» ماشین زمان «داستانی برای درک بهتر ابعاد جهان


» ماشین زمان «

  داستانی برای  درک بهتر ابعاد جهان

انتخاب مطلب : فرهاد 2012

منبع: http://academist.ir/?p=789 

…………………………………………………………………………………………………………………..

شاگرد: به هیچ وجه باورم نمی شه که تا ساعاتی بعد، تلاش شما برای سفر در زمان به نتیجه می رسه. واقعا که شاهکاره.

دانشمند: دقیقا همینطوره. خودت شاهد بودی که سالها روی این پروژه کار کردم. هرچند که بخاطر مخفی بودن اون، از خیلی کمکها محروم شدم. ولی به هرحال آنرا به انجام رساندم.

 

 – با اینکه تنها کسی بودم که در جریان جزء به جزء کارهاتون قرار داشتم، ولی هنوز هم به لحاظ تئوریک نمی دونم اون رو درک کنم. کاری ندارم به اینکه ماشین زمان شما چطوری کار می کنه … (و لبخندی می زنه و ادامه می ده) هرچند که می دونم اگه ازتون بپرسم هم تا لحظۀ آزمایش، جوابی نمی گیرم. با اینحال هنوز هم دوست دارم پارادوکسهای سفر در زمان برام حل بشه.  

-مي دوني پسرم. مشکل تو اينه که درک فلسفي ا ت از قضيه ضعيفه. موضوع زمان – در حال حاضر – بيشتر از اوني که به لحاظ تجربي و محاسباتي قابل درک باشه، يک مفهوم فلسفي و ماوراء طبيعه محسوب مي شه. به همين جهت هم توضيح فرآيندي که رخ مي ده، حتي براي من هم مشکله. از طرفي بخاطر الکن بودن زبان – در بيان حقيقت – اونچه که بيان مي کنم نيز پر از اشکال و کاستي هست. موضوع، مشابه انسانهاي ماقبلي است که وقتي سفاين فضايي بر آنها وارد مي شدن، ناچار بودن از واژه هايي که در دسترسشون بود استفاده کنن. اونها ارابه خدايان رو مي ديدن که با اسبهاي آتشين حمل مي شدن و هنگام عصبانيت صاعقه پرتاب مي کردن. توصيفاتي که براي ما خنده دار و نامفهوم هستن. در اينجا نيز همين مشکل پيش روي ماست. به همين جهت هم ناچاريم از واژه هاي مترادف استفاده کنيم

دانلود word مطلب : TIme travel=many dimentions

با تشكر از فرهاد عزيز.براي اينكه عكسها آپلود نشد فايل word مطلب را گذاشتم. همراه با معرفي 2 كتاب .

Posted on ژوئیه 24, 2010, in سفر واقعي در زمان. Bookmark the permalink. 15 دیدگاه.

 1. سلام دقیقا» متوجه نشدم که منظورش چیه ولی بازم ممنون مثل همیشه جالب بود .

 2. سپاس

  در مورد نوشتن مقاله ای که صحبت شد کمی زمان می خواهم.

 3. ببخشيد فرهاد جان، يعني چي؟؟؟؟؟؟

 4. سارای گرامی…
  در این داستان و داستانهای مشابهی مثل » سرزمین مسطح» یا FLATLAND
  A romance of many dimensions) )
  که کتاب به صورت متن آن درآدرس زیر قابل دسترس است ونمی دانم که تا بحال ترجمه شده یا نه!
  http://www.math.brown.edu/~banchoff/gc/Flatland/

  در سال 1884 میلادی ادوین ابوت یک داستان علمی تخیلی منتشر کرد به نام «سرزمین مسطح : افسانه‌ای از دنیاهای چند بعدی». این داستان در مورد سرگذشت یک مربع در دنیای دو بعدی است که بطور غیرمنتظره‌ و ناگهانی یک کره از جهان سه‌ بعدی را ملاقات می‌کند و تمام برداشت هایش از زندگی و معنی و مفهوم آن عوض می‌شود و به اصطلاح انقلابی فکری در وجودش بوجود می‌آید. اما هیچکس حرفهای او را قبول نمی‌کند و همه او را دیوانه می‌پندارند.

  خلاصه این داستان اینه :

  قسمت اول کتاب، که شامل چند فصل کوتاه است، بطور مختصر در باره خصوصیات سرزمین مسطح از قبیل آب و هوا و شکل خانه ها، معرفی مرد و زن و بچه ها، نحوه ارتباط و دیدن اشیاء، مفهوم رنگ و صوت، و دولت و طبقه کشیشان صحبت می‌کند. مردم سرزمین مسطح مانند مردم عادی دارای جنسیت هستند و بچه‌دار می‌شوند. آنها در خانه‌های پنج ضلعی زندگی می کنند و طبقات اجتماعی مختلفی در بین خود دارند.

  در سرزمین مسطح، زنها یک خط نازک و نوک‌تیز هستند و مردهای معمولی مثلثهای متساوی‌الساقین باریک هستند. هرقدر مردهای مسطح تکامل یافته‌تر باشند و درجه و سطح اجتماعی آنها بالاتر باشد به تعداد اضلاع آنها اضافه می‌شود. بچه یک زن و مرد عادی چون تکامل‌یافته تر خواهد بود یک مربع می‌باشد و بچه یک مربع و یک زن یک پنج ضلعی خواهد بود. در واقع درجه تکامل با زاویه داخلی چند ضلعی نسبت مستقیم دارد. وقتی افراد به درجه عالی از تکامل رسیدند تعداد اضلاع آنها آنقدر زیاد می‌شود که بمانند دایره بنظر می‌آیند. دایره‌ها مهمترین افراد جامعه هستند و دولت را تشکیل می‌دهند.

  خانه‌های سرزمین مسطح دارای پنجره نیست چون همه جا روشن است و هیچکس نمی‌داند چرا؟! یکی از نکات مهم در طراحی خانه‌ها اینست که برای ورود و خروج زنها و مردها درب های جداگانه تعبیه شده. دلیل آن هم اینست که چون مردم سرزمین مسطح دید محدودی دارند و فقط در دو بعد می توانند یکدیگر را ببیند، اشیاء نوک تیز مثل زنها می‌توانند بسیار خطرناک باشند و بدون دیده شدن به مردها برخورد کرده و آنها را هنگام ورود و خروج از خانه بکشند. پیش از این چون مردهای زیادی جان خودشان را به این صورت از دست داده بودند دولت استفاده از درهای مجزا برای مردها و زنها را در خانه ها اجباری اعلام کرد و از آن زمان به بعد تلفات پایین آمده است.

  در قسمت دوم کتاب، قهرمان داستان یعنی مربع یک خوابی می‌بیند که در آن به سرزمین یک بعدی سفر کرده و هر چه می‌خواهد به مردم آنجا بفهماند که دنیایی که آنها در آن زندگی می‌کنند تنها حالت ساده‌ای از یک دنیای دیگر است موفق نمی‌شود. بعد از آن خواب بود که ناگهان یک واقعه عجیب برای مربع رخ داد و در جلوی چشمانش یک دایره از غیب ظاهر شد و اندازه‌اش رفته رفته بزرگ و بزرگتر شد. دایره خود را یک کره معرفی کرد و گفت من از سرزمین سه بعدی می‌آیم و تو تنها سطح مقطع مرا می‌بینی. اما این حرف برای مربع قابل درک نبود. بحث و جدل مربع و دایره در کتاب بالا می‌گیرد تا اینکه کره با تشابه وضعیت خودش با خوابی که مربع قبلاً در مورد سرزمین یک بعدی دیده بود توانست خیلی مطالب را در مورد جهان فضایی که در آن زندگی می‌کند به مربع توضیح دهد. مربع با اینکه آنها را نمی‌توانست حس کند ولی خوب فهمید.

  بعد از این ماجرا معلوم شد که کره‌های دیگری هم به سرزمین مسطح سر زده بودند و افراد دیگری از مردم عادی را از واقعیت مطلع کرده بودند. اما جامعه چون نمی توانست حرف آنها را هضم کند آنها را دیوانه قلمداد کردند و دولت دستور داد همه آنها را نابود کنند. وقتی مربع ماجرای گفتگوی خود با کره را به همسرش گفت، همسرش خیلی ترسید و او را از بازگویی آن بر حذر داشت. مربع یک نوه شش ضلعی داشت که خیلی باهوش بود و همیشه سوالهای عجیب از او می کرد و حتی شب قبل از دیدار او وکره سوالی در مورد امکان وجود سرزمین فضایی از پدربزرگش پرسیده بود. مربع ماجرایی که برایش اتفاق افتاده بود و نحوه شهود
  حقیقت بوسیله کره را تنها به نوه اش گفت به امید آنکه او که متعلق به نسل آینده است بعداً بتواند با بالا رفتن فهم و شعور و دانش در سرزمین مسطح این مطالب را به دیگران اعلام کندو….

  در کل داستان فوق العاده ایه…!
  نویسنده می خواهد که خواننده اش درک بهتری از نظریه «فضا –زمان » انیشتین ، ابعاد اضا فی ماده ، دنیاهای موازی داشته باشد….معمولا این مفاهیم پیچیده فیزیکی و ریاضی بسیار سنگین
  وسرشار ازفرمولهای پژوهشگر گریز است ولی وقتی این مفاهیم پیچیده به زبانی
  ساده در می آیند ، بسیار منطقی وقابل فهم می شوند…
  فیزیکدانان نظریه ریسمان ، P-Brain ،CPH-Theory وM-Theory و…درصدد تبیین صحیح آن چیزی هستندکه چندین قرن است ذهن همه را به خود مشغول کرده: ماهیت ماده تاریک و انرزی تاریک چیست؟
  ساختار و شکل اصلی کاینات به چه شکلی است؟ ایا آن چیزی که ما هرشب به عنوان کهکشان دراسمان می بینیم زاییده توهم یا مایا است!؟
  ( در واقع ذهن ما «گذشته کاینات» را می بیند! ما نظاره گر زمان هستیم نه مکان !! چون درواقع نور این
  اجرام سماوی مثل کهکشان آندرومدا که الکس کولیر مدعی است با افراد آن رابطه داردویا در فیلم K-PAX
  «پروت «( با بازی درخشان کوین اسپیسی ) که سیستم ستاره ای دوگانه «لیرا» و»پگاسوس»
  را شرح می دهد ( جدا از تخیلی بودن و رگه هایی از علم دران )که بعد ازمیلیونها و میلیاردها سال در راه بودن اکنون به ما رسیده است …همانطورکه نورخورشید پس از 8 دقیقه به ما می رسد یعنی ما گذشته
  خورشید را شاهدیم …!)
  من درحال تنظیم مقاله ای هستم با عنوان » شکل وساختار کاینات » که به محض اتمام آن برای رامتین عزیز
  می فرستم تا دوستان استفاده کنند.
  مطالب بسیار مفیدی در پاسخ به پرسشت در مجله دانشمند شماره 561 ماهنامه تیرماه 1389
  چاپ شده با عناوین » ماهیت بنیادی فضا» ص= 59 / » دنیاراچه کسی بوجود اورده است»ص=62
  نظریه ناجابجایی درریسمان ص=70
  وبه طور کل فیزیکدانان براساس مدلهای ریاضی تا کنون 11 بعد برای جهان زیر اتمی درنظر
  گرفته اند که چهارتای آن تاحدی برای ما ملموس است : طول + عرض +ارتفاع + زمان
  ولی بقیه ابعاد چی ؟
  آیا تا بحال به شکل مغزمان ( لابیرنت پیچ خورده )، مغز گردو و…فکر کرده ایم !؟
  فکر کنیم شکل مغز ما مثل کاغذی مسطح بود ! آن موقع چه اتفاقی می افتاد؟!
  آیا کاینات ما هم طبق همین قیاس ولی در مقیاسی بسیار عظیم به شکل یک «لازانیای »
  عظیم ! یا لابیرنتی عظیم باشد چه؟ اینها سوالاتی هستند که باید برایشان پاسخی پیدا کنیم…
  حال چه درداخل کشور وچه خارج ….منتظر مقاله بعدی ام باش…!
  با تقدیم احترام ،
  فرهاد 2012
  سوم مرداد ماه سال 89خورشیدی

  • این قضیه دنیای دو بعدی و سه بعدی در کتاب «صفر» دکتر مسعود ناصری هم بیان شده و جالبه اما به نظر من هیچ چیز دو بعدی وجود خارجی ندارد مگر در ذهن ما .یک برگه بسیار نازک کاغذ در ظاهر دو بعدی ست و یا صفحه ای بسیار نازک تر مثلا در ابعاد نانو اما ذرات تشکیل دهنده این صفحه ذرات بسیار کوچکی هستند که مدام در حرکت و ارتعاش هستند و حتی ماهیتشان هنوز هم کاملا روشن نیست حتی مثلا نوترون در نهایت هیچ بعدی نمیتوان برای انها متصور شد و اصلا بعد معنی ندارد. بعد به نظر من بیشتر یک اصطلاح است وقتی مثلا میگوییم روحی را در بعد دیگری دیدیم و امثال اینها. بعد به نظر من فقط در دنیای ذهنی ریاضیات کاربرد دارد و حقیقت ماده خیلی پیچیده تر است

   • دوست گرامی وبسیار عزیزم kamora
    نوشته ای :» هیچ چیز دوبعدی وجود خارجی ندارد مگر در ذهن ما «.تا اینجا را ظاهرا
    همه ما قبول داریم ، ولی اگر به شما بگویند «کورت گودل»(که با قضیه گودل معروف است و می گوید :
    هیچ امر/ قضیه محال و غیرممکنی در این دنیا پیدا نمی شود که راه حلی برایش نباشد حتی خود این جمله) یار وغمخوار انیشتین نابغه معروف همه جهانها ی پیدا وناپیدا (!) وواضع نسبیت عام و خاص ،
    آنقدر که برای ما میز وصندلی وگل و
    گیاه ملموس است ، معادلات درجه 2و 3 ، دترمینان ها ، انتگرال ، دیفرانسیل ، معادلات
    ماتریکسی و… برایش ملموس و»قابل رویت» بوده چه؟ آن موقع حتما انگ دیوانه و
    روان پریش وشیزوفرن و… به او می زنیم…مگر نه؟…مگر غیر این است که» زبان »
    وسیله ایست مشترک برای تفهیم وتفاهم بین همه موجودات انسانوار این کره خاکی،(حال زبانهای مرده باشد یا زبانهای رایج ) ولی وقتی کلماتی بین همه زبانها ی دنیا مشترک اند که باعث می شوند ما به یک «باور»
    مشترک برسیم آنموقع است که به یک آرامش درونی می رسیم همان صلح درونی با خویشتن خویش که همه مان دراین دنیای پر تلاطم وپراشوب و شتاب به دنبال آنیم…حتما می دانی ما در فلسفه «عین » و «ذهن» را داریم (یا داشتیم!)، مفاهیمی جدل آفرین که از زمان ارسطو تا هایدگر ، پوپرو تا همین متاخرینی مثل ویتکنشتاین ، فوکو، لیوتاروسایرین روی این سوژه وابژه چه بحث وجدلها که نکرده اند…!
    عین بر ذهن مقدم است یا ذهن بر عین ؟!
    حقیقت چیست و واقعیت کدام است؟
    ولی من یک سوال اساسی دارم ! چقدر مطمئنیم که خوابهایی که میبینیم (حال فرق نمی کند رویای بیداری
    باشد یا رویای صادقه یا خوابهای معمولی…) » ذهنی» است ، یا زندگی که می کنیم » عینی » است ؟ ایا فکر نمی کنیم بعضی اوقات خوابهایمان بقدری جنبه » عینی » و واقعی پیدا می کنند که اصلا فکر نمی کنیم خواب باشیم وانگار داریم زندگی واقعی خود را دررویا هایمان ادامه می دهیم..! این موضوع برای من «واقعا»
    و » حقیقتا» اتفاق افتاده و فکر می کنم برای شما ،رامتین ، سارا، شقایق،مجتبی وسایر دوستان دیگر نیز اتفاق افتاده است..
    خوابی که می بینیم چه؟ ایا دو بعدی است یا سه بعدی؟ در چه جهانی اتفاق می افتد ؟2 ، 3 ، 4 یا بیشتر؟
    ایا ذهن است یا عین؟! در مورد فیلم THE SECRET چه؟ آیا ما زاییده تفکراتمان هستیم ؟
    آیا اشیا و افراد دور وبر ما به خواست ما واز روی تفکرات و اندیشه ما (امواج فکری) مثل دوستان/
    همسر/ همکاران و…در کنارمان هستند…!؟
    یا زندگی فعلی یا گذشته ما براساس «تقدیر» شکل گرفته است ؟ نقش اراده ما دراین زندگی کجاست !

    خود این وبلاگ که اظهر من الشمس است …! افرادی که دراین سایت دورهم جمع شده ایم هرکدام
    به نوبه خود دررشته ای سررشته دارند…خود شما در زمینه فرازمینیان ، رامتین در موردخزندگان بیگانه
    شقایق در مورد انرژی های فراروانی ،لژیون درمورد تمدنهای باستانی وسایر بچه ها در زمینه های مختلف…فکر می کنی چگونه این افراد دورهم گرد آمده اند ! اگر قدری » هولوگرافیکی » یا » هولو ورسی» به قضیه بنگریم قضیه برایمان روشن می شود…(رجوع کنید به کتاب : جهان هولوگرافیک /مایکل تالبوت/ترجمه داریوش مهرجویی)
    وارد این «بازیهای زبانی » ویتکنشتاینی نمی شوم …!
    نمی دانم باvirtual reality یا واقعیت مجازی کار کرده ای؟! ( وسیله ای که باعث می شود «واقعا» حس کنیم در دنیای خلق شده توسط سیستم صفر ویک –دیجیتالی هستیم ! این یعنی چه؟ یعنی اینکه مجموعه ای از صفر ویک ها-یا سیستم باینری دو دویی یک رایانه با اعمال نفوذ بر روی سیستم عصبی انسان (نهایتا
    تاثیر روی DNA وبازهای آلی آدنین ، تیمین ، سیتوزین و گوانین با سیستمی بسیار پیچیده سایبرنتیکی خود
    می توانند » ادراک » و» شناخت» مغزما را از اشیا ی پیرامون عوض کنند…!
    کافی است فقط برای یک لحظه «حس» کنیم /»ادراک » کنیم /»بفهمیم » که در دنیای دیگری هستیم
    ومثلا در جنگلهای باتلاقی 65 میلیون سال قبل و ناگهان یک تیرانوزوروس رکس که به همت انیماترونیکس
    (ترکیب انیمیشن و الکترونیک) جان بخشی شده (!) دنبالتان بدود….!
    تصور چنین چیزی برای آدم خوف انگیز است چه برسد به آنکه در واقعیت مجازی آنرا ببینید!!!
    این یعنی غلبه ریاضیات انتزاعی وغیر»واقعی» بر بیولوژی سیستم عصبی ملموس و واقعی….!!
    در مورد » هایپر کیوب» یا » تسراکت » یا مکعب چهاربعدی چیزی شنیدی؟! با یک جستجوی ساده
    در اینترنت مطالب بسیار مفیدی در این مورد پیدا می کنی…!
    از کجا معلوم پنتاگون روی پروژه هایپر کیوب کار نکرده باشد؟ ! هان !
    همان به عینیت درآوردن ذهن است دیگر مگر نه؟ مثل پروزه های ریز ودرشت MK-ULTRA
    (پروژه کنترل ذهن ) /پروژه های مونتیاک / آزمایش فیلادلفیا /منهتن و …همه وهمه مثالهایی از این
    است که بشر می خواهد عطش کنجکاوی اش را گاه با از بین بردن خودش وفنای دیگران فروبنشاند!
    نهایتا غلبه «ذهن » بر «عین» که بر عکس آن نیز ممکن است…
    مکانیک کوانتومی که انیشتین ازپذیرفتن آن اکراه داشت براساس اصل عدم قطعیت هایزنبرگ ،معادلات
    شرودینگر( گربه نیم مرده – نیم زنده شرودینگر) توانسته درصد زیادی از این مسایل ماورایی را حل
    کند…این مکانیک به الکترون /فوتون وذرات بنیادی دیگر به حکم » موج – ذره» نگاه می کند!
    درست است هضم آن بسیار مشکل است …به تعبیری وقتی ما به فوتون /الکترون «توجه» می کنیم
    یا بعبارتی می خواهیم آنرا اندازه بگیریم ،درحکم «ذره » است ودر بقیه مواقع در حکم «موج» است!
    درهر حال ازنظراتت ممنونم ومرا واداشت این روده درازی را بکنم …!
    روش اندیشیدنی به نام out of box یا خارج از جعبه ( قاعده ) وجود دارد که بسیار دراین مورد کارساز است…دراین شیوه ، فیلسوف /متفکر فارغ از هرگونه دسته بندی ایدئولوژیکی به پروازدادن اندیشه خود می پردازد…
    درمورد روح هم این را میدانم (استنباط من این است) که در بعد= فاز= دنیایی متفاوت با
    جهان ما از نظر ارتعاشی (به قول شما) = طیف امواج ارتعاشی مافوق بنفش یا مادون قرمز
    در حال» زندگی» اند، یا»به سر می برند» یا درحال انتظارند (خوب می بینی هر مسلک وآیینی
    برای خودش تعبیر «هرمنوتیکی » خاصی برای روح دارد…! عده ای برای آن وزن هم قایلند
    مثل خود من ، که توجیهم این است : پریسپری با آخرین غلاف شفاف به همراه کمند سیمینی
    که درهنگام برون فکنی اختری ویا درهنگام خواب ورویا بینی مانع از گسسته شدن ارتباط روح
    با جسم می شود ، رویهم رفته وزنی حدود 21 گرم – بطور متوسط- دارد …واین به نظر من
    وزن «آگاهی » ماست ..که پس ازمرگ جسم ما ازبین نمی رود…
    .همان چیزی است که در هیپنوزهای عمیق و نیمه عمیق از انباره ذهن
    بیرون کشیده می شود ومثلا فردی که اکنون در اسپانیا زندگی می کند با هیپنوز نیمه عمیق به زبان
    المانی صحبت می کند ! ازاو می پرسی درآن زندگی چکاره بودی ؟ او دقیقا آنرا شرح می دهد…
    درحالی که درزندگی فعلی اصلا نمی داند مثلا شلسویگ هولشتاین یا باواریای آلمان کجاست؟!
    این همان » آگاهی» است که به نظرمن در JUNK DNA ذخیره می شود…!بخشی از دی ان آ
    که ژنولوژیست ها به آن لقب دی ان آی آشغال ! داده اند…!بخش بسیار مهمی که مثل یک فلش
    مموری دقیق تمامی آرشیو زندگی های گذشته را در خود نهفته دارد….
    پس هردنیایی /هرجهانی /هر بعدی /هرفازی/هر مرحله ای از زندگی خود کهکشانی است که باید
    کشفش کرد…جالب اینجاست که نویسندگان ، خصوصا رمان نویسان جنایی بعضا با شخصیتهای
    جنایی خلق شده خودشان زندگی می کنند!حال اگر روانشناسان انرا شیزوفرنیا /پارانویا /چند شخصیتی
    بودن می نامند چه باک!؟؟
    سرت را درد آوردم ، عذر می خواهم ، ولی واجب بود بگویم …زندگی سراسر یاد دادن ویادگرفتن
    است ..زندگی.مبادلات انرزی مثبت است با کلام …
    در ضمن نوترون (این نوترون ناچیز!) یکی از ذرات هسته‌ای اتم است. نوترون دارای بار الکتریکی خنثی است و به همراه پروتون در داخل هسته اتم اصل جرم اتم را تشکیل می‌دهند.
    از هیدروژن (۱ پروتون) تا کلسیم (۲۰ پروتون) تعداد آن با تعداد پروتون یکی هست و از آن بالاتر در جدول تناوبی تعدادش بیشتر می‌شود. جرم مطلق ۲۷- ۱۰ × ۱٬۶۷۴۸۲ کیلوگرم و جرم نسبی آن ۱٬۰۰۸۶۶۵۴۱ است.
    پس این موج – ذره با ارزش هم بخشی از این کاینات و «موجودی» از «وجود» پروردگاریکتای عالمیان است:

    http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D9%88%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86
    قربان همگی شما دوستان پرشور وجوان،
    فرهاد

   • بله فرهاد جان اتفاقا من هم کتاب جهان هولوگرافیک رو خوندم و در مورد بعضی پروژه های سری اطلاع دارم. من نمیدونم نظرم رو چجوری بیان کنم به هر حال سوالهای بسیاری وجود دارند و وقت هم کم است.به هر حال ممنون از پاسخت

 5. سلام .مرسی رامتین جان.مثل همیشه ممنونم از زحمتی که کشیدی.از فرهاد عزیز هم ممنونم.رامتین جان فکر کنم گفتن یک نکته ضروری باشه اینکه درسته که بهتر است این وبلاگ در کمترین زمان ممکن به روز بشه و موضوعات جدید قرار بدی.چون همه ما بی صبرانه منتظریم.اما این نباید عاملی باشه که هر موضوع زرد و خارج از موضوعی قرار داده بشه.هیچ وقت کیفیت رو فدای کمیت نکن چون مطمئنا روی جلب نظر مخاطب اثر میگذاره.با سپاس

 6. سلام.
  فرهاد عزيز بابت توضيحات خوب و ارزشمند شما واقغاً ممنونم.
  مرسي از وقتي كه گذاشتي و متني كه نوشتيد.

 7. با سلام وتشکر فرهاد عزیز اگر کتابی به زبان فارسی در این موارد میشناسین معرفی کنین چون موضوعاتی مثل دنیای موازی که راجع بهش مطلب توی سایت بود برای من هم زیاد قابل درک نبود

 8. من هنوز فرصت نکردم که این کتاب رو بخونم و کنجکاوم که زودتر بخونمش

 9. سلام دوستان من …

  کتاب خوبی درمورد ابعاد جهان نوشته شده با مشخصات زیر:
  دنیای شگفت انگیز بعد چهارم، یا، راهنمای سفر به واقعیات برتر

  رودی فون بیتر راکر، جواد سیداشرف (مترجم)

  ——————————————————————————–
  قیمت پشت جلد: 29000 ریال

  موجودی: در حال حاضر در انبار موجود نیست.

  مشخصات کتاب

  تعداد صفحه: 308
  نشر: آویژه (1383)
  شابک: 964-90940-5-9
  وزن: 700 گرم
  رتبه فروش در آدینه بوک: #3857 (پرفروش ترین ها)

  من سالها پیش خوندمش وبسیار لذت بردم…ولی
  متاسفانه کتاب رو در اختیار ندارم ایکاش یکی از دوستان
  کتاب رو پیدا کنه وآپلود کنه تا همه استفاده کنن…

 10. سلام به همه شما عزیزان…
  مدت زیادی هست که مطالب شما رو میخونم و استفاده میبرم…
  امروز اولین روزی هست که به شما دوستان ملحق میشم…
  از آشنایی با همه شما بسیار خرسندم…
  به عنوان اولین قدم سوالی دارم از شما عزیزان…
  کتاب جهان هولوگرافیک را متاسفانه نمی تونم واسه دانلود پیدا کنم…
  اگر یکی از شما عزیزان من رو راهنمایی کنید ممنون میشم…
  شاد و پیروز باشید…

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: