشتر از 17 متر توش اسكلته كه ميگن تازه نصفش پيدا شده و نصبتش ميدن به هابيل!خوب چه بلايي سرش اومده كه تا امروز اينقدر آب رفته؟كه مجبور بشه كفش پاشنه دار بپوشه! 🙂 &:

    يانهم يه نظريه هست و قبل از بررسي نبايد زود روش انگ دروغ و ص.هيو.نيست و غربگرايي زد بابا همه كه كافر نيستن اينا يه مشت دانشمندن كه يه جرقه زده تو ذهنشون دارن بررسي ميكنن!اينقدر متعصب نباشيد لطفا.ما هم مسلمونيم و نمازو روزمونم به جاست مطمئنا بيشتر از شما مسلمون نباشيم كمتر هم نيستيم! 🙂 حتما ابز ميخواين بگين مسلموني به افكار آدمه!ولي خدا هم راه فكر و تخيلات و حتي فرضيه هاي مختلفو به روي آدم نبسته چه اشكالي داره؟؟؟؟؟؟؟!!!! از همين تخيلاته كه الان تلفن و برق و فضاپيما و ماشين قطارو.. داريم اگه از همون اول موقع اختراع برق همه به اديسون انگ كافري ميزدن مثل گاليله كه الان از همون پشه و ميمونم كمتر بوديم برادر!

   • متاسفانه بنده سواد ندارم و الفبا را هم بلد نيستم با فشار تصادفي رو كي بو كي بو من نبودم مي نويسم
    منتها حروف جهش پيدا كرده و كلمه و جمله شكل ميگيرد مگه من از داروين چيم كمتره!!

   • محمد جان اگه همين جا هم نظر ميذاشتي جواب ميدم،‌ از اون وبلاگي كه نظر گذاشتي بعنوان دايركتوري استفاده ميكنم..اگه ميدونستم علاقه داري اونجا بياي حتما» رو نوار ميذاشتم تا بقيه هم بيان..گقتي با دو كلاس سوادم شما رو تحقير كردم…ولي من مدتهاست از تحصيل محروم و از كارم اخراج شدم..چراش مهم نيست..ولي دلم ميخواد درست فكر كني و منابع ديني رو به همون كسائي بسپري كه از توش احكام قتل و قصاص و قطع عضو بيرون ميكشن..اگه ميخواي دنيا رو بشناسي فقط رو خودت حساب كن و كسائي كه بي منظور كمكت ميكنن..موفق باشي

 8. اول كه ميمونمون كردن حالا پشه شديم !!!!!!!!:)
  گذشته از شوخي خوب اينم يه فرضيه است و بايد بررسي بشه!آيا ممكنه كه سلولهاي اين موجود نوعي از سلولهاي بنيادي باشه كه بنا بر موقعيت تغيير كاربري ميدن و با شرايط خودشونو وفق ميدن؟!!!
  شنيدين كه ميگن هر انساني به يه حيوون شبيهه؟از نظر ظاهر يا خصوصيات رفتاري؟!!به درست و غلط بودنش كاري ندارم ولي موضوع جالبيه!خوب اگه اين فرضيه لوكا و تغيير شكل دادنش به انواع موجودات اثبات بشه اين مساله هم بشتر عينيت پيدا ميكنه!
  بعضيا كه ميگن ميتونن با روح انسان رابطه برقرار كنن اين فرضيه تشابه انسان با برخي حيوانات رو مطرح كردن!!يعني از طريق هيپنوتيزم.راستي به من گفتن دلفينم 🙂 🙂

 9. سلام دوستانی که نظریه لوکا رو قبول ندارن کتاب شکست ناپذیر نوشته استانیسلاو لم نویسنده لهستانی رو بخونن البته این کتاب در مورد تکامل روباتها هستش

 10. راستی از فرهاد جون و رامتین جون ممنون

 11. ميشه روش بيشتر بررسي كرد

 12. سلام به قول ياسمين اينم يه نظريه اس كه خيلي هم جالب بود خوشم اومد ساغول فرهاد چوخ ياخجيدي فرهاد جان هاراليسان؟ به خاطر اين ازت به تركي پرسيدم چون فك مي كنم تو هم تركي موفق باشي

 13. من معتقدم خدا وجود داره اما نميدونم چرا بعضي ها بجاي اينكه دنبال حقيقت باشن وتحقيق كنن و زحمت بكشن
  با 1 جواب خدا همه چيز و افريد همه چيز و ماست مالي ميكنن باشه خدا افريد ولي چجوري افريد اينم حتما جز اسرار افرينشه
  من خودم اعتقاد دارم خدا فقط 1 اتم افريد اما 1 اتم هدفمند كه حالا تو زمانهاي مختلف جهش پيدا كرده
  البته اين نظر شخصيم بود
  من خودم چيزايي را كه دلايل علمي دارند و ميپسندم

 14. محمدرضا کاظمی

  اینکه وجود خداوند رو در آفرینش موجودات و کائنات فاکتور بگیریم را بحثی جداست بحثی فرسایشی با طرفداران وجود خداوند و مخالفان آن که ره به جایی نخواهد برد !
  اما یه سئوال جدی مطرح میشه و اون اینکه فرض کنیم اشکال حیات در زمین از یکنوع موجود حشره مانند شروع شده باشده اما دانشمندان واقعا چه توجیهی دارن که این یک حشره اکنون به تنوع انواع میلیونها و بلکله میلیاردها موجود و جانور منتهی شده و چطور این موجودات توانستند سیر تکامل و داروینیسم رو بصورت انتخابی دنبال کنند؟
  یه سئوال جدی تر اینه که اگر بر اساس نظریه تکامل و داروینیسم موجودات دارن تکامل پیدا میکنند پس این تکامل و سیر رو به پیشرفت حالا یا پسرفت باید الان هم وجود داشته باشه مثلا الان هم باید موجودی بین میمون و انسان وجود داشته باشه که نه اسمشو بشه میمون گذاشت نه انسان و یا بین انواع موجودات دیگر باید موجودات بینابینی وجود داشته باشه که مطلقا نیست !!! الان میلیونها ساله که قورباغه ها همون قورباغه هستن چرا یکیشون جهش پیدا نمیکنه و مثلا مرغ نمیشه ؟؟

 15. عجب حشره ای بوده ، عزیزم این قصه های مثلأ علمی را با بهره گیری از یک فاکتور کمکی توضیح میدهند ، زمان . مثلآ چندین میلیون سال و یا میلیارد . خرجی که نداره یک عدده که چند تاصفر میدن دنبالش و اینجا قصه جذاب میشه و ذهن فریب میخوردو ناچارأ قبول میکند. و مخصوصأ چون دانشمنان گفتند.گذشته از این همه تنوع گیاهی و جانوری، رنگهای شگفت انگیز پرندگان یا ماهی ها ، اگر به تاریخ بشریت (ازشاهنامه فردوسی بگیر تا کتب آسمانی و غیره )نظر کنیم میبینیم از چند هزار سال فراتر نمیرود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: