پترا،شهري كه با كمك جنها ساخته شد.


پترا ( به عربی: البتراء) شهری تاریخی در کشور پادشاهی اردن است که پایتخت حکومت باستانی نَبَطی‌ها بود. این شهر باستانی در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شهر عمّان پایتخت اردن ودر غرب راه اصلی بین این شهر و بندر عقبه واقع شده‌است.

پترا شهری است کامل که همهٔ آن در کوه و در تخته سنگهایی به رنگ گُل سرخ یا رنگ صورتی تراشیده شده‌است. از اینجاست که نام این شهر زیبا پترا نهاده شده‌است. کلمه پترا به زبان یونانی به معنی صخره است و چون این شهر باستانی تماماً در سنگ (صخره) کنده شده‌است آنرا پترا نامیده‌اند. همچنین این شهر تاریخی و زیبا را به خاطر گل سرخ گون بودنش به‌نام المدینة الوردیة نیز نامیده شده‌است، در سال ۱۹۷۸ میلادی کتابی در این مورد نوشته شده‌است که از تاریخ بنای این شهر باستانی سخن می‌گوید، مؤلف نام کتاب را الأسرار المَدینَة الوَردِیَة نامگذاری نموده‌است. نام قدیم این شهر سلع بود، یعنی صخره، رومیان نامش را به زبان خودشان ترجمه نموده‌اند. پترا در قرن اول قبل از میلاد و در عهد شاه غسانی حارث سوم درخشید.

نبطی‌ها در شکل‌گیری دبیره یا خط عربی که بعدها مورد تقلید و استفاده ایرانیان هم قرار گرفت نقش به‌سزایی داشتند.[۱]

حدود کشور نَبَطی‌ها از ساحل شهر عسقلان در غرب فلسطین و در امتداد صحرای شام در سمت مشرق ادامه می‌یافت. شهر پترا حلقهٔ اتصال بین تمدن سرزمین میان‌رودان (یا بین‌النهرین) و سرزمین شام و شبه‌جزیره عربستان و مصر بوده‌است. این شهر که پایتخت کشور نَبَطی‌ها بود توانسته‌بود کنترل و زمام راه‌های تجارتی مناطق اطراف خود بدست گیرد، کاروانهای تجارتی از جنوب شبه‌جزیره عربستان و غزه و عسقلان و صور و دمشق از راه پترا پایتخت کشور نَبَطی‌ها می‌گذشته‌اند و این شهر از رونق خاصی برخوردار بوده‌اند.

####################################################

جهانگرداني‌ كه‌ به‌ اردن‌ سفر مي‌كنند، پس‌ ازديدار از شهر پترا و آثار باستاني‌ «جرش‌»قلعه‌هاي‌ عجلوان‌ و ام‌قيس‌، آمفي‌ تئاتر روماني‌فيلادلفيا، غار اصحاب‌ كهف‌ و درياچه‌ بحر الميت‌در سواحل‌ زيباي‌ عقبه‌ با اقامت‌ در هتل‌ها ورستوران‌هاي‌ مجهز در سواحل‌ زيباي‌ عقبه‌ به‌تفريح‌ و استراحت‌ مي‌پردازند. شايد باورش‌ مشكل‌ باشد، اما هر ساله‌، هزاران‌توريست‌ از كشور كوچكي‌ مانند اردن‌ ديدارمي‌كنند، كشوري‌ كه‌ حدود 50سال‌ پيش‌ با رهايي‌ از تحت‌ الحمايگی‌ انگليس‌ با نام‌ «پادشاهي‌اردن‌» رسميت‌ يافت‌. اما به‌ چه‌ دليل‌ هزاران‌توريست‌ در سال‌ از «اردن‌» ديدن‌ مي‌كنند؟

معروف‌ترين‌اثر باستاني‌ اردن‌ محلي‌ است‌ به‌نام‌ «پترا» كه‌ در سال‌ 1812 ميلادي‌، يك‌جهانگرد سوئيسي‌ به‌ نام‌ «جان‌ ژان‌ لودريك‌» در226 كيلومتري‌ جنوب‌ شهر «امان‌» مركز اردن‌،آن‌ را كشف‌ كرد. پس‌ از آن‌، اين‌ كشف‌ باعث‌رونق‌ «پترا» شد و در دوره‌ معاصر شهر پتراجهانگردان‌بي‌شماري‌ در هتل‌هاي‌ مجهزي‌ كه‌ از سوي ‌وزارت‌ توريسم‌ احداث‌ شده‌ بود، اقامت‌ كردند;بخش‌ خصوصي‌ نيز با كوشش‌ فراوان‌ به‌ ارائه‌خدمات‌ گردشگري‌ پرداخت‌. در زمان‌هاي‌گذشته‌ و بيش‌ از دو هزار سال‌ پيش‌، هنگام‌احداث‌ شهر پترا، اجنه‌ به‌ انسان‌هاي‌ ساكن‌ آن‌منطقه‌ كمك‌ كردند.شهر پترا دره‌ها و گذرگاه‌هاي‌ به‌ عمق‌2000متر و طول‌ يك‌ كيلومتر به‌ نام‌ «ضميق‌» ياتنگه‌، دارد. دانشمندان‌ دره‌هاي‌ عميق‌ باقي‌مانده‌، را از زمين‌ لرزه‌هاي‌ دوران‌ پيش‌ از تاريخ‌دانسته‌اند . در دو طرف‌ تنگه‌ «پترا» كتيبه‌هاي‌باستاني‌ حكاكي‌ شده‌ و صدها ساختمان‌، آرامگاه‌،سالن‌ و تالارهاي‌ تدفين‌ مردگان‌، معابد،پرستش‌گاه‌ها و تخته‌ سنگ‌هاي‌ كنده‌ كاري‌ شده‌از دوران‌هاي‌ گذشته‌ وجود دارد.هنگام‌ طلوع‌ و غروب‌ آفتاب‌، سنگ‌هاي‌ قرمزشهر پترا با تغيير رنگ‌ مناظر زيبايي‌ را به‌ وجودمي‌آورند.در ارتفاعات‌ جبل‌ هارون‌، آرامگاه‌ هارون ‌برادر حضرت‌ موسي‌، قرار دارد. آمفي‌ تئاتري‌ باضريحي‌ به‌ سبك‌ رومي‌ و با گنجايش‌ سه‌ هزار نفردر بخش‌ ديگر شهر واقع‌ است‌.جهانگردان‌ براي‌ ديدن‌ اين‌ منطقه‌ به‌ اردن‌مي‌روند، منطقه‌اي‌ كه‌ داري‌ آب‌ و هواي‌ معتدل‌،چشم‌ اندازهاي‌ طبيعي‌، آثار تاريخي‌ ازرشمند وسواحل‌ زيبايي‌ عقبه‌، در كنار درياي‌ سرخ‌،بحرالميت‌، شن‌هاي‌سرخ‌ و روان‌ صحرا وصخره‌هاي‌ سر به‌ فلك‌ كشيده‌ مي‌باشد.

شهرباستاني‌ پترا ديرينه‌اي‌ بسيار قديمي‌ دارد.در سال‌ 106 بعد از ميلاد اين‌ شهر وارد مرحله‌اي‌جديد از تاريخ‌ شده‌ است‌ و «كورنليوس‌ پالما»فرماندار سوريه‌ به‌ شهر پترا پايتخت‌ «ناباتايي‌»يورش‌ برده‌ و آنجا را به‌ سرزمين‌هاي‌ تحت‌ سلطه‌روم‌ ضميمه‌ كرد و اين‌ سرزمين‌ را ايالت‌ عربي‌ روم‌ناميد. اكنون‌ اين‌ شهر را شهر سنگي‌ گمشده‌ نام‌نهاده‌اند. در واقع‌ سازندگان‌ و ساكنان‌ اوليه‌ اين‌شهر مشخص‌ نيستند، اما عده‌اي‌ معتقدند موجودات‌ فضايي‌ و فرا زميني‌ اين‌ شهر سنگي‌ وصخره‌اي‌ را ساخته‌اند، زيرا در توان‌ بشر اوليه‌ وبدون‌ امكانات‌ نيست‌ كه‌ چنين‌ شهري‌ را بنا وطراحي‌ كرده‌ باشد، گرچه‌ عده‌اي‌ مي‌گويند: درزمان‌هاي‌ قديم‌ روايت‌ است‌ كه‌ «جن‌ها» به‌انسان‌ها در بالا بردن‌ اين‌ بنا كمك‌ كرده‌اند، اماعده‌اي‌ ديگر مي‌گويند: اگر اين‌ فرضيه‌ درست‌باشد، پس‌ فراعنه‌ هم‌ با كمك‌ اجنه‌ و موجودات‌فضايي‌ اهرام‌ خود را بنا نموده‌اند.

اين‌ شهر تمام‌ سنگي‌، از سنگ‌هاي‌ شني‌ وصخره‌هاي‌ صحرايي‌ تراشيده‌ شده‌ منحصر به‌ فرد تشكيل‌ شده‌ و يكي‌ از جالب‌ترين‌ معماري‌هاي‌قرن‌ اول‌ ميلادي‌ محسوب‌ مي‌شود. در آن‌ دوران‌اين‌ شهر به‌ خاطر واقع‌ شدن‌ در جاده‌ ابريشم‌ ازاهميت‌ خاصي‌ برخوردار بوده‌ شهر پترااست‌ و اهميت‌آن‌ در واقع‌ به‌ خاطر ارتباط كشورهاي‌ آسياي‌مانند، چين‌ و هند به‌ كشورهايي‌ چون‌ يونان‌،سوريه‌ و مصر بوده‌ است‌. البته‌ تاريخچه‌ اين‌ شهر به‌ قبل‌ از ميلاد مي‌رسد.طبق‌ اسناد تاريخي‌، «كمبوجيه‌» شاه‌ بابل‌ پسرارشد كورش‌ بزرگ‌ در سال‌ 530 قبل‌ از ميلادبعد از اينكه‌ پدرش‌ كشته‌ شد، خود را شاه‌ بزرگ‌كشورها ناميد و براي‌ لشكركشي‌ و حمله‌ به‌ مصرعازم‌ جنگ‌ شد. او در هنگام‌ عبور لشكر از صحراي‌اردن‌ از شهر سنگي‌ عبور كرد و آنجا را مركز آثارباستاني‌ جهان‌ ناميد.خسرو، پادشاه‌ ايران‌، نيز بعد از حمله‌ به‌ خاك‌روم‌ و تصرف‌ انطاكيه‌، شهر سنگي‌ پترا را تصرف‌ كردو به‌ اين‌ ترتيب‌ تا مدت‌ زيادي‌ شهر پترا متعلق‌ به‌ايران‌ بود.پترا تاريخ‌ باشكوه‌ تبديل‌ شدن‌، قوم‌ بيابان‌گرد نبطي‌ها به‌ شهر نشينان‌ بود، كه‌ شهر خود را دردرون‌ صخره‌ها ايجاد كرده‌ و يكي‌ از بزرگ‌ترين‌جامعه‌هاي‌ شهري‌ دوران‌ باستاني‌ را به‌ وجودآوردند.در شن‌ زارهاي‌ جنوب‌ اردن‌، شهر اردن‌ يك‌مركز مهم‌ بازرگاني‌ در نيمه‌ راه‌، ميان‌ درياي‌ سرخ‌و بحرالميت‌ محسوب‌ مي‌شود.اكنون‌ باستان‌ شناسان‌ با تحقيق‌ و بررسي‌توانسته‌اند كه‌ از اين‌ شهر سنگي‌ انواع‌ و اقسام ‌وسايل‌ زندگي‌ و مجسمه‌هاي‌ مربوط به‌ دوران‌ قبل‌و بعد از ميلاد را بيابند. براي‌ مثال‌ يك‌ هيات‌باستان‌شناسي‌ فرانسوي‌ در جريان‌ كاوش‌ها درشهر باستاني‌ مشهور پترا در جنوب‌ كشور اردن‌ يك‌سر متعلق‌ به‌ يك‌ مجسمه‌ «ماركو آئورليو» امپراتوررم‌ متعلق‌ به‌ قرن‌ دوم‌ ميلادي‌ را كشف‌ كرده‌، كه‌كاملا سالم‌ مانده‌ است‌. اين‌ سر كه‌ 50 سانتي‌مترارتفاع‌ و 35 سانتي‌متر پهنا دارد، در منطقه‌اي‌ از پترا كه‌ در آن‌ كاخ‌ قرار دارد كشف‌ شده‌ است‌.

شهر باستاني‌ پترا براي‌ بناهاي‌ باشكوهش‌ كه‌ دردل‌ صخره‌ها تراشيده‌ شده‌اند، شهرت‌ بسيار دارد.به‌ گفته‌ باستان‌ شناسان‌ اين‌ سر در جريان‌ يك‌ زلزله‌در قرن‌ چهارم‌ قبل‌ از ميلاد از پيكر اصلي‌ مجسمه‌جدا شده‌ است‌.قصرالبنت‌ در شهر پترا از مكان‌هايي‌ است‌ كه‌ به‌عقيده‌ محلي‌ها، ساخته‌ دست‌ بشر نيست‌; بلكه‌موجودات‌ فرا زميني‌ در ساخت‌ اين‌ قصر سنگي‌دست‌ داشته‌اند و حتي‌ بسيار معتقدند ساليان‌ سال‌افراد فرا زميني‌ در اين‌ قصر زندگي‌ مي‌كردند وبدون‌ جا گذاشتن‌ اثري‌ از خود آنجا را ترك‌ كرده ‌و از زمين‌ رفته‌اند. در آنجا زماني‌ كه‌ با محلي‌ها به‌صحبت‌ مي‌نشيني‌، همه‌ شان‌ از «اجنه‌ها» صحبت‌به‌ ميان‌ مي‌آورند. آنها مي‌گويند شب‌ها، اين‌ منطقه‌ پر از اجنه‌است‌ و ما صداي‌ آنان‌ را مي‌شنويم‌، همين‌ امرباعث‌ شده‌ كه‌ توريست‌ها در شب‌ براي‌ ديدن‌ به‌آنجا نمي‌روند. همچنين‌ شايعه‌ وجود اجنه‌ در پترا شهري‌ كه‌ به‌ شهر «اجنه‌» نام‌ گذاري‌ شده‌، باعث‌گرديده‌ است‌ كه‌ توريست‌ها به‌ صورت‌ دسته‌جمعي‌ به‌ ديدن‌ آن‌ منطقه‌ بروند، حتي‌ محلي‌ها هم‌ براي‌ ورود به‌ منطقه‌ سنگي‌ پترا مي‌ترسند، ازاين‌ رو به‌ صورت‌ دسته‌ جمعي‌ از شهر اجنه‌ ديدن‌مي‌كنند. باستان‌ شناساني‌ كه‌ به‌ اين‌ منطقه‌ براي‌ كاوش‌ وتحقيق‌ رفته‌اند، سر و صداهاي‌ عجيب‌ در اين‌منطقه‌ را تاييدكرده‌اند

http://petracity.blogfa.com/

################################################

ورده اند که ان زمان که حضرت موسی از صحرای بی اب و علف » اراباح» در جنوب غربی اردن می گذشت از گرمای سوزان خورشید و روزهای متوالی پیاده راه پیمودن از پای در امده و تشنگی بر او غلبه کرد .
موسی به هر سوی از بیابان سوزان چشم می انداخت تا شاید نشانی از اب بیابد و سایه بانی برای استراحت بجوید که… ناگه از دور تخته سنگ عظیم گنبدی شکلی را دید که به رنگ سفید بود و در زیر تابش انوار افتاب به سان الماس می درخشید . موسی (ع) به ان سو رفت و چون به پای صخره سفید رسید با عصایی که به دست داشت بر پیکر سنگ کوفت . در ان لحظه سنگ شکاف پیدا کرد و اب زلال از دل ان به بیرون جریان یافت . موسی از ان اب گوارا نوشید و چون چندی در سایه تخته سنگ ارمید و جانی دوباره یافت و در پی ماموریت الهی خویش روان شد .
اما ان اب از جریان باز نایستاد و همچنان جوشید و جاری شد تا چشمه امید دیگران باشد و دلیلی برای به وجود امدن تمدنی شگفت انگیز * موسوم به تمدن «پترا » در همان صحرا که بعدها به » وادی موسی » شهرت یافت و چشمه اش با سادگی بسیار و جذابیتی روحانی زیارتگاه معتقدان و زایران شد .
با گذشتن از کنار این چشمه و پیشروی در وادی موسی است که میتوان قدم به خطه ای نهاد که از دیدنی ترین جاهای خاور میانه و یکی از شگفت انگیز ترین اثار به جای مانده از تمدنهای باستانی است ; تمدنی به نام «پترا » .
جاده ای که به منطقه پترا ختم می شود از میان یک بیابان خشک و بی اب وعلف می گذرد . این بیابان در روزگار باستان پوششی از درختان بلوط داشته و سر تا سر ان جنگل بلوط بوده است .
راه دسترسی به پترا یک دره سنگی عمیق است ; دره ای تنگ و باریک  به طول تقریبی 3000متر و عمق 100 متر که پهنای ان در بیشتر نقاط از 3 متر تجاوز نمی کند ! دره ای بس کم نور و هراس انگیز با پیچهای ناگهانی و تند .
با گذشتن از پیچ و خمهای این گذر گاه سر به فلک کشیده که خود از عجایب طبیعت است به نا گاه نمایی از یک کوهستان خاموش در برابر دیدگان ظاهر می شود . از شیب کوهستان که سرازیر شویم خود را محوطه ای شبیه به کره ماه می بینیم . برهوت … با شکوه… با گستره ای پهناور و پر از برامدگیها و برجستگیها و ماسه و سنگهای زرد و کمرنگ .

همچنان که پیش می رویم * سنگهای زرد و سفید به تدریج جای خود را به ماسه سنگهای سرخ رنگ می دهند . رنگ اصلی بیشتر سنگهای این منطقه به رنگ سرخ است . سرانجام به فرو رفتگی عظیمی می رسیم که پیرامون ان را کوههای سنگی و صخره های بزرگ احاطه کرده اند . به هر سو که بنگریم منظره ای از سنگهای شیار خورده و حفره های کوچک و بزرگ در دل صخره ها می بینیم . اما شگفت اور تر از همه قصر ها و معبد های با شکوهی است که معماران باستانی بر سطح صخره ها و در دل کوهها پدید اورده اند .
اینجا پترا است ; نامی از کلمه یونانی  » پترس» به معنی » سنگ » بر گرفته شده است .
روزی پترا محل سکونت و مرکز تمدن مردمی بود که برای خود در میان صخر ه های کوهستان یک » غار شهر » عجیب و شکو ه مند ساخته و نوعی » غار نشینی شهری » پیشه کرد ه بودند.
خانه های این شهر مجلل سنگی را معمارها و سنگتراشهای دوره باستان * در دل سنگهای زیبا صورتی رنگ به قدری استادانه و هنرمندانه دید اورده بودند که حتی امروزه پس از سپری شدن بیش از 2000سال از ساخته شدن انها * همچنان چشم اندازی با شکوه و خیره کننده دارند . بی شک منظره ای گیرا تر از پترا نیست . هر یک از اطاق ها و سر ستونها * در ترکیب رنگهای قرمز و سیاه و سفید و زرد یک اثر هنر کامل است.
پترا با مساحت 45 کیلو متر مربع * بیش از 500 اثر بزرگ تاریخی در خود دارد که با دست هنرمند بشر و توسط معمارهای باستانی که حجار هم بوده و ابزارهای بسیار ساده و ابتدایی داشتند ساخته شده است . اینجا و در میان این اثار بی مانند همه چیز از تاریخ حکایت می کند ; تاریخی ترکیب یافته از واقعیتها و افسانه ها .
بومیان محل و بادیه نشینان » وادی موسی » معتقدند که پترا محل دفن خزانه طلا و جواهر » فرعونهای مصر»  است و این قصرها را فراعنه در دل صخره و سنگ پدید اورده اند تا گنجهای بی حساب خود را در ان جای دهند .
بادیه نشینان وادی پترا به طمع گنج بارها اسلحه های خود را به سوی این قصرها  سنگی نشانه رفته و شلیک کرده اند به امید انکه کوه شکاف بردارد و طلا های فراعنه از ان فرو ریزد . دیوارهای سنگی پترا پر است از اثار این شلیکها .
اما تاریخ چه میگوید ؟ سازندگان این اثار شکوهمند چه کسانی بوده اند ؟ چگونه پترا چنین شوکت وابادانی یافت ؟ و… چه شد که شهری به این زیبایی و عظمت چنین ویران و متروک شد ؟

http://tarikhema.parsiblog.com/-473363.htm

####################################################

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

برای 600 سال فكر میكردند این شهر در میان بیابان اردن گم شده، مانند قاره گمشده آتلانتیس ….

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

یك مكتشف سوئیسی كه تصمیم گرفته بود آنرا پیدا كند، از جاده ای باریك، از میان كوههای سنگی كویر سفر كرد

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

تصور كنید هیجان را وقتی برای اولین بار به پترا رسید و این منظره را در قرن نوزدهم مشاهده كرد!

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

معبد پترا یك پرستشگاه به سبك یونانی –

HELLENIC با ارتفاع 42 متر است كه آنرا گنجینه نیز می نامند.

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

این معبد در میان ساختمانهای مجلل و با شكوه در پترا كه همگی آنها در سنگ تراشیده شده اند، بی همتاست.

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

این معبد به طور كامل در سنگ تراشیده شده

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

معبد پترا انتهای شهر سنگی گمشده است

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

این شهر در 226 كیلومتری شهر امان پایتخت اردن قرار گرفته و یونانیان آنرا پترا نامیده اند یعنی سنگ، ترجمه عبری آن سلع است و ترجمه عربی آن رقیم.اهالی این شهر به قوم نبط مشهورند. برخی مورخان قوم نبط را همان اصحاب كهف میدانند.

اینجا ابتدای راه ورود به شهر گمشده است. راه سمت راست برای افرادیست كه پیاده در مسیر حركت می كنند و راه سمت چپ برای درشكه سواران.

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

شهر پترا دره ها و گذرگاه هایی به عمق 2000 متر و طول یك كیلومتر به نام تنگه دارد. در دو طرف تنگه پترا كتیبه های باستانی حكاكی شده و صدها ساختمان، آرامگاه، سالن و تالارهای تدفین مردگان، معابد و پرستش گاهه و تخته سنگهای كنده كاری شده از دورانهای گذشته وجود دارد. در ارتفاعات جبل هارون آرامگاه هارون برادر موسی قرار دارد.

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

غاری در دل صخره های سرخ منطقه ((پترا)) در جنوب امان پایتخت اردن در جاده ((سحاب)) واقع شده است و سه قبر سنگی شكافدار در آن دیده می شود كه احتمال می رود این غار همان غار اصحاب كهف باشد

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

پترا حدود قرن ششم قبل از میلاد مسیح در زمان امپراطوری ایران به وسیله قومی به نام نبطی ها ساخته شده است.

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

نبطی ها عربهائی بودند كه از طریق تجارت ادویه مانند گیاهان خوشبو زندگی خود را میگذراندند

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

حدود 60 سال پس از میلاد مسیح، پترا تسخیر شد و در حیطه امپراطوری روم در آمد.

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

بناهای این شهر محل سكونت اهالی بوده است.

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

پترا برای آخرین صحنه فیلم ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی مورد استفاده قرار گرفته است

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

رنگهای روی سنگها طبیعی هستند

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

تركیبات زمین شناسی شن و ماسه این رنگهای زیبا و طبیعی را بوجود آورده اند

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

نبطی ها در پترا یك سیستم آبرسانی مجهز و پیشرفته ساخته اند

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

آمفی تئاتر بزرگ شهر مثل سایر بناهای شهر به صورت یك تكه در دل كوه به شیوه یونانی – رومی تراشیده شده و ظرفیت چهار هزار نفر را دارد

شهر پترا در اردن(+عکس) | HiPersian.com

پ.ن : مطالب جالبي به زبان عربي در اين مورد وجود داره. از دوستاني كه به زبان عربي مسلط هستند خواهش ميكنم اگر وقت دارند راجع به اين موضوع يك مطلب بفرستند.

 

Advertisements

Posted on اوت 26, 2010, in شهر پترا. Bookmark the permalink. 47 دیدگاه.

 1. با سلام.

  مدتیست که تقریبا هر روز مطالبتان را می خوانم فقط میخواستم بابت این همه اطلاع رسانی از شما و دوستانتان تشکر کنم.
  ضمنا قسمت کوتاهی از سایت اسناد پنهان را ترجمه کرده ام که اگر مایل باشید برایتان بفرستم.

 2. واقعا عجیبه…

 3. جالب بود … ممنونم رامتین جان …

 4. سلام
  اگه میشه مطالب این لینک رو ترجمه کنین
  http://www.thehiddenrecords.com/davinci_painting_clues.htm
  راز تابلوهای داوینچی رو پیدا کردن

 5. ممنونم رامتین جان

 6. سلام.واقعاجالب بود.ممنون

 7. ((نبطی ها عربهائی بودند كه از طریق تجارت ادویه مانند گیاهان خوشبو زندگی خود را میگذراندند))
  حالا ما گیریم نبطی ها عرب بودن اما با عربهای حجاز فرق داشتن اما خداوکیلی به عکس آمفی تئاتر یه نگاه بندازین ببینید امروز با این همه امکانات و وسائل پیشرفته میشه همین چیزی رو با این عظمت و زیبایی و ظرافت تو دل سنگ در آورد

 8. تازه شهری که سیستم آبرسانی پیشرفته و آمفی تئاتر و معابدی با این شکوه داره مردمش تاجر ادویه بودن
  میشه مشخصص کنن فلفل و زرد چوبه ها رو کجای اون بیابون بی آب و علف میکاشتن.
  در ثانی وقتی آمفی تئاتر 4000 نفر گنجایش داره جمعیت شهر چقدر بوده؟
  بقیه که فلفل زرد چوبه نمیفروختن چیکار میکردن؟
  آدما به حکم آدم بودن از همدیگه تاثیر میگیرن مثله ما که امروز فهمیدیم خط ایرانی ها ادامه خط نوشتاری نبطی هاست سئوال من اینه این تمدن از چه تمدنی تاثیر میگرفته؟
  یا مثله مصری ها و مایاها و سومری ها همین جوری یه دفعه جهش یافته شدن

 9. سلام دوستان.. و سلام اقا رامتین گل.

  یه لینک براتون دارم حتما بهش سر بزنید و شگفت زده بشید و ازون پس به هر عکسی اعتماد نکنید. دیدنش خالی از لطف نیست :

  http://www.2t2t.ir/www1/showthread.php?p=7869#post7869

 10. رامتین جان به جی میلت یه مطلب فرستادم برای وبلاگ ببینش.

 11. البته این پیام من اصلا در مورد این پست اقا رامتین نبود. سو تفاهم نشه. کلا در مورد محیط نت بود که قابل اطمینان نیست

 12. سلام
  عالی بود بسیار عالی بود
  رنگ قرمز سنگها و وجود اجانین نکته قابل توجهی بود زیرا یک روایت (که نمیدونم چقدر سندیت داره)می گه اجنه ها در منطقه هایی با خاک سرخ زندگی می کنند

  خب اما یه پیشنهاد به رامتین خان عزیز
  من از زمانی که با سایت شما آشنا شدم متوجه شدم که شما رامتین خان گل پایبند به اصول اولیه اعتقادات بوده اید
  بنابر این از شما این درخواست را دارم که در یک کار گسترده و منسجم یک یک اقوام -تمدنها و داستانهایی را که
  در قرآن وکتب مقدس وهمچنین تورات از آنها سخن به میان آمده را بررسی کرده واطلاعات جامعی در یک آرشیو
  مجزا و نه پراکنده گرد آوری نمایید تا هم دراثبات حقانیت قرآن سهمی داشته باشید و هم پاسخی مناسب به افرادی که دست به انکار میزنند و این داستانهای واقعی را افسانه های پیشینیان میدانند شاید تا به امروز هیچ سایت فارسی زبانی همچین کاری را انجام نداده باشد
  و حتی میتوان با دید بزرگتری از فضای این سایت به این موضوع نگاه کرد .
  البته کارهایی که قبلا به طور پراکنده انجام شده مانند کشتی نوح وغیره قابل تقدیر است امیدوارم منظور خود را رسانده باشم
  با تشکر نوید

 13. رامتین جان خسته نباشی …

  عالی بود …راستی من یه مطلب به صورت پاور پوینت از پترا دارم برات میفرستم ، دوستان استفاده کنند…

 14. عالي بود
  يه سوال.ربطي به اينجا نداره
  كتاب هاي كاستاندا رو بايد به چه ترتيبي بخونم كه بهتر باشه؟همشو دارم
  كسي هست لطف كنه بگه؟

  • تعلیمات دون خوان – حقیقتی دیگر – سفر به دیگر سو – افسانه های قدرت – دومین حلقه قدرت – هدیه عقاب – آتش درون – قدرت سکوت – هنر رویا دیدن – چرخ زمان – کرانه فعال بیکرانگی – حرکات جادویی

  • سلام دوست عزيز ، توصيه ميكنم اگر ميخواين كتب كاستاندا رو جدي دنبال كنيد حتماً از يه استاد يا كسي كه اين راه ها رو رفته كمك و نظر بگيريد . حق راهدار شما .

 15. سلام
  من خیلی وقته که به اینجا سر میزنم و مطالب رو میخونم و لذت میبرم
  دستتون درد نکنه
  یه شهر باستانی هم تو ترکیه هست که مثل اینجا توی سنگ ها ساخته شده

  • to irane khodemon ham hast vali na be iin shokoh

  • بله آرش جان آنجا اسمش کا پادوکیه است …وجای خیلی باصفایی است ، خانه هایی در دل کوه که جنس آن از «توف» یا خاکسترهای آتشفشانی است
   مشابه آنرا ما در آذر بایجانشرقی و روستای » کندوان » داریم » کران » ها یا خانه هایی در دل کوه کنده شده اند و مردمانی در آن زندگی می کنند وبه روایت «دیوید رول » باشتان شناس ، بخشی از بهشت گمشده یا باغ عدن بر روی زمین است (به تعبیر عرفا ، هرچیزی که در بالاست ، نمونه ای در زمین دارد) وارد بحث عرفانی نمی شوم ، روستای دیگری از کندوان جالبتر ، روستای «حیله ور » است که یک روستای زیرزمینی و مدفون در دل زمین است ودر نزدیکی کندوان قرار گرفته ، چیز زیادی از این روستا در دست نیست ، قدمت آن ، مردمی که در آن جا زندگی می کردند و…
   تنها چیزی که می دانیم این است که در زمان حمله ی مغولها عده ای به آنجا رفته وپنهان شده اند همین…!

 16. و دانش من بدان جا رسید که فهمیدم همی نادانم»ابن سینا»

 17. با تشکر از آقای نوید
  سفر به دیگر سو _حقیقتی دیگر_ کرانه های فعال بی گرانکی به نظر من روح پیام عارفانه ی طریقت سرخپوستان را دارند. شاید سایر کتاب های کاستاندا درگیر شدن در یک سری امور عملی باشد که در اسلام هزار بار بهترش هست . به ویژه کتاب سفر به دیگر سو ( در برخی از فصلهایش )مشابهت عجیبی با روح عرفان شیعی دارد. یا شاید من در هر مکتب معنوی راهی برای شیعه بودن می بینم.

 18. مثل هميشه عالي بود
  تشكر

 19. هيج سايت عربي به اين مورد اشاره نكرده كه كار جنيان هستش! ولي جرا مجسمه نساختن؟!

 20. سلام
  مرسی از مطلبتون،
  لطفا
  برای ترجمه سایتهای عربی به من ایمیل بفرستید.

 21. خسته نباشید .

 22. عالی بود

 23. ممنون بابت مطلب اگه مي شه ufoجان از مكان ها و موجودات عجيب بيشتر مطلب بذار
  واقعا سايت عالي هست.

 24. سلام.
  مرسي رامتين جان ، عالي بود.
  خيلي جالب بود.

 25. بچه ها كسي ميدونه كه من چطور ميتونم سري كامل كتابهاي كاستاندا رو پيدا كنم؟

 26. سلام سارای گرامی …
  سری به لینک زیر بزن اکثر کتابها اینجاست .
  http://WWW.ebooks.ketabnak.com/index.php?subcat=347

 27. البته باید ثبت نام کنی کتابهای فوق العاده خوبی دارند…

 28. سلام.
  چند قطعه فيلم مستند به زبان عربي در ربطه با شهر پترا(البتراء) هست كه ميتونيد با سرچ كردن كلمات زير اونها رو پيدا كنيد:
  البتراء الجزء الاول
  البتراء الجزء الثاني
  البتراء الجزء الثالث
  البتراء الجزء الرابع
  البتراء الجزء الخامس

  درپناه حق باشيد.

 29. سلام خسته نباشید واقعا زحمت می کشید ولی یه خواهش داشتم عکسهایی کلی از عجایب وآثار کهن را به نمایش بگذارید .چون من بیشتر از رویت عکسها می تونم گذشته رو به وضوح ببینم وبه این حقایق پی ببرم .چون با رویت عکسهای قدیمی می تونم بهتر استنتاج کنم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: