كاپا_روح رودخانه ( reptilian ژاپني)


کاپا – روح رودخانه

 

 

Kappa, The River Imp in Japanese Mythology

کاپا (kappa) نام یکی از مهمترین خدایان آب در میان اسطوره های شینتو است. توصیف کاپا اغلب بصورت موجودی شبه انسان با لاکی بر پشت است. آنها بوی ماهی میدهند، فلس دارند، دستها و پاهایشان شبیه به مرغابی است و پوستی به رنگ سبز یا زرد دارند. کاپا معمولا میتواند صدای بلندی از خود برای ترساندن تولید کند. آنها عاشق خیار هستند! بالای سر این موجود حفره ای به اندازه نعلبکی وجود دارد که پر از آب است. این حفره نقطه ضعف کاپا است، زیرا اگر از آب خالی شود قدرت کاپا از دست میرود و امکان مرگ او وجود دارد (مگر اینکه به داخل آب بازگردد).

قد کاپا در حد یک کودک 7-8 ساله است اما قدرت زیادی دارد. در افسانه ها داستان های بسیاری از حمله کاپا به انسان، اسب و سایر حیوانات بزرگ آمده است. حتی نقل شده بعضی کاپاها خون خوار هستند. در کل کاپا جانور متخاصمی است و روایاتی نیز از حمله به زنان توسط آنها نقل شده است. این امر باعث شده کاپا نقش لولو را برای کودکان ژاپنی داشته باشد و والدین از این حربه برای دور نگاه داشتن کودکان از محل های خطرناک (بخصوص نزدیک آب) استفاده می کنند.

با وجود دید عمومی منفی نسبت به کاپا، افسانه هایی نیز از «کاپا های دوست انسان» وجود دارد. این کاپاها پزشکان خوبی هستند و داروها را میشناسند.

Kappa from the Gazu Hyakkiyagyo

طرحی از کاپا – گازو هیاکیاگویو، 1776

 

خاستگاه کاپا

خاستگاه کاپا بدرستی معلوم نیست. احتمالا اولین کاپاها در داستان های ارواح دوره ادو بوجود آمده اند. به هر صورت چندین نظریه اصلی برای بوجود آمدن آنها نقل شده است:

اولین نظریه میگوید کاپا در واقع همان کاوا نو کامی یه خدای آب مذهب شینتو است که به مرور زمان و بخصوص توسط داستان نویسان دوره ادو (حدود 720 بعد از میلاد) بصورت کاپا درآمده است.

نظریه دوم کاپا را اختراع ذهن والدین فقیر میدانند. در گذشته رسمی در ژاپن بوده که خانواده های فقیر کودکانی که توانایی بزرگ کردنشان را نداشتند، می کشتند و این امر اغلب با خفه کردن نوزاد در آب و رها کردن آن بوده است. طبق این نظریه، کاپا اختراع شد تا دیگران را از آب و دیدن اجساد دور بدارد.

نظریه سوم کاپا را به راهبان پرتغالی نسبت میدهد. دو دلیل برای این نظر وجود دارد. یکی معنای کاپا در پرتغالی که به معنی لباس روحانیت است و دیگری شباهت موی سر راهبان با موهای کاپا.

یک نظر مشهور دیگر کاپا را در واقع نوعی میمون خاص میداند که نزدیک آب زندگی میکند.

و اما آخرین نظریه میگوید کاپاها از افسانه های آینوها می باشد. آینوها نژادی هستند که در جزیره شمالی ژاپن یعنی هوکایدو زندگی میکنند و دارای اعقاب مغولی میباشند. آینوها در طول تاریخ همواره توسط دیگر ژاپنی ها تحقیر شده اند و امروزه تعدادشان چندان زیاد نیست (خوانندگان قدیمی تر شاید فیلم مستندی درباره زندگی سخت آینوها که در دهه 60 بارها از تلوزیون پخش شد را بیاد بیاورند).

گروهی هم کاپا را موجودی زنده میدانند که مخفیانه در آبها زندگی میکند. در این باره پیشتر توضیح خواهم داد.

Enkouzu, Edo Period, 18th C., Photo courtesy of the Miho Museum of Japan.

میمون دست دراز یکی از خاستگاه های کاپا تلقی میشود

Kappa illustrations of the late Tokugawa Period.

 

طرح هایی از کاپا در یک کتاب قدیمی

کاپا در فرهنگ امروز ژاپن

کاپا در فرهنگ و گفتار روزمره ژاپنی ها هنوز هم جایگاه ویژه ای دارد. بعضی از کلمات جالب در زبان ژاپنی که از کاپا در آنها استفاده شده به شرح زیر هستند:

کاپا ماکی: سوشی خیار (بدلیل علاقه کاپا به خیار)

اوکاپا: مدل موی کاپایی!

کاپا: نوعی بارانی از پوشال که اغلب کشاورزان در قدیم از آنها استفاده می کردند.

به علاوه داستان ها و ضرب المثل های زیادی هم درباره کاپا وجود دارد که از حوصله این متن خارج است. در کل کاپا ها بسیار پایبند به قول و قرار هستند. مثلا داستان هایی وجود دارد که چگونه یک انسان و کاپا با هم روبرو شدند. انسان با کاپا شرط بندی میکند که اگر بتواند کاپا را در سومو (کشتی ژاپنی) یا شوگی (شطرنج ژاپنی) شکست دهد، کاپا به خدمتش در آید.

Kappa commanded by Ebisu; ivory okimono

کاپا در خدمت کشاورز

اگر در ژاپن از کنار رودخانه ای خطرناک عبور کنید ممکن است تابلویی ببینید که شما را از شنا در محل بدلیل وجود کاپا نهی می کند!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ab/Kappawarning.jpg

شنا نکنید – خطر کاپا!

کاپاهای زیادی در کارتون های ژاپنی وجود دارند که البته اغلب موجودات مهربانی میباشند.

کاپا در انیمیشن های ژاپنی

اعتقاد به وجود کاپا

همان گونه که اشاره شد گروهی بر این باورند که کاپاها واقعا وجود داشته اند (یا حتی دارند). یکی از نظریات در اینباره میگوید کاپاها در واقع موجودات بیگانه ای از سایر کرات هستند. اساس این نظریه مشابهت کاپا با بیگانگان است. رنگ هر دو سبز است (اکثر بیگانگان دیده شده سبز بوده اند) بعلاوه چهره هر دو تا حدی شبیه است، مثلا چشمهای درشت. برای این نظریه شواهدی وجود ندارد چرا که اصولا ژاپن از کشورهایی نیست که دیدن سفینه های فضایی از آن زیاد گزارش شود.

دومین نظریه میگوید کاپا در واقع موجودی است که واقعا در زیر آبها زندگی می کند (چیزی مثل هیولاهای آبی). نگارنده برای این نظریه تنها دو مدرک یافت کرده که چندان قابل اتکا نیستند. اولین مورد عکسی است که سالها پیش در یکی از مجلات ژاپنی چاپ شده و موجود دیده شده راکاپا معرفی کرده است.

تنها عکس از کاپا (تایید نشده)

عکس فوق هیچگاه تایید نشد. مورد دیگر دستی است که گفته شده به کاپا تعلق داشته و در معبدی در ژاپن وجود دارد. این مورد هم چندان معتبر به نظر نمیرسد.

دست کاپا؟

به هر صورت نظر فوق با توجه به کمی مدارک چندان قابل قبول به نظر نمی رسد، بخصوص اینکه رودخانه های داخلی ژاپن چندان عمیق نیستند که بتوان گفت اعماق ناشناخته زیادی وجود دارد. اشخاصی در ژاپن هنوز هم بدنبال کاپا هستند ولی مورد قابل قبولی یافته نشده است (مثلا http://www.sonic.net/~anomaly/oniko/epaug99.htm#places).

چند منبع

http://www.onmarkproductions.com/html/kappa.shtml

http://www.unknownexplorers.com/kappa.php

http://en.wikipedia.org/wiki/Kappa_%28folklore%29

http://www.onmarkproductions.com/Kappa-Legend-A-Comparative-Ethological-Study-by-E.Ishida.pdf

نیما – سن شیا، تایوان

پ . ن : با تشكر از نيماي عزيز بابت تهيه و ارسال اين مطلب. در آخر توضيحاتي ديگر و عكسهايي كه ادعا ميشود مربوط به كاپا است.

کاپّا (کانجی 河童 هیراگانا かっぱ ، کاتاکانا カッパ) به معنی جن آب ، جانور افسانه‌ای است . این جانور نوعی جن آب در فولکلور ژاپنی است . در دیانت شینتو کاپا خدائی از خدایان آب سویی‌جین 水神 به شمار می‌آید .

Kappa Painting, 1836 AD

بیشتر نقاشی‌ها و نمایش‌ها کاپا را به صورت جانوری در حجم کودک و دارای اندام شبیه آدمیزاد مصور می‌کنند ، ولی اندامش نزدیکتر به شکل میمون یا قورباغه است . بعضی نقاشی‌ها صورت آن را شبیه به میمون ، و بعضی آن را نوک‌دار شبیه لاک پشت ، یا شبیه به مرغابی مصور می‌کنند . معمولاً کاپا در نقاشی‌ها دارای کاسه‌ای کلفت (مانند کاسهٔ لاک پشت) و پوستی پولک‌دار می‌آید . رنگ پوست آن از سبز تا زرد تا آبی تغییر می‌یابد .

کاپا ساکن تالاب‌ها و رودخانه‌های ژاپن است ودارای ویژگی‌های گوناگونی است که برای سکونت در آب کمکش می‌دهند ، همانند دست و پای پرده‌دار . گاهی گفته می‌شود که کاپا مثل ماهی حس بوئیدن دارد ، و البته می‌تواند مثل آن در آب شنا کند .

برجسته‌ترین ویژگی کاپا تورفتگی پر از آب در سر اوست . این حفره را مویی کوتاه (مانند آرایش موی پسر بچه‌ها) احاطه می‌کند . راز نیروی عظیم کاپا در این آب موجود در حفرهٔ سر نهفته است ، و هنگامی که کسی مواجه با کاپا می‌شود می‌تواند از این عیب استفاده کند . کاپا دارای حس لیاقت وسلیقهٔ عمیقی است ، و بدینسان اگر کسی به او درود بگوید ، وی ناچار به خم شدن ( شیوهٔ درود ژاپنی‌ها) می‌شود و آب موجود در حفره‌اش می‌ریزد حتی در حالی که بداند که در نتیجه نیروی عظیمش را از دست خواهد داد . پس از ریختن آب کاپا به صورتی ضعیف می‌شود که حتی ممکن است که بمیرد . هرچند در داستان‌های دیگر آمده است که آب موجود در حفره برای این است که کاپا بتواند در خشکی حرکت کند ، و هنگامی که آبش خشک می‌شود دیگر توانائی جنبش را از دست می‌دهد .

Kappa, Ganshinji Temple, Ceiling Painting

Kappa ---

کاپا آشوبگر بدجنسی است . شوخی‌هایش از شوخی‌های ساده گرفته (مانند اخراج باد شکم و بدن خانمها را دیدن) تا رفتارهای جدّی و بسیار بد را شامل می‌شود (مانند دزدی محصولات، بچه دزدی کردن ، یا تجاوز جنسی به زنان). در حقیقت ، کودکان از محبوب‌ترین غذاهای کاپاهای پرخور هستند , و با خوردن آدمهای بالغ هم اشکالی ندارند .

 

تا امروز در بعضی از روستاها و شهرهای ژاپن تابلوهائی هشدار دهنده از خطر کاپا پیدا می‌شود . گفته می‌شود که کاپا از آتش می‌ترسد ، و برای همین است که بعضی روستاها سالانه جشنی برپا می‌کنند که در آن از آتش بازی استفاده می‌کنند تا دیوها را برانند .

هر آینه ،کاپاها تماما با انسان دشمن نیستند . آنها دربارهٔ تمدن بشری کنجکاو هستند و به آسانی با زبان ژاپنی سخن می‌گویند و آن را می‌فهمند . کاپاها گاهی اگر با کسی روبرو شوند , از وی طلب می‌کنند که سومو یا شطرنج ژاپنی با ایشان بازی کند . کاپا حتی ممکن است که با انسان دوست شود (البته در مقابل هدیه و به ویژه خیار ! محبوب‌ترین خوراک پس از کودکان !) . بعضی اوقات قبل از شنا در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها ، والدین نام خود و فرزندانشان را بر خیار می‌نویسند و آن را در آب می‌اندازند تا کاپا ها آرام شوند و آنان در آب ایمن باشند .

پس از دوست شدن با کاپا ، وی در کارهای زیادی آدمیزاد را کمک می‌دهد ، مانند آبیاری زمین . علاوه بر آن ، کاپاها در پزشکی بسیار دانا هستند و حتی گفته می‌شود که آنها شکسته‌بندی استخوان را به آدمیزاد یاد دادند . به علت این کردارهای نیک ، بعضی معابد برای عبادت بخصوص کاپاهای مفید پیدا می‌شود . اضافه بر آن , کاپا را می‌توان برای کمک گول زد . به علت حس لیاقت وسلیقهٔ عمیقی که کاپا دارد ، اگر کسی توانست از وی قول بگیرد که کمکش دهد ، کاپا سوگند و قولش را نخواهد شکست و ناچار به وعده‌اش عمل خواهد کرد .

http://fa.wikipedia.org

Kappa mummy --
Kappa mummy at the National Museum of Ethnology, Leiden (Netherlands)

Kappa mummy --
Kappa mummy at Zuiryūji Temple, Osaka

Kappa mummy --
Kappa mummy at Matsuura Brewery

Posted on آگوست 21, 2010, in كاپا موجود ماورايي ژاپن. Bookmark the permalink. 44 دیدگاه.

 1. درود
  رامتین جان به انواع موجودات فضائی اشاره کنی بد نیست.شباهتهای فوق العاده ای وجود داره. مخصوصاً رنگ سبز ، مجاورت با آب و محیط مرطوب و فلس روی بدن
  سپاس

 2. ramtin jan man azat ye khaheshi daram, ye bakhshi rah bendaz ke hame bian ray bedan chand nafar be havadese 2012 eteghad daran kheili khoob mishe

 3. درود
  احسان عزیز دنبال چی هستی؟
  البته اگه اشکالی نداره توی تاپیک 2012 این مورد رو مطرح کنی بنظرم بهتر جواب میگیری.
  با سپاس

 4. سلام.
  بهتون تبریک میگم.انصافا وبتون خیلی خیلی خوبه.بخشی از مطالبش رو خوندم.چیزایی هستن که نمیشه به راحتی تکذیبشون کرد. وبت منو یاد کتاب ارابه ی خدایان انداخت.
  دیگه چه کتاب هایی رو مناسب میدونی؟

 5. اقا رامتین یه مطلب راجع به داستان فضایی تل 60 بنویس ممنون میشم خیلی جالبه برخورد نوع سومه

 6. مطلب بالایی که گذاشتید جالب بود کمو بیش شبیه یک اسطوره هست عکسهایی هم گذاشتی خیلی خنده دار و جالب بود ممنون

 7. مطلب جالبی بود مرسی نیما جان ورامتین عزیز،

 8. با تشکر از نیمای عزیز

  در مورد کاپای نامبرده بیشتر به یاد یکی از داستانهای سندباد می افتم که با موجودی نه به این ابعاد ولی با این رفتار برخورد کرد و چرا در هر دو جا مقابله ذهنی و لفظی بین انها و انسانها می بینیم مسئله دیگر در مورد کنفسیوس است که ساختارهای مشابهی را با کاپاها دارد من جمله فرم سر و حتی در مورد اصول زیستی تولد در پستانداران که به علت بزرگ بودن سر شاهد چنین پدیده هایی در نوزادان انها هستیم ایا کنفسیوس هم حاصل ادغامی می تواند باشد !
  یک نکته جالب در مورد شباهت اسمی بین این موجود و عنصر کاپا که باکتری پارامسی می باشد دیده میشودهر دو نوع تولید مثل را دارد البته کاپا معادل با gown هم در نظر گرفته شده در امریکا اما در سوئد به معانی مشابه با ان می رسیم که شاید در اسطور های اسکاندیناوی بتوانیم شباهتی با این موجود بیابیم

 9. ممنون رامتین عزيز از منبع كه گذاشتي يك موقع را دارم مي خونم كه با شواهد علمي و قراني اسكندر را اولين فضانورد معرفي مي كند !!!

  • من یاد مطلبی افتادم که در 40چراغ خونده بودم ، خلاصه ای از کتاب قدیمی عجایب المخلوقات و غرایب ال… نسخه خطیش که مطالب جالب زیادی راجع به دنیای قدیم داشت و موجودات عجیبیی که در خلیج فارس و خشکی ها زندگی میکردند و یک چیز جالب این رو هم گفته بود که مادر اسکندر با یک بیگانه فضایی ازدواج کرد! و من هنوز نتونستم این کتاب رو به دست بیارم

   • اگر اينطوريه حتما بايد اين كتاب را پيدا كرد . مشكل ما اين هست كه فكر ميكنيم افسانه ها حاصل تخيل است . حلال يك چيزي. مثلا اگر يكي از ماها زندگي روزمره خود را بنويسيم و بعد بشر روي زمين نابود بشه . بعد نسل ديگري كه مي آيد وقتي نوشته هاي ما را ميخواند فكر ميكند حاصل تخيل ما بوده. طبق گفته هاي قرآن و روايات قبل از انسان امروزي 1000 نسل آدم روي زمين بوده و تفاوتي كه ما داريم اينه كه خدا از روح خودش در وجود ما دميده.

   • جهت اطلاع دوستان ؛ نسخه خطی عجایب المخلوقات و غرائب الموجودات همراه با تعداد زیادی از کتابهای دیگر تحت عنوان «کتابخانه دیجیتال اکسیر» در قالب فایل pdf و jpg در 7 دی وی دی با قیمت 40000 تومان در سایت زیر بفروش میرسد.
    http://124000.ir/exeerbooks.htm
    ****
    چند روز پیش » مهر 01 » یک پست گذاشته بود جهت خرید مستند که دیدم این کتابها را هم داره.
    http://www.lostbook.persianblog.ir

   • 40000 تومان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • …. که من و تو فعلاً نمیتونیم بخریم ! بیش از 300 تا کتابه….اگر خواستی با مدیرش صحبت کن شاید راضی بشه تکی هم بده کتابهارو…. تازه کتابهای بخش زیر قیمتش 60000 تومنه
    http://124000.ir/ganj.htm

   • دوست عزیز کتاب نامبرده هم زیر مجموعه کتب طلسمی است و خواندن انها حتی برای عدم استفاده موجب جلب توجه میشود گویی در منزل انها رفته اید و ناگهان پایتان به چیزی برخورد کرده حال سعی در پنهان کردن خود دارید
    توصیه نمیکنم

   • در ضمن کتاب عجائب نامه قیمت اصلیش 9900 تومان است و در کتابخانه ها موجود است چندان هم هیجان انگیز نیست فقط اطلاعات می دهد سودجویان بازار کتاب مثل همیشه!

   • ***
    شما درست میگی…..
    توی سایت آدینه بوک هم زده که قیمتش 9900 تومانه ولی در انبارش موجود نیست، شاید در انقلاب یا در بساط دستفروشها هم پیدا بشه…..شایدم بعضی از کتابخونه ها داشته باشند….
    چون به تازگی تبلیغ فروش اون کتابها را دیده بودم و اینجا ازش نامبرده شد سایتش را معرفی کردم…. درضمن گویا از روی نسخه خطی اسکن گرفته شده
    بگذریم.

  • مطلبش را بفرست.

 10. کارتون خیلی سخته آقای رامتین!

 11. سلام.
  دوستان اين عكسها شما رو ياد لاك پشتهاي نينجا نم اندازه؟!
  موفق باشيد.

  • درسته خودشه.

   • نینجا ها نوعی مدافعی تر از گروه های غیر ارگانیک هستند جالب است در کشور خودمان اگر یادتان بیاید لاک پشتها با موش و کرم ها در کپسول به فضا فرستاده شدند اگر اشتباه نکنم مربی نینجا ها موش مستر اسپیلینتر که زمانی انسان بوده معرفی شد هر کدام علایق خاص خود را داشتند مانند 4 برادر و رنگهای خود را استفاده می کنند.عناصر مدیریت هوش قدرت و سرعت را در انها می بینیم که خود چندان هم مثبت به نظر نمی اید و چرا دشمن انها مربی انها را به موش تبدیل کرد به نظر من این کارتون نوعی رویارویی خانواده های گوناگون غیر ارگانیک هاست ولی در قالبی کاملا حماسی ما نینجا ها را خوب فرض می کنیم.

 12. جناب یوفولاو من زودتر برگشتم چون برنامه ترمم کنسل شد و ترجمه رو دوباره شروع میکنم*

 13. بله من هم همینطور .منتظریم

 14. سلام ؛ مطلب جالبی بود مرسی. نیمای عزیز لطفاً ایمیلت بده ممنون .

 15. درود
  نمیدونم چرا ولی از 20 دقیقه قبل واسه تائیدیه اشتراک تاپیک سایت wordpress فیل .تر شده. کسی هم مثل من این مشکل رو داره؟
  رامتین جان میشه چک کنی
  سپاس

 16. مثل لاک پشتهای نینجا است.

 17. بحق چیزای ندیده و نشنیده!!!!!!!!!!!!!!!

 18. واقعا عالیست…………

 19. سلام ببخشید شما چرا در مورد شاه نعمت الله ولی پیش گوی ایرانی چیزی نمی نویسید یا در مورد پیشگویی های ایشون بحث نمی کنید. مرسی

 20. درود
  رامتین عزیز چنانچه لازم دیدی دو قسمت اصلی از اشعار شاه نعمت اله رحمت اله علیه رو از روی نسخه خطی مربوط به دهه 50 میلادی دراوردم که بنظر من دست نخورده ترین اونهاست ( میدانید که اکثر نسخه های منتصب به ایشان مخدوش میباشد) در صورت نیاز اطلاع دهید تا ایمیل کنم.
  سپاس

 21. منتسب بجای منتصب

 22. مطلب جالبي بود ممنون

 23. در گذشته مثلن 20.30 سال پیش در رودخانه های خوزستان موجودی با این موشخصات دیده میشد و زمانی که کسی تنها به رودخانه برای آوردن آب میرفت اگه تنها بود این موجود که در زبان محلی به عربی بهش میگن ابید ال مَی حتمن بهش حمله میکرد و اونو به داخل آب میکشید و خفه میکرد،اکثر به زنها و مردهای ضعیف از نظر جثه حمله میکرد و این کارو در شب یا اول صبح انجام میداد.این موجود بارها توسط مردم دیده شده و بارها مردم تونستن با اسلحه اونو بکشن.من تازه این مطلب رو خوندم و با دیدن عکسی که در روزنامه زده یاده ابید ال مَی افتادم.افرادی که این موجود رو دیدن اونو این طور تعریف میکنن که موجودی سیاه، شبیه انسان،با بدن پر از مو،و دستها و پاهایی که مثله غورباقه وسطش پره داره.به قول دوستان مثله لاکپشت نینجا ولی سیاهش.
  خیلی وقته دیگه روستاهها لوله کشی شدن و کسی دیگه برای آب آوردن به شط نمیره و خبری هم از این موجود نیست.
  یه داستانم هست که میگه ابید ال مَی،دخترا رو به درون آب میبره و باشون ازدواج میکنه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: