صدای مهبانگ به درخواست یک پسر بچه نوجوان تهیه شد


صدای مهبانگ به درخواست یک پسر بچه نوجوان تهیه شد:

جهان هنگام تولد زمزمه می کرد…

پژوهشگران با تحلیل تابش زمینه کیهانی ، متوجه شده اند صدای مهبانگ بیش از آنکه شبیه یک بانگ بلند بوده باشد ، به همهمه ای عمیق می ماند …

پژوهشگران دانشگاه واشینگتن در سیاتل توانستند فایلهای صوتی مرتبط با مهبانگ را تولید کنندکه به سادگی روی یک دستگاه رایانه شخصی قابل اجرا است . صدای مهبانگ (BIG BANG) بیشتر شبیه پرواز نیمه شب یک هواپیمای جت بزرگ در فاصله 30 متری از سطح زمین است که دقیقا از بالای سر شما عبور می کند.

امواج صوتی عظیم مهبانگ ، درون ماده ی داغ ودرخشانی منتشر شدند که اندکی پش از مهبانگ ، جهان را پر کرد. این امواج صوتی ، مواد را فشرده یا کشیده می کردند واین مواد فشرده یا کشیده شده ، نواحی فشرده را داغتر می کردند ونواحی منبسط شده راسردتر .باوجود آنکه ، 14 میلیارد سال است جهان در حال گسترش یافتن وسرد شدن است، این امواج صوتی ، ردپای خودرا به صورت تغییرات دمایی موجود در پس تابش گلوله آتشین مهبانگ باقی گذاشتند ، موجودی که نام آنرا تابش زمینه ی کیهانی گذاشته ایم وبا مهبانگ فقط 300 هزار سال تاخیر زمانی دارد .

اما ، ایده ی این امواج صوتی هم شنیدنی است . پسر بچه ای 11 ساله به یکی از استادان فیزیک دانشگاه واشسنگتن مراجعه کرد وبه اوگفت : به عنوان پروژه ی مدرسه باید نشان دهد صدای مهبانگ چگونه بوده است ! این استاد فیزیک هم مجبور شد ، کلی فکر کند تا بفهمد چگونه می توان صدایی را که 13/7 میلیارد سال پیش تولید شده است ، بازسازی کرد.

او به ناسا مراجعه کرد وتوانست از اطلاعات فضا پیمای WMAP که چند سال پیش به فضا پرتاب شد استفاده کند.ماهواره ی WMAP برای آن طراحی شده بود تا بتواند اختلافات بسیار جزیی موجود در دمای نقاط مختلف آسمان را اندازه گیری کند . به کمک همین ماهواره بود که چند ماه پیش سن جهان با دقت 100 میلیون سال تعییین شد : 2/0+_ 7/13 میلیارد سال.

با توجه به این اختلافات دمایی ، او توانست فرکانس امواج صوتی ای را محاسبه کند که در 760 هزارسال

نخستین عالم در جهان منتشر می شد .درآن زمان قطر جهان فقط 18 میلیون سال نوری بود.

این زمانی بود که امواج صوتی مهبانگ آنقدر فرکانس پایین داشته باشند که قابل شنیدن شوند.

این استاد دانشگاه مجبور شد این فرکانس هارا یکصد هزار میلیارد میلیارد (ده به توان 23) بار مقیاس بندی کند…

به هر حال ، بلندی و اوج این امواج صوتی نشان می دهد در جهان ابتدایی چه روی داده است . انبساط جهان به حدی مشهود بوده است که امواج صوتی کشیده می شوند و فرکانس انها افت پیدا می کند.

برای شنیدن صدای تولد عالم می توانید به این پایگاه اینترنتی رجوع کنید .

http://staff.washington.edu/seymour/BigBangSound_2.wav

منبع :ویژه نامه ی علمی کاشف (86) روزنامه ی جام جم ، یکشنبه 18 آبان 1382

لازم به ذکر است در آرشیو دانشگاه فوق مقالات بسیار خوبی در زمینه های آستروفیزیک ، نظریه ریسمان ، …در آدرس اینترنتی زیر موجود می باشد:

www.npl.washington.edu/AV/

ودر این آدرس اینترنتی ، John G. Cramer فیزیکدان ، چگونگی شبیه سازی  صدای مهبانگ را توضیح می دهد.

http://www.analogsf.com/0404/altview.shtml

با آرزوی موفقیت برای تمامی جوانان علاقمند و جویای علم ایرانی و فتح قله های علم ودانش .

با تشکر از رامتین گرامی.

انتخاب مطلب وتصاویر  : فرهاد

28 مرداد 1389 خورشیدی

پ .ن: با تشكر از فرهاد عزيز.

بار علمي مطالب وبلاگ كم است براي همين قرار شد فرهاد عزيز مطالبي در اين راستا براي وبلاگ بفرستند. از فرهاد عزيز هم ميخواهم  اگر دوستان سوالي دارند جواب بدهند. يعني الان وقت دوري نيست.

Posted on اوت 23, 2010, in بیگ بنگ. Bookmark the permalink. 53 دیدگاه.

 1. ما می توانیم در ژنتیک هم این روند را تجربه کنیم در واقع برای بیان شدن هر انزیمی ما احتیاج به کدی داریم و انزیمها توسط حرارتی خاص به هم پیوند می خورند اگر انزیم موجودی با انزیم موجودی دیگر قابل اتصال باشد باید نوعی پیام دمایی ایجاد گردد تا در مکانهای مخصوص خود بنشیندو اگر در این نقاط مکانهای مشابه باشد و انزیم در جای اشتباه بنشیند یا بیان میشود ویا فنا می گردد به لحاظ هدف تولید.
  این یک رویکرد علمی است در خارج از این چارچوب

  این همهمه را متولدین عنصر باد بهتر از بقیه درک می کنند وایو در ایران باستان الهه باد بوده است و فرزند ستوده پیام اور در این جهان از جهان دیگر و هر با ر حامل حالات گوناگونی است دوستانی که تجربه نزدیکی به این حالت را دارند لطفا ان را بنویسند.

 2. shabihe sedaye c130 mimone ke ba motore khamosh mikhad forod biad

 3. اگه قانون پایستگی انرژی را صادق بدانیم پس میتوان گفت که انرژیی که باعث تولید این صدا شده هنوز هم وجود دارد ولی به صورتی دیگر و فقط کافی است به شیوه ای این انرژی را جذب کرده و دوباره بازسازی کرد

 4. مرسی فرهاد گرامی

  • راستی رامتین عزیز میخواستم خواهش کنم این ساعت وبلاگ رو اصلاح کنی الان ساعت 12.5 هست اما اینجا مینویسه 8 . چند وقته میخوام اینو بگم یواش یواش داره میره رو اعصابم .

  • خواهش می کنم .

 5. جالب بود ممنون

  رامتین من 2 تا id داشتم نمیدونم چرا هر دوتاشو با هم پاک کردن الان مجبور شدم یکی دیگه بسازم

 6. سلام
  با اجازه آقا رامتین و آقا فرهاد و …. اینو میذارم تو وبلاگ خودم
  رامتین جان 2 تا صفحه رو میخوام ترجمه کنی بی زحمت میتونی خودت یا کسی این کارو کنه به من بگو عزیز ممنونم
  البته مطالب یکمی در مورد فراماسونری و تخصصی می باشد البته من فقط میخوام متن صفحه ها رو بدونم چون سند تاریخین
  دمت گرم
  بردم این مقاله رو ها

 7. سلام اقا رامتین off هاتو دیدی ؟ تو yahoo

 8. اولا صدا معمولا در جایی ایجاد میشود که هوا وجود داشته باشد و خارج از جو هیچ صدایی وجود ندارد.. دوما چون هنگام بیگ بنگ مکان وجود نداشته و مکان و زمان همزمان با انفجار بزرگ شکل گرفته است پس نمیتواند صدایی ایجاد شده باشد.سوما انفجار بزرگ در یک هزارم ثانیه شکل گرفته و این زمان کوتاتر از آن است که صدایی شکل بگیرد.چهارما اگر صدایی هم ایجاد شده باشد به خاطر بالا بودن فرکانس صوتی آن قابل شنیدن برای انسان نیست.حتی انفجار یک بمب باعث تولید خلا در محدوده نزدیک آن میشود که در آن مکان صدایی ایجاد نمیشود.فقط میتوان تولید حجم عظیم پرتوهای گاما و مادون قرمز و اشعه ایکس و… را متصور شد.

  • دوست عزیز من …
   بسیار متشکرم از نظری که دادی ،
   با کمال احترام باید بگویم که :
   1= صوتی که ما براساس مکانیک نیوتنی می شناسیم ، موجی است که به قول شما در هوا ایجاد می شود:

   برای تولید و انتشار امواج آكوستیكی ، ارتعاشهای مختلفی وجود دارند. ارتعاشهایی را كه سبب تولید و انتقال موجهای صوتی می‌شوند، بر حسب حدود فركانس‌شان طبقه بندی می‌كنند. ارتعاشهای صوتی كه در ایجاد صدا موثرند، و با گوش شنیده می‌شوند، دارای فركانسی بین 20 تا 20000 هرتز است.

   دگر آهنگش (Modulated)

   انرژی آكوستیكی كه همراه گفتار است از ماهیچه‌های سینه نشات می‌گیرد. این ماهیچه‌ها هنگام انقباض هوا را از ششها به سوی اجزای مختلفی كه ساز و كار صوتی را تشكیل می‌دهند، روانه می‌سازد. این جریان دائم هوا را می‌توان حامل انرژی دانست كه باید از حیث سرعت و فشار برای تولید صوت دگر آهنگیده شود. این تغییر لازم به یكی از دو طریق اساسی كه به تولید صوتهای با صدا و بی‌صدا منجر می‌شود، انجام می‌گیرد.

   صوت با صدا

   صوت با صدا ، شامل حركات حروف مصوت گفتار معمولی و همچنین آهنگهای مخصوص صداهای آوازه خوانی است. عامل اصلی دگر آهنگش صوتهای صدادار نای است كه تارهای صوتی در عرض آن كشیده شده‌اند.

   ساختمان تارهای صوتی

   تارهای صوتی تشكیل از دو نوار پرده مانند كه دیافراگمی شكاف دار را درست می‌كنند، تشكیل یافته است، و به واسطه باز و بسته شدن این شكاف در اثر ارتعاش جریان هوا دگر آهنگیده می‌شوند. طول سوراخ وسط دیافراگم كه هنگام عمل به شكاف تبدیل می‌گردد، در مردان 2.5 سانتیمتر و در زنان 1.5 سانتیمتر است و كششی كه تارهای صوتی با آن كشیده می‌شوند، فركانس اصلی دگر آهنكش را معین می‌كنند.

   وظیفه تارهای صوتی

   عمل تارهای صوتی این است كه تغییرات سرعت و فشار جریان دگر آهنگیده را به شكل منحنی دندانه اره‌ای در می‌آورد. وقتی منحنی دندانه اره‌ای را به كمك سری فوریه (Fourier) تجزیه كنیم دیده می‌شود كه تعداد زیادی هارمونیكهایی كه از حیث فركانس با هم ارتباط دارند، در آن منحنی قرار گرفته‌اند.

   شبكه آكوستیكی

   حفره‌های متعددی كه در حكم تشدید كننده هستند و همچنین سوراخهای بینی و حفره‌های گلو و دهان بر روی هم یك شبكه آكوستیكی را تشكیل می‌دهند كه موجهای فشار را دوباره دگر آهنگیده می‌كنند. بسیاری از این پارامترها را می‌توانیم به میل خود كنترل كنیم، یعنی با تغییر دادن وضعیت زبان یا تغییر شكل لبها می‌توان تعداد زیادی صوت با صدا تولید كرد.

   صوتهای تنفسی

   همچنین ساز و كار صوتی می‌تواند صدا را بدون استفاده از تارهای صوتی تولید كند. اینگونه صوتها را صوتهای تنفسی می‌نامند. مثلا اگر هوا را بطور دائم با فشار توام با تنفس از ششها خارج می‌سازیم، صدایی مانند هیس تولید می‌شود كه شبیه به صدای فرار بخار است. ظاهرا این صدا به واسطه اغتشاشی است كه در جریان هوا هنگام عبور از مسیر نامنظم دستگاه صوتی پیدا می شود.

   صوت بی صدا

   اینگونه صوتها شامل صامت‌های بی صدای مالشی (frictive) مانند f و s و همچنین صامت‌های بی صدای ایستی (stop) مانند p و t و k هستند. در اینجا ارتعاش اساسی اینگونه تولید می‌شود كه لبها ، دندانها و زبان ، جریان هوا را دگر آهنگیده می‌كنند. تجزیه انواع صوتهای بی صدا وجود نواری از فركانسهای پیاپی را بیشتر در قسمت بالای فركانسهای قابل شنیدن قرار دارند، آشكار می‌سازد.

   منبع :دانشنامه رشد

   2=
   صوت يکي از انواع انرژي است. وقتي حرکات بسيار سريع هوا, يعني ارتعاش ها به گوش ما مي رسند, صدا را مي شنويم.
   وقتي دو سنج را به هم مي زنيد. آنها را به لرزه در مي آوريد و صوت ايجاد مي کنيد.
   با اين آزمايش مي توانيد ارتعاش صوت را ببينيد : به يک نخ. يک تکه کاغذ کوچک وصل کنيد. سپس آن را جلو يک بلندگو قرار دهيد. حالا صداي موسيقي را زياد کنيد. مي بينيد که تکه کاغذ چه طور تکان مي خورد.
   صداي بعضي از خواننده ها آن قدر بلند است که حتي مي تواند يک ليوان را بشکند.
   صوت در خلاء منتشر نمي شود. به همين علت فضانوردان براي صحبت با يکديگر, از امواج راديويي استفاده مي کنند.
   وقتي لپ هايمان را پر از هوا مي کنيم, در واقع هوا را در آن حبس مي کنيم و بعد از بين لب ها بيرون مي دهيم تا به لرزش در آيند. اين ارتعاش با لرزش لب ها هواي داخل شيپور را به ارتعاش در مي آورد و تقويت مي شود. به اين ترتيب, صوت به صورت نت هاي موسيقي از راه لوله شيپور خارج مي شود.
   صوت با سرعت 340 متر در ثانيه در هوا حرکت مي کند. اين مسافت چهار برابر طول
   زمين فوتبال است.

   آيا صوت مي تواند از آب عبور کند؟
   بله در آب صوت, چهار برابر سريع تر جابه جا مي شود تا در هوا. به همين علت است که بالن ها صداي يکديگر را از فاصله بيش از صد کيلومتري هم مي شنوند.

   منبع :شبکه ی آموزش
   3=
   خوب ، دوست من این تقریبا خلاصه آن چیزی است که از صوت می دانیم ولی متاسفانه همه ان چیز نیست…!!!
   دانستیم صوت ، نوعی انرژی است ، و شنیده شدن آن منوط به محیط انتشار آن (نه لزوما هوا ، چون هوا را ما به عرف خودمان مجموعه ای از گازهای اکسیژن ، دی اکسید کربن ونیتروژن و…می شناسیم …جالب اینجاست که اگر شما بادکنکی ازگاز هلیوم داشته باشید(هلیم 6 بار از هوا سبکتراست و جو بالای اتمسفر، یونوسفرو مداری که ایستگاه فضایی بین المللی میر در مدار سنکرون خود قرار گرفته سرشار از گازهای هلیوم و هیدروژنی است که ستارگان تولید می کنند )و آنرا به عنوان دم به ششهای خود فرو ببرید ، صدایتان نازک وزنانه می شود …!! پس برخلاف تصور ما صوت ، در فضا ی خلاء هم منتشر می شود ، ولی سرعت انتشار آن به دلیل اینکه همگنی و غلظت گازهای موجود در جو همانند سیاره ای مثل زمین نیست ، خوب بالطبع متفاوت است…(اینرا هم اشاره کنم ما خلا ء مطلق که نداریم ، براساس داده های ماهواره WMAP یا WHLKINSON MICROWAVE ANISOTROPY PROBE 90% جهان را ماده تاریک و انرزی تاریک تشکیل داده است و حال این ماده ی تاریک چیست خود مبحث دیگری است) حال چرا فضانوردان از امواج رادیویی استفاده می کنند یکی بخاطر این است که بعلت نبود جاذبه وفقدان فشار اتمسفری که در روی زمین سلولهای مارا در کنار هم نگه می دارد و در جو خبری از آن نیست و باعث متلاشی شدن بدن در صورت نبود لباس فضایی مناسب می شود)
   پس به این باور می رسیم که صوت فقط در هوا فقط منتشرنمی شود ودر مکانهایی که گازهایی دیگر با غلظتهای متفاوت وجود داشته باشند نیز می تواند منتشر شود…واین بستگی به فرکانس آن و از همه مهمتر ، مکانیزم گوش ما دارد ، لازم به گفتن نیست خیلی از اصوات را ما اصلا قادر نیستیم بشنویم ، مثل امواج ماورای صوتی که دلفینها یا خفاشها وسایر موجودات پخش می کنند و ما به کمک دستگاه های تقویت امواج می شنویم …خوب به BIG BANG باز گردیم …این رویداد که دانشمندان فیزیک ، الهیون ، فلاسفه را به تفکر و گاه به جنگ وجدل براساس ماهیت آن واداشته ، یک تکینگی ، است (براساس نظریه پروفسور هاوکینگ که من نیز با دانش اندکم ، ذهنیاتم مطابق با آن است ، با فضا- زمان 4 بعدی نسبیت انیشتین نیز در
   تضاد نیست ، یعنی منحنی فضا- زمان انیشتین در نقطه صفر تکینگی سیاهچاله ای عظیم ، منجر به مهبانگ یا بیگ بنگ شده است ، و مخروط فضا زمان شکل گرفته است (همانطوری که در کتاب تاریخچه مختصر زمان و کیهان در پوست گردوی پروفسور هاوکینگ آمده و حتی نظریه ریسمان «گرین » هم برآن صحه می گذارد…) و جالبتر از آن اینکه اگر کل هستی را «ابرجهان » بنامیم ، جهانهای بیشماری در گستره ی ابر جهان وجود دارند که در هریک از آنها قوانین بنیادین متفاوتی ، حاکم است …وجهان ما که خود شامل میلیاردها میلیارد کهکشان است ، در واقع فقط یکی از این جهان هاست …!!
   آنجا است که شعرای پارسی گوی ما گفته اند :
   اسرار ازل را نه تو دانی و نه من
   این شرح معما نه تو.خوانی ونه من
   ویا :
   پشه کی داند که این باغ از کی است
   کو زادش در بهار و مرگش در دی است ..
   .که تمثیل مولوی از ما انسانهاست…
   مقاله جالبی در این مورد در مجله ی دانشمند ماهنامه ی بهمن 1387 چاپ شده است :با عنوان «حیات در جهانهای موازی » نوشته مارکوس چاون ، ترجمه شهاب شعری مقدم که در آن » رونی هارنیک » یک فیزیکدان جوان همسن و سال شما ، بر اساس نظریه ریسمان ، پارا فراتر می گذارد و BIG BANG های
   متعدد وخلقتهای متعدد را مطرح می کند …که در نوع خود جالب توجه است پیشنهاد می کنم این مقاله را بخوانید…
   همینطور که اشاره کردید ، در 7/13میلیارد سال پیش در مدت 10 به توان منهای 33 ثانیه ، (نه یکهزارم !) از یک تکینگی ، سوپ بسیار بسیار داغی بوجود آمد که حاوی کوارکها و دیگر ذرات عجیب بنیادین بود…در همان حین ، که این سوپ داغ در حال خنک شدن بود ، کوارکها متراکم شدند و موجبات تشکیل پروتونها ، نوترونها ، همین طور ذراتی از این دست من جمله : هادرونها ، و مزونها را فراهم کردند هنگامی که جهان هستی در زمانی معادل یک ثانیه به بلوغی خاص رسیده بود ، دیگر به جز نوترونها ، پروتونها ، فوتونها ، الکترونها و نوترینوها چیز دیگری وجود نداشت …مجموعه ای از واکنشهای هسته ای در 200 ثانیه بعدی موجبات تشکیل عناصر اولیه را که کوچکترین عناصر هستند ، فراهم ساخت :هید روژن ،و هلیوم …
   «امواج صوتی » حاصل از پژواک مهبانگ ( همان امواجی که پروفسور جان جی کرامر ودستیارانش با دقت فراوان و حوصله ی زاید الوصفی که از توان همه ما ایرانی ها خارج است ، یکصد هزار میلیارد میلیارد (ده به توان 23) بار مقیاس بندی کرد و برای ما زمینی ها وشایدم فضایی ها !! قابل شنیدن کرد) در شرف محوشدن بود در درون سیال بی اندازه داغ وچگال جهان ، که هنوز در نخستین دوره ی رشد خود بود ، مانند موج درون یک دریاچه انتشار می یافت…یک گروه متراکم از الکترونهای آزاد با بار منفی که توسط پروتونها (که بار مثبت دارند) کشیده می شدند ، با جذر ومد این سیال همراه می شدند ، در مسیر فوتونها در برخورد با ذرات بار دار مذکور ، جمع آوری ومحصور می شدند …آن هنگام که جهان 380000 سالگی خویش را پشت سر گذاشته بود ، به اندازه کافی سرد شده بود که اتمها برای شکل گیری مجال پیدا کنند .
   این اتفاق موجب شد ، فوتونهای محصور، آزاد شوند و آنگاه»روشنایی » جهان هستی را فرا گرفت …
   فوتونهای رها شده حامل اطلاعات در رابطه با نوسانات چگالی و دما در عالم نوپا در قالب الگویی از تغییرات درخشندگی بودند …ستاره شناسان به این «تابش باستانی » که از دورانهای نخستین حیات عالم برجای مانده (که البته نخستین بار توسط پنزیاس و ویلسون مشاهده گردید) عبارت : ریز موج پس زمینه ی کیهانی اطلاق می کنند .
   که از روی همین نقشه ، پی به انرزی تاریک و ماده ی تاریک می بریم ….
   …که «عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکلها …
   در مورد دوما شما با توجه به نظریه تکینگی ، ابرریسمان ، پی برینها و فضا زمان 11 بعدی ، این مساله تا حدی قابل توجیه است (نه کاملا) چون بر اساس اصل عدم قطعیت هایزنبرگ و مکانیک کو آنتومی هیچ چیز به غیر از آن واجب الوجود متعالی لا مکان ولا زمان ، قطعی وحقیقی نیست…
   امید وارم تا حدی (نه کاملا ) مسایل روشن شده باشد …
   به این نتیجه می رسیم که مقابل مجهولاتی که در عالم ما هست هیچ نمی دانیم …
   قربان همگی شما…

 9. رامتین خان من امروز وبلاگ تو را خوندم به خصوص موضوعات مذهبی اش را و حالم از ضعف و ترست گرفته شد . تو یا به مذهب اعتقاد داری یا نداری اگر نداری مگر مجبوری مطالب مذهبی بگذاری و اگر اعتقاد داری چرا سعی می کنی دل آدم های پرمدعای بی سواد ی را که ژست کافری خوششان می آید بدست آوری . به آدم هایی اینچنین می گویند دو رو و بی همه چیز . این را از من داشته باش . آدم های دو رو از آدم های بی اعتقاد بدترند.

  • گر منظورت به منه اعتقاد دارم به اسلام. و خودم هم مسلمانم.ولي اينجا دل كافري را به دست نياوردم .منظورت از اين كامنت را نفهميدم.

 10. سلام.
  ببخشيد آقا رامتين(حميد جان) شما هيچوقت رو مسنجر آنلاين نميشيد؟

 11. درود
  سپاس از فرهاد عزیز
  در جواب یک دوست باید عرض کنم این فقط شبیه سازی شده برای درک دانش آموزان از اون جریان بوده و قطعاً تمامی دوستان گرانقدر میدونن که صرفاً صدای مذکور فقط اشاره به شبیه سازی احتمالی داشته
  رامتین جان در خصوص ماده و ضد ماده مطلبی نمی بینم اگه اشکال نداره تاپیک اون رو بگذار (حالا که حرف از بحث های علمی و با ارزش و مخصوصاً به روز شده و قراره ما رو آشنا کنه با تئوریات جدید)
  سپاس

 12. دوستان از اینکه نظرات دست و پا شکسته و بی سوادی ما رو تحمل می کنید سپاسگذارم. صرفاً نظر خودم رو میگم.

 13. بله …جهان ما پراست از مزوران دو رو ومنافقی که پشت سایه ترسشان وجهلشان پنهان می شوند ،
  با کلمات بازی می کنند ، حرف حساب ندارند ، چون چیزی در چنته ندارند ، افسوس و وا مصیبتا
  که به تعبیری » کالانعام بل هم اضل » هستند ، اینها به نظر من دوبار زیان می کنند هم در اینجا
  وهم در آنجا …چه بسیار کوته فکران بی خرد ی که مارا با انها کاری نیست ، ما کار خود می کنیم
  و آنها با بخل و کینه و حسد ، خودرا می خورند …بگذاریم چنین باشد باکی نیست ….
  این به جای حمایت است ؟ مگر امثال رامتین و دیگران ، در دانش افزایی دست کمی از همسالان خارجی شان دارند ؟
  مگر ما کجایی و چه کاره هستیم ؟ عوامل استکباری …!!؟ این چه ادبیات لمپنی است که بار هم می کنیم ؟
  مگر چه میکنیم که چنین بر می تابید و از خود بیخود می شوید و حکم صادر می کنید؟؟؟
  غیر دانش افزایی ، تحکیم اعتقادات ،و…اگر یک جو غیرت دارید جلوی مستهجنیات و جفنگیاتی را بگیرید که مثل نقل و نبات در سطح وب منتشر می شود …
  بدانید با این حرفها عزم ما جزم تر می شود …حال حساب خودرا بدانید و سمپاشی کنید زهر آن خودتان را مسموم خواهد کرد…

 14. درود
  به دوست و هموطن عزیز (نام)
  حرفهای شما رو توی تاپیک شق القمر هم دیدم.
  عزیز اونجا بحث شاید جنبه مذهبی هم میشد ازش برداشت کرد . ولی اینجا که بحث جنبه مذهبی و دینی نداره و صرفاً علمیه . بگذریم !
  ممنون شدم از لطفی که داری و داری تاپیکهای مختلف رو میخونی . این خودش نشون میده که مشتاق هستی و ره رو علم و آموزش. هنر برخی انسانها اینه که تلاش میکنن به دیگران سودی برسونن و البته هنر برخی نیز اینه که با انتقاداتشون به دسته اول کمک کنن. من شخصاً به عنوان یک ایرانی از حرفهای شما نمی رنجم و میدونم که مدیر این سایت و سایر دوستان هم همینطور. ولی همونطور که در تاپیک قبلی هم گفتم .به جهت حفظ و رعایت حقوق سایر دوستان در صورتی که انتقاد شخصی از مدیر دارید به آدرس مدیر ای میل بدین و نظر شخصی تون رو تذکر بدین . از اینکه خارج از بحث تاپیک حرفی زدم از سایرین عذر میخوام.

 15. برای مثال کامنت های مطلبی که درباره ی شق القمر یا ظهور گذاشته اند و شما رامتین جواب داده ای دوباره بخوان . از خودت بدت نمی یاد؟ یا چرا اون موجودی که درباره ی فرهاد نوشته بود پای منبر و از این نوع حرف ها تو این قدر باهاش مدارا کردی . من اصلا نمی فهمم تو اگه دین داشته باشی باید با آدمهایی که ایمان دارند مهربان باشی و با بی ایمان ها طوری رفتار کنی که وبلاگ تو جای ادعاهایشان نیست . اما تو برعکس از موضع ضعف و ترس با اون ها برخورد می کنی . حرف من اینه . حالا لطفا دوباره جواب کامنتهایی را که در پست های پیشین داده ای برو بخوون: » بله من هم با اعتقادات شما موافقم ولی به خاطر وبلاگم . می فهمید که. لطفا درک کنید.» یعنی چی یعنی تو به خاطر ظاهر سازی این چارتا مطلب مذهبی را هم گذاشته ای ؟ زحمت کشیده ای . خیال می کنی مذهب به تو محتاج است . این ها را هم از روی وبلاگت بردار و روح خودت رو راحت کن.

 16. اگه ناراحتی کامنت من را حذف کن . ولی لطفا روش فکر کن

  • راستش را بخواهي از خدا كه پنهان نيست از شما هم پنهان نباشد من به اعتقادم شكي ندارم. مطلب دردلي با دوستان را بخوان . هر كسي ميتونه اعتقادات خودش را داشته باشه. ولي واقعيتش را بخواهي و خدا از سر تقصيرات ما بگذره اون مطلب ظاهر سازي بود.براي اينكه چند نفر كه برداشت اشتباهي از بقيه مطالب وبلاگ داشتند فكر كرده بودند اين يك وبلاگ ترويج فلان و فلان هست. من هم اون مطلب را گذاشتم. اعتراف از اين واضح تر ديدي؟ كامنتت هم سر جاش.
   ايميل واقعيت را بگذار با هم آشنا بشيم.

 17. سلام.
  ديگه از اين حرف روراستر سراغ ادري؟؟

 18. سلام دوست عزیز از خواندن این مطالب واقعا لذت بردم!
  خوشحال میشم به وب منم سری بزنید و من شما رو با اجازتون لینک کردم!

  نمی دونم شما هم لینکدونی دارین یا نه اما به هر حال خوشحال می شم سایت منم به این گنجینه ماوراالطبیعه اضافه بشه!

  راستی چرا لینک صدا پاک شده!!!
  بعدشم اون عکسی که از مهبانگ گذاشته بودید سایز بزرگتر نداره چون متنایی که توشه خیلیی جالب به نظر میرسه اما متاسفانه سایزش کوچیکه!

 19. سلام.
  ديگه اعتراف از اين صادقانه تر سراغ داري ؟!
  از اين به بعد هم ديگه سعي داره تو همش روراست و شسته رفته باشه .
  لطفا جناب » نام » قبول كن ديگه !!!
  اينطور نيست رامتين جان ؟

 20. قبول می کنم و از شما عذر می خوام اگه تند رفتم. من همین طوری دورادور خواننده ی مطالب شما هستم. اجازه بده گاهی نظرم را درباره ی تو و بچه های سایت بگویم. سعی می کنم مودبتر باشم اما تو هم اگه کسی ضد دین حرف زد باهاش احتجاج کن . این کمترین وظیفه ی مسلمونی ماست . ممنون از سعه ی صدری که نشان دادی . اما گاهی کمی خشونت هم ( فقط یه کم ) خوب و زیباست . البته اون دیگه اسمش خشونت نیست . اسمش استحکام است. موفق و موید

  • سلام.
   دوست عزيز از اينكه اينقدر به اين مسائل اهميت مي ديد بايد از شما قدر داني كرد ولي تعادل و نيكويي رو همه جا بايد رعايت كرد :

   أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيطانِ الرَّجيمِ

   بِسمِ اللهِ الرَّحمن الرَّحيمِ

   ادْعُ إِلِى سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُم بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبِيلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِينَ النحل/125

   با حکمت و اندرز نيکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشى که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسى بهتر مى‏داند چه کسى از راه او گمراه شده است؛ و او به هدايت‏يافتگان داناتر است.

   شما نمونه هايي از اين روش رو مي تونيد تو اين قسمت پيدا كنيد :
   مردم ستاره اي https://ufolove.wordpress.com/2010/08/05/%d9%85%d8%b1%d8%af%d9%85-%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%a7%d9%8a/

   پيروز و سربلند باشيد.

 21. منظورت اینه که مطلب راجع به شق القمر برای حفظ ظاهر بود ؟ اما چرا؟ شق القمر وجود داشته و تو این رو می دونی . منظورت رو نمی فهمم

 22. شمارا به جان هرکسی که دوستش دارید ، عشقتان ، پدرتان ، مادرتان ، فک و فامیلتان قسمتان می دهم بابا بس کنین ….دیگه !!!
  در مورد تاپیک بحث کنید …نقد های اساسی ، بحث های اساسی ، کار را خواهشا به جاهای باریک نکشانید…!
  آخر چه ارزشی دارد این حرفهای بی خودی ، به هم پریدنها، اینها نتیجه » جایگزینی رفتار عصبی » است ما از جای دیگری ناراحتیم ، دق و دلی هارا سر هم خالی می کنیم…بابا والله بالله حیف است …به خدا حیف است این انرژیها ی ناب هدر برود سر سه چهارتا حرفی که سوء تفاهم به بار آورده …آخر پسر خوب مگر ما انکیزیسیونیم ، دادگاه تفتیش عقایدیم ، مارتین لوتریم ، کی هستیم آخه…
  چقدر بدگمانی ، چقدر سوء ظن …!چقدر شانتاژ ؟به خدا رامتین عزیز است که دوام آورده ، وبلاگ را به یکسالگی آن رسانده ، خوب وظیفه تک تک ما چیست ؟ یاری به او و درنهایت یاری به کشور خودمان …چه اشکال دارد از این وبلاگ نظریه هایی علمی ، پژوهشی ، تحقیقاتی در زمینه های یوفو / پاراسایکولوژی / تله ترانسپورتیشن و شاخه های مختلف توسط خود شما بیرون بیاید …!
  ما اینهمه استعداد ناب در این وبلاگ داریم ، در هر زمینه ای که فکرش را بکنید …تکراری است ولی می خواهم بار ها بگویم : خودمان را باور کنیم ، پشت و پناه هم باشیم این سیاست بیگانگان است که مارا از هم دور کرده ، مارا چنین رنجور کرده من نیز به نوبه ی خودم از همه عذر خواهی می کنم شاید نصیحتهایم را هرمنوتیکی گفته ام که شک وشبهه ایجاد کرده …ولی باور کنید آنچه از دل براید لاجرم بر دل نشیند ….شاید 41 ساله باشم ولی خدایم شاهد است به اندازه 60 سال احساس خستگی می کنم …با کلام نیرو بخش به همدیگر نیرو بدهیم ، بخدا از هزارتا نوشابه سوما / گیاه هوم و …که شمن ها و دراویش برای رفتن به هپروت ! می خورند موثر تر است …
  در تحقیقی می خواندم ، «کلام مثبت » به اندازه ی ورزش سبک ، در افزایش هورمون اندروفین و دوپامین در مغز موثر است …پس شاد باشیم ! مثبت باشیم …از لحظات زندگی خود لذت ببریم و احساس شاد خود را به دیگران نیز منتقل کنیم و درضمن شکر گزار «او» باشیم که این خصایص را در ما نهادینه کرده است …
  برقرار و پاینده باشید…
  (رامتین قرار بود من تا شنبه نیام …ولی… !؟)

 23. سلام به همه دوستان عزیزم.مرسی رامتین جان.مثل همیشه مطلب خوب و تامل برانگیزی بود. رامتین عزیزم باز به خاطر نوع مطالب داره جنجال درست میشه.ای کاش یک بار واسه همیشه این مشکل رو حل کنی.دوستان عزیزم واقعا فکر میکنید این راه درستی هست که پیش گرفتید؟فکر میکنید با تخریب و کوبیدن هم مشکلی رو حل می کنید.ای کاش کمی فکر کنیم.ورای تمام مسائل دینی و اعتقادی.دوستان این مسائل شخصی هست .کاش به حریم خصوصی هم وارد نشیم.از همتون خواهش میکنم نظرات خارج از موضوع ندید.اگر هم میخواهید با کسی مستقیم بحث کنید راههای دیگه ای هست.بچه ها به خاطر این وبلاگ خیلی زحمتها کشیده شده تا به اینجا رسیده.اجازه ندید به هدر بره.خواهش میکنم.با سپاسAli jarrah

 24. نمی فهمم چرا این قدر عصبی می شوید ؟ حالا شماها عصبانی شدید. شق القمر وجود داشته . واقعا واقعی است . به روحم به عشقم به پدر و مادرم سوگند . حالا خواهش می کنم رامتین گرامی از صمیم قلبت بگو شق القمر وجود داشته . نه به خاطر سانسور یا انکیزیسیون . گور پدر سانسور مگر سانسور تا حالا توانسته است دهان کسی را ببندد . به خاطر ایمان و به خاطر معجزه وجود پیغمبری که مسیح درباره ی او می گوید » کسی که وجودش به اندازه ی وجود سه انسان کامل است» و کسی که در هستی دیگر مانند او خلق نشده . به خاطر او بگو چون که من اگر تو به شق القمر اعتقاد نداشته باشی دیگه نمی تونم بیام و به وبلاگ تو سر بزنم . به خاطر خودم دیگه نمی توانم.

  • اولا احتياجي به سكوت نيست. دوما اگر من به شق القمر و گفته هاي ناسا اعتقاد نداشتم اين مطلب را نميگذاشتم. من اين مطلب را قبول دارم شايد بقيه قبول نداشته باشند من كه نميتونم به زور بقبولانم كه نه، واقعي است. هر كسي افكاري داره.

 25. اگر سکوت کنی پیامت را می گیرم . خداحافظ

 26. همین برای من کافی است متشکرم . من قول می دهم که اگه تو مطلب مذهبی گذاشتی و کسی اعتراض کرد خیلی ملایم و مودبانه باهاش صحبت کنم و قانعش کنم درباره ی چیزی که نمی داند چیست اظهار نظر نکند. این وظیفه ی ماست رامتین عزیز . ببخش اگه ناراحتت کردم . دوستان همگی ببخشید و حلال کنید. ایمیل من:
  ali14002003@yahoo.com

 27. من نیمیدونم این بابایی که اسم خودشو نام گذاشته اینقدر شجاعت نداشته که اسم وآدرس خودشو تو سایت بگذاره چطور میتونه صحبت از دین مبین اسلام بکنه..اساس اسلام شجاعت و نترسیدن از هیچ چیزی جز خداوند است.دین اسلام به آدمای ترسو میگه:ترس برادر مرگ است..اون وقت هین مونده که این بابای نون به نرخ روز خور واسه ما دم از مسلمانی بزنه.اشخاصی که میخوان عقائد خود را به دیگران تحمیل کنند و کسانی که به اعتقادات دیگران توهین میکنند تو این سایت زیاد پیدا میشن فرق جهان سوم با جهان دوم و جهان اول اینه که هر کسی فکر میکنه عقیده خودش فقط درسته و به خودش اجازه میده به باورهای دیگران توهین کنه ..بابا برین شعر حافظ رو بخونید که میگه جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه -چون حقیقت را ندیدند ره افسانه زدند .و اون حقیقت ذات و فطرت پاک انسانی است که همان خوب بودن و مهربانی کردن است که درون سرشت هر انسانی وجود دارد.

 28. درود
  دوستان لطفاً بحث رو تموم کنید. چون اصل اون تموم شد
  مدیر سایت خواهشی دارم اولا اگه کسی کامنتی میزاره و اعتراضی داره لطفا اگه امکان داره خود شما پاسخگو باشید یا یکنفر رو مامور پاسخگوئی به سوال کنید یا چنانچه مقدور نیست اون کامنت رو حذف کنید.
  لازم بذکر دیدم بگم مصریان باستان اعتقاد بسیار پسندیده ای داشتند و اون این بود که هیچگاه و هیچجا کاری انجام نمی دادند که روحشون رو آزرده کنه چون اون رو گناه میدونستند.خانها و آقایون. برادرها و خواهرها، دوستان (البته اگه قابل بدونید) سعی کنیم خوب ببینیم اما قضاوت نکنیم . اگر کسی ادعای مسلمان بودن رو داره باید اول خودش رو اصلاح کنه (دل شکستن هنر نمی باشد تا توانی دلی بدست آور)
  رامتین جان و فرهاد عزیز و دیگر دوستان عذر من رو بپذیرید

 29. خوب حالا که کار به این جا رسید . اسم من ناهید قادری است چهل ساله و متولد اصفهان هستم . این ایمیل هم ایمیل بچه خواهرم هست که نامه های من همه اون می رسه . دیگه چی بگم؟ حالا دوست عزیز که نمایندگی بلا عزل حافظ شیرازی به تو داده شده و جهان اولی هستی . بیشتر درباره ی مسلمانی تحقیق کن چیزهای جالبی پیدا می کنی.

 30. درود
  دوستان
  گذشت از بزرگان است. سپاس از راهنمائی شما ناهید خانم .
  من با اجازه تمام بزرگان این وبلاگ از شما عذر خواهی وسپس تشکر میکنم.
  و خواهش میکنم تمام عزیزان نیز دیگه با عذرخواهی من قبول زحمت کرده و دیگه این روند رو به پایان برسونن.
  با سپاس فراوان

 31. سلام.
  اولاً مرسي از شير فرهاد عزيز به خاطر اين همه اطلاعاتي كه در اختيارمون قرار ميدن.
  دوماً ميشه يه خواهشي از تمام دوستان و خوانندگان اين وبلاگ بكنم؟
  ميشه خواهش كنم انقدر بحث هاي مذهبي توي اين وبلاگ نكنيد و فقط از مطالبش استفاده كنيد.
  عيسي به دينش ، موسي به دينش.
  از هر مطلبي كه با اعتقاداتتون جور در مياد استفاده كنيد و لذت ببريد ،از هر مطلبي هم كه خوشتون نمياد لطفاً نخونيدش.
  ماهارو كه توي قبر همديگه نميذارن.
  چيكار به دين و اعتقادات ديگران داريد؟
  يكي از اصول دينداري اينه كه در مسائل شخصي ديگران دخالت و پرس و جو نكنيم ، و فكر ميكنم اعتقادات هر انساني جزء خصوصي ترين مسائل شخصيشه ، پس لطف كنيد و اين اصل رو رعايت كنيد.
  لطفاً لطفاً لطفاً
  من جاي رامتين ، از اين همه سوال و جواب تكراري در مورد اعتقادش خسته شدم.
  واقعاً خسته نباشي رامتين جان.

 32. دمتون گرم جالب بود.

 33. سلام
  اگه میشه مطالب این لینک رو ترجمه کنین
  http://www.thehiddenrecords.com/davinci_painting_clues.htm
  راز تابلوهای داوینچی رو پیدا کردن

 34. هااااااااااااااااین که گفتی خوب بیییید!
  خووششم ویومد سارا خانوم حرف حساب وزنه…!
  اهومهاها..

  قربان لطف شما ، من کاری نمی کنم ، انرزی گروهی یعنی همین …

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: