تنها چند قدم با بیگانگان فضایی فاصله داریم


دانش  – با این که پیشبینی‌ها اردیبهشت سال آینده را زمان موعود برای کشف بیگانگان فضایی می‌‌دانست، اما ستاره‌شناسان سیاره‌ای با ویژگی‌های مشابه زمین در همین نزدیکی پیدا کرده‌اند که می‌تواند دارای حیات باشد.

بهنوش خرم‌روز: چندی پیش دو دانشمند با محاسبات ریاضیاتی ادعا کردند که در ماه مه سال آینده میلادی/ اردیبهشت آینده، اولین سیاره قابل سکونت خارج از منظومه شمسی ما یافت خواهد شد (به این خبر نگاه کنید). تا آن زمان هنوز بیش از 7 ماه دیگر باقی مانده است، اما ظاهرا برخی ستاره‌شناسان قصد ندارند تا آن موقع صبر کنند و می‌خواهند خیلی زودتر بیگانگان فضایی را بشناسند.

به گزارش پاپ‌ساینس، این ستاره‌شناسان به تازگی کشف سیاره‌ای را اعلام کرده‌اند که خود باور دارند می‌تواند اولین سیاره مشابه زمین قابل سکونتی باشد که توسط انسان کشف می‌شود. این سیاره در نزدیکی ستاره کوتوله قرمز گلیز 581 قرار دارد.

به گفته آن‌‌ها، این سیاره سه برابر زمین جرم دارد و دقیقا وسط منطقه قابل سکونت در حال گردش به دور ستاره است. به بیان دیگر، ‌دقیقا در فاصله‌ای از ستاره قرار گرفته است که آب مایع می‌تواند روی سطح آن وجود داشته باشد. همچنین جرم آن احتمال این که سیاره‌ای سنگی باشد و سطح جامدی داشته باشد را بالا می‌برد. به علاوه به اندازه‌ای نیروی جاذبه دارد که بتواند اطراف خود اتمسفری داشته باشد.

اما سیاره تازه کشف شده،‌ مانند زمین به دور خودش نمی‌چرخد و این باعث می‌شود که همیشه یک سمت آن به طرف ستاره گلیز581 باشد. در نتیجه یک طرف سیاره همیشه روز است و سمت دیگر همیشه شب. ستاره‌شناسان معتقدند اگر قرار باشد موجودی مشابه انسان روی این سیاره زندگی کند، ‌بهترین مکان لبه مرزی نیمه تاریک با نیمه روشن است.

البته بسیاری ا زمحققین تنها فاصله از ستاره مرکزی را دلیل کافی برای قابل سکونت بودن یک سیاره نمی‌دانند.  به اعتقاد آن‌ها عوامل فراوانی بر قابل سکونت بودن تاثیر می‌گذراند. به علاوه، سیاره گلیز 581 جی، تازه کشف شده است و هنوز باید مشاهدات دقیق‌تری از آن به عمل آورد.

با این حال،‌ گلیز 581 فقط 20 سال نوری از ما فاصله دارد و در ظاهر که موقعیتی شبیه به زمین دارد. همین امر امید به یافتن سیاره‌های بیشتر با این خصوصیات در فاصله‌های دورتر را افزیش می‌دهد.

******************************************************************

تا کشف بیگانه‌های فضایی،‌ فقط 8 ماه مانده

تا کشف بیگانه‌های فضایی،‌ فقط 8 ماه مانده

دانش > نجوم  – دو دانشمند ادعا کرده‌اند که تا 8 ماه دیگر، ‌سیاره‌ای پیدا خواهد شد که قابل سکونت است. آیا تا 8 ماه دیگر،‌ ما با دنیای جدیدی آشنا خواهیم شد؟ آیا 8 ماه دیگر بیگانه‌های فضایی دیگر افسانه نخواهند بود؟

بهنوش خرم‌روز: مدت‌ها است که امکانات متفاوت سازمان‌های مختلف فضایی، در تلاش هستند تا سیاره‌ای را پیدا کنند که شرایطی مشابه زمین داشته باشد. دانشمندان باور دارند که خارج از منظومه شمسی ما،‌ چنین سیاره‌ای وجود دارد و اگر این‌طور باشد،‌ احتمال این که موجودات زنده‌ای هم روی آن زندگی کنند هست. تلاش برای یافتن بیگانه‌های فضایی هنوز به نتیجه نرسیده، ‌اما به نظر می‌رسد به مرحله‌ای رسیده‌ایم که همه چیز مهیا است و زمان زیادی تا رسیدن به نتیجه نمانده است. دست کم دو تن از اساتید دانشگاه‌های هاروارد و کالیفرنیا چنین باوری دارند.

بر اساس گزارش پاپ‌ساینس،‌ آن‌ها حتی تاریخ رسیدن به نتیجه را هم تخمین زده‌اند:‌ ماه مه سال 2011/ اردیبهشت سال 1390. اما آن‌ها چه طور به چنین تاریخی رسیده‌اند؟‌ ظاهرا محاسبات آن‌ها پیچیده‌تر از آن است که بتوان در یک گزارش آن‌ها را مطرح کرد، اما به گفته خودشان، ‌آن‌ها از اطلاعات مشاهده‌گرهایی مانند کپلر ناسا استفاده کرده‌اند. آن‌ها از این طریق یک ضریب قابل سکونت بودن درست کرده‌اند، ضریبی که بر اساس داده‌هایی مانند دما و جرم سیاره،‌ مشخص می‌کند که چه‌قدر احتمال وجود حیات روی آن وجود دارد.

تا به حال سیاره‌های دوردست زیادی کشف شده‌اند. بسیاری از آن‌ها غول‌های گازی بوده‌اند و برخی هم صخره‌های یخ‌زده کوچک بوده‌اند. به اعتقاد محققین، ‌هر چه سیاره‌های بیشتری کشف می‌شوند،‌ شانس رسیدن به سیاره‌ای که شرایط مشابه زمین داشته باشد بالاتر می‌رود.

البته بسته به این که یافته‌ها چه‌طور پردازش و ارزش‌گذاری شوند، می‌توان نگاه‌ها و پیش‌بینی‌های متفاوتی داشت. با دید بلندمدت،  تا سال 2013/ 1392 با احتمال 66 درصد و تا سال 2020/ 1399 با احتمال 75 درصد چنن سیاره‌ای پیدا خواهد شد.

اما تاریخ میانگین معمولا زودتر است. تا جایی که در پیش‌بینی اخیر به نیمه اول سال 2011 که تا سه ماه دیگر آغاز می‌شود رسیده است. حتی این محققین باور دارند که تاریخ رسیدن به کشفی که سال‌ها منتظرش بودیم،‌ 8 ماه دیگر،‌ یعنی ماه مه 2011/ اردیبهشت 1390 خواهد بود. ادعای بزرگ،‌ جذاب و هیجان‌انگیزی است، نه؟

خبر آنلاين

پ . ن : اينها كم كم دارند ذهن مردم را آماده ميكنند.

بهتره به جاي گشتن در فضا نگاهي به اسطوره هاي قديمي يا الواح سومري بيندازند .آنجا آدرس سياره ها هست.

Posted on سپتامبر 30, 2010, in اخبار فضايي. Bookmark the permalink. 16 دیدگاه.

 1. منم این مطلب رو از aerocnter.ir خوندم اما باورش یکم مشکله
  ممنون از مطلبت

 2. در اخبار الان پنج شنبه 8 مهر ماه شنيديم: سياره اي مثل زمين كشف شده! در حالي كه در چند روز قبل هم يك نفر براي رويارويي با موجودات فضايي برگزيده شد. سياره موجودات فضايي؟؟ آيا ميخواهند موجودات فضايي رو با مردم آشنا كنند؟؟
  zamanio@yahoo.com

 3. درود . ستاره شناسان هنوز تاسیاره مریخ نرفته اند وتلسکوپ فضایی هابل چگونه مسیر 20سال نوری را تصویر برداری کرده ؟؟واینکه تمامی اجرامی که در آسمان مشاهده میکنید در گردشند واینکه حتی زمین مالحظه ای کوتاه از حرکت باستد مستقیم با سرعتی فوق العاده زیاد در خورشید سقوط میکند هکچنین قمر زمین ،ماه نیز اگر لحظه ای ازحرکت باستد یا بر روی زمین یا به درون خورشید فرو میرود چگونه سیاره ای به دور ستاره ای بچرخد اما حرکت وضعی نداشته باشد ؟؟؟؟وستاره شناسان این پدیده ها را به وسیله امواج طیف نور در یافت میکنند چگونه چرخش سیاره را از این فاصله دیده اند؟؟؟؟وجالب اینکه تا کنون 300سیاره فرا خورشیدی که احتمال وجود حیات در آن هست کشف کرده اند

  رامتین جان خیلی خیلی ممنون. اما نسبت به اطلاعات کمی که داشتم برایم غیرممکن بودباز هم سپاسگذارم .

 4. ممنون از مطلبت جالب بود

 5. درود بر دوستان عزیز
  در اینکه اینگونه اخبار بسیار عجیب و بزرگ و غیرقابل باور هستند شکی نیست. اما یادتون باشه که همیشه یه هدف بزرگ پشت این اخبار هست.
  به نظر من با توجه به اتفاقاتی که توی این چند ساله ی اخیر در دنیا افتاده ، میشه اینجوری نتیجه گرفت که اسرار زیادی نهفته است که ما ازشون بی اطلاع هستیم.
  ما واقعا نمیدونیم که ناسا به چه اکتشافات و نتیجه هایی رسیده…
  فقط میدونیم که هر از گاهی یه خبری به بیرون درز میکنه که مثلا فلان سیاره رو در فلان کهکشان کشف کردند.
  که من فکر میکنم این خبرها جزو خبرهای دست سوم و چهارمشون هست که به بیرون درز میکنه.
  اما در مورد اطلاع رسانیهای جدیدی که داره انجام میشه و با توجه به همون اهداف پشت پرده، چیزی که کاملا مشخصه اینه که قدرت برتر دنیا یعنی آمریکا ، سالهاست که در این زمینه داره فعالیت میکنه و مطمئنا با فرازمینیها در ارتباطه.
  و حالا دارن با زمینه سازیهای مختلف ، ذهن مردم رو برای پذیرفتن این حقیقت، که در کرات دیگر هم حیات وجود داره، آماده میکنن.
  البته دوستانی که به این وبلاگ و وبلاگها و وبسایتهای مشابه مراجعه میکنند و در زمینه ی یوفولوژی تحقیق میکنن کاملا به این موضوع واقف هستند. چراکه اونقدر شواهد وجود داره که میشه به راحتی وجود فرازمینی ها رو اثبات کرد.
  فرازمینیها از صدها و شاید هزاران سال پیش به این کره ی خاکی رفت و آمد میکردن و ما انسانها که صاحبان زمین هستیم تازه میخوایم وجود اونها رو باور کنیم و در صورت لزوم اطلاع رسانی کنیم ….

 6. درود عزیزان من..!

  سالها پیش در گردهمایی ستاره شناسان ، با فرمول «دریک» ثابت شد که ما در این کاینات تنها نیستیم ،
  اکنون قضیه برای عموم مردم آشکار می شود.

  جالب بود مرسی رامتین جان.

 7. اگه از ايميل من بوده لطفا اسم ما رو بنويس كه برات زحمت كشيدم اينو برات…

 8. سلام رامتین عزیز . این فقط یک بازی تبلیغاتی و رسانه ای است . همه می دانند که آنها از گذشته بودند و هستند و خواهند بود و از مردمان زمین هم عده ای با آنان در ارتباط هستند
  ممنون

 9. وبلاگ بروز رسانی شد

  شیطان پرستی در بازی های رایانه ای- کنستانتین

  http://westsun.wordpress.com/2010/10/2/

  انتهای مقاله چنتا سوال مطرح شده ، لطفا جواب بدید تا اطلاعاتمون بیشتر بشه
  ممنون

  • مهدي عزيز آخه کنستانتین چه ربطي به اين موضوع داره. من كه لينك وبلگتان را گذاشتم. اينها هم باعث بحث ميشه. آنموقع مجبورم نظر ها را پاك كنم.

   • منظور بازی کنستانتینه
    که شیطان گرایی رو ترویج می کنه
    خوب بود اول مقاله رو می خوندی بعد اینو مینوشتی
    در ضن شما آزادی هر کدوم از حرفای منو که خواستی پاک کنی
    اینجا که هرکسی خواست به ما توهین می کنه شما هم روش
    اشکال نداره ما از دوستان به دل نمی گیریم

 10. اگر این خبر درست باشد مطمئن باشید که اولاً انسان تا کنون توانسته با آنان ارتباط برقرار کند و ثانیاً نشانی آنان را از خودشان گرفته است و این دو دانشمند محترم نیز کاملاً از این موضوع مطلعند و مأمور شده اند تا کم کم اخبار را به گوش مردم برسانند وگرنه دادن اطلاعات دقیق از این سیاره به فاصلۀ بیست سال نوری به این دقت نمی تواند حقیقت داشته باشد . بنظر میرسد که ما در آستانۀ وقوع یک واقعۀ بی نظیر قرار گرفته باشیم و اگر چنین باشد باز بنظر میرسد که توافقاتی صورت گرفته باشد(برای آنان که بدبین هستند)

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: