آرم هیتلر یا گردونه ی مهر


به این نشان نگاه کنید .


شما این نشان را به چه چیزی می شناسید ؟؟!!

باید بپذیریم که امروز این نشان که موسوم به « صلیب شکسته » است ، سمبولی برای نژاد پرستان شده است .

حتی این روز ها تبدیل به یک نشان برای شیطان پرست ها هم شده است .

اما به راستی اصل این نشان از کجا آمده است ؟

استاد عبدالعظیم رضایی در کتاب « اصل و نسب و دین های ایرانیان باستان » این چنین می گوید :

« این نشانه که صلیب ( چلیپا ) شکسته نامیده شده است ، در حقیقت صلیب شکسته نیست و در کیش مسیحی به آن به دیده احترام نگریسته نشده است ، ابعاد چلیپا نیز به یک اندازه نیست و تنها دو خط آن با هم برابر است و بیشتر به اندام انسانی می ماند که دست ها را گشوده باشد .

گاهی نیز به سبب آن که هیتلر این نشانه را در حزب نازی به کار برده و بر روی بازو های هموندان حزب و نیز سربازان SS قرار داشت ، و از آن جهت که نازی ها پیکاری سخت و آشتی ناپذیر را با یهودیان آغاز کرده بودند آن را ضد یهود خوانده اند . باید دانست که این نام گذاری هم درست نیست و تنها یک اصطلاح نابجا می باشد . ضد یهودی بودن این نشان از آنجا پیدا شد که شناخت کلی این نشانه با آوازه ستیز و پیکار با یهودیان یک جا فراهم آمد و در نتیجه ذهن مردم این نام را ساخت و پرداخت . لیکن این نشانه آریایی است ، زیرا در ایران و هند هزاران سال پیشینه دارد و به احتمال زیاد از ایران بر اثر ارتباط و رفت و آمد سیاسی ، اقتصادی و تماس های نظامی دوران باستان به یونان رفته است و سپس نازی ها در دوران نیرومندی خود تعصب و فلسفه برتری نژادی را می ستودند ، تبلیغات و آموزشهای خود را متوجه این کار کردند و به این نشانه ارزش سمبولیک آریایی بودن خود دادند.»


این نشان چگونه یافت شد؟

این نشانه نخستین بار در حدود خوزستان یافت شده و مربوط به هفت هزار سال پیش از میلاد می باشد ، به این ترتیب پیشینه تاریخی آن در ایران بسی کهن تر از پیشینه آن نزد آریایی های هند است . هرتسفلد آن را «گردونه خورشید » نامیده است .

آثار یافته شده از ایران باستان نشان می دهد این نماد تنها در یک دوره خاص مورد توجه مردم نبوده است . از قبل از زرتشت گرفته تا دوران اسلامی این نماد در آثار دیده می شود و به آن به دیده احترام نگریسته می شده است .
به تصاویری که از آثار باستانی بدست آمده است بنگرید :
در گرمی (Germi) مغان آذربایجان گورهای خمره ای از دوره اشکانی بدست آمده که در میان آنها پارچه ای بسیار زیبا یافت شده است که در شکل زیر می بینید .

پارچه دوران اشکانی

تکه خمره ای سفال مربوط به دوره اشکانیان در سال 1344 خورشیدی در گرمی آذربایجان به دست آمده است که این نقش بر روی آن به گونه برجسته و زیبا دیده می شود ، این سفال در نهایت استحکام و زیبایی ساخته شده و در موزه ایران باستان به شماره 3405 ثبت است .

شیر بر جام زر کلاردشت ، نقش گردونه مهر بر ران شیر دیده می شود . شیر جانور شکوهمندی نزد آریایی ها می باشد و شکل آن نماد ایرانیان است .

گردونه مهر بر روی ران شیر دیده می شود

کاسه زرین زیبایی در روز پنجشنبه 23 مرداد 1337 خورشیدی در کاوش های تپه حسنلو که در جنوب باختری دریاچه ارومیه قرار دارد به دست آمده که از هر دید قابل توجه می باشد . روی این کاسه نگاره های زیادی دیده می شود . یکی از این نگاره ها نقش شیر و شیر بان است . مرد شیربان افساری بر سر شیر زده و بر پشت جانور نیرومند زینتی گذارده که با تسمیه و سیه بند بسته شده ، که خود نشانه چیرگی انسان بر جانوران و بهره وری از آنهاست ، و یا شاید شی را رام کرده و بر آن سوار می شده اند . در این جان نیز بر ران شیر نقش گردونه مهر دیده می شود .

جام تپه حسنلو

گردنبند عقیق زیبایی با مهره های ریز و درشت مربوط به دوره اشکانی در کاوش های باستان شناسی سال 1345 خورشیدی در جوبن گیلان بدست آمده که بر روی مهره های این گردنبند نقش گردونه مهر با رنگ سفی در نهایت زیبایی و استادی با شکل هندسی منظم دیده می شود .

بخشی از گردنبند اشکانی

گردونه خورشید نخست به این شکل  بوده و کم کم خطوط منحنی از بین رفته شده ، گاهی به صورت  یافته شده است .

مثلاً بر لیوان سفالین مربوط به 3100 سال پیش از میلاد که در سیالک کاشان به دست آمده نگاره  در زیر انحنای شاخ گوزن پیداست .

لیوان سفالین

 
بر ظروف سفالی پایه داری که در تپه حصار دامغان مربوط به 5000 سال پیش از میلاد در کاوشهای سال 1310 خورشیدی یافت شده است ، نقش بز کوهی ( که مظهر سود بخش و سود رسانی طبیعت است ) با نشانه ای شبیه به ستاره یا خورشید ، در میان خمیدگی شاخ آن دیده می شود .

ظرف سفالین از دامغان

در کتاب مذاهب بزرگ جهان تصویری است که از کف پیای بودا و بر آن نگاره هایی است که شناساننده باورها و آئین و سمبول اوست از جمله بر چهار انگشت پای وی نشانه گردونه مهر با ابعاد برابر دیده می شود .

نقش پای بودا

کوزه یونانی با نقش گردونه مهر

سفال از تل باکون

نقش شیر بر بشقاب ، ری ، سده چهارم

قیچی باغبانی با نشانه گردونه مهر

نماد های دیگری که از گردونه مهر اقتباس شده اند

همه ما با نماد مشهور فَرَوَهَر آشنا هستیم . این نماد باز گو کننده ی بسیاری از موارد نیک و انسانی است که بحث درباره ی تک تک آنها در این مجال نمی گنجد .

باید توجه داشت که شکل فروهر به گردونه ی مهر بسیار نزدیک است . می توان پنداشت در زمانی که از اهمیت مهر کاسته شده نشانه مقدس میترائیسم رفته رفته به شاهین مبدل شده و این شاهین و نگاره فروهر تمام جاذبه معنوی و روحانی این نشانه را گرفته و مظهر فر و شکوه مینوی گردیده است .

تأثیر گردونه ی مهر تنها در دوران باستان و قبل اسلام نبوده است . این نماد حتی بعد از اسلام گرامی داشته شده است و جالب آنکه در برخی مواقع حتی شیعیان برای زینت دادن به آثار خودشان از این نماد اقتباس می کردند . به آثار زیر توجه فرمایید.

کاشی کاری سر در ورودی بقعه ی با یزید بسطامی با نشانه گردونه خورشید

 

قسمتی از آجر کاری نمای بیرونی گنبد علویان در همدان

بدنه خارجی گنبد مدرسه طلاکاری در سمرقند مربوط به قرن 11 هجری

فرش شاه سلطان حسین صفوی در حجره مدرسه چهار باغ . زینت داده شده با نماد گردونه مهر

http://7country.persianblog.ir/post/144/

در آخر عكسي كه نشان ميدهد اين نماد در تمام تمدنها بوده است.واقعا چه رازي پشت اين نماد نهفته است؟

Posted on ژوئن 25, 2010, in Uncategorized. Bookmark the permalink. 33 دیدگاه.

 1. با سلام اين نقش حتي در بشقاب سومري هم ديده ميشود.اما فروهر را به اشتباه به آن نسبت داديد.در اينجا به بحث در باره ي فروهر پرداخته ام

 2. رامتین گرامی نام صحیحتر این نشان اسواستیکا است . اسواستیکا در واقع محل اتصال کالبد فیزیکی و کالبد انرژی یا کالبداثیری ما هست و میشه گفت که دریچه ورود و خروج انرژی چاکراها هستند . با خروج از کالبد فیزیکی میشه اونها رو دید که بسرعت در حال چرخش هستند . جهت چرخششون هم اگر درست یادم مونده باشه خلاف عقربه های ساعت هست . پس میبینیم که نه نماد شیطانیه نه چیز منفی .

  • در مورد این جهت چرخش مطمئنید ؟

   • امگای گرامی تا اونجا که یادمه جهت خلاف عقربه های ساعت هست چون در این جهت هست که انرژی به ماده تبدیل میشه و عناصر 4 گانه آب ، باد ، خاک و آتش به همراه اتر بوجود می آیند .

 3. مرسی عزیز

  مثل همیشه مفید

 4. تبریک میگم وبلاگت دیگه فیل خر نیست

 5. این هیتلر نامرد فقط میخواسته که وجهه ی قوم آریایی رو در اذهان ملل مختلف خراب کنه وگرنه خودشم میدونسته که آریایی اصیل نیست.

  • هيتلر خودش ميدونسته آريايي نيست ولي يك دليل هيجان انگيز داره كه در پستهاي بعد بهش اشاره ميكنم.

   • واقعا؟؟ گرچه من اخرش نفهمیدم این نژاد اول از کجا اومده در واقع پی گیری نکردم ولی لطفا زودتر این مطلب رو بذار کنجکاوم

 6. سلام به همه دوستان،برام جالبه که اکثر ساخته های بشری بالاخره یکجوری وصل میشه به ایران یا ایرانی،،،،!!!!!

 7. بادرود

  در اتشکده اذر گشسب این نماد به وفور دیده میشود و خود افسانه ای باستانی مبنی بر گردش یافتن معکوس ان در زمان معین دارد و همانطو ر که میدانیم چرخش عقربه ها در نقاط خاصی از دنیای ما معکوس میشود مثلا در قطبین زمین در دریاچه اتشکده مذکور نیز نقطه تعادلی انرژی جهت ورود و خروج انرژی وجود دارد که این نقاط با نقاط سوزنی بدن در ارتباطند و با توجه به پایان دنیای وارونه که اغازی دیگر میتواند باشد این نماد خود نشانگر اتفاقیست که در گذشته هم پیش امده و ان را حتی میتوان نوعی برخورد جدید با درون و حتی موجودات دیگر دانست! فراموش نکنیم که از درون بسیاری از نمادهایمهم
  و رمز امیز میتوان به دو جنبه نیک و بد دست یافت ولی در نهایت خرد و انتخاب به هر چیز رنگ میبخشد .
  پیشنهاد میکنم که دنبال روابط ابتکاری در این زمینه باشیم زیرا برای اینگونه نمادها هزاران تفسیر مناسب با ذوق میتوان یافت .سپاس

 8. رامتین دیگه دارم دیوونه میشم…این کتابا دانلود نمیشه…میشه اون اسرار بشقاب های پرنده رو برام بفرستی؟ sahand.sz73@yahoo.com

 9. سلام ممنون مطلبت عالی بود .

 10. راستی رامتین من هر کاری میکنم نمیتونم عضو انجمن بشم برام Verify field not correct میزنه در صورتیکه اعداد و حروفی رو که میگه درست میزنم .

 11. مرسی چالب بود

 12. تا حالا راجع به اين نماد چيزي نمي‌دونستم.
  با اين كه زياد ديده بودمش. حتي توي اولين صحنه هاي فيلم راز داوينچي هم بهش اشاره مي‌كنه.!!! ولي هيچ وقت انقدر بهش توجه نكرده بودم.
  مطلبش برام خيلي جالب بود.
  مرسي.

 13. رامتین عزیز میشه در باب بودا و ارتباط ان با موضوعات غیر ارگانیکها با توجه به اطلاعات خودت مطلبی بنویسی مسلما عقیده شما جالب است

 14. افسانه شهر تیاهوناکو آنها دربارهی سفینه طلایی که از ستاره ها آمده گفتگو میکنند که همراه آن ها زنی به نام اوریانا نیز آمده بود که ماموریت داشت مادر زمین باشد اوریانا هفتاد کودک در زمین به دنیا آورد و سپس به ستاره ها بازگشت(کتاب ارابه خدایان)
  از آن جا که این نماد قوم آریایی بوده و نقش های عجیت در تخت جمشد می توان گفت که این نشانه دندهدی یک بشقاب پرنده است از آن جا که در جنگ جهانی دوم آمان با موجودات فضایی ارتباط داشته و سخن هیتلر که می گفته آریایی نژاد برتر و قرار گرفتن این نشان در یک دایره بیشتر آن را به بشقاب پرنده نزدیدتر کرده است

 15. واقعا جالب و عالی بود
  رامتین دستت درد نکنه
  مطالبت عالین
  یه چیزی یادم اومد گفتم بنویسم برات شاید به دردت بخوره 3-4 سال پیش یه چیزایی در وبسایتهای خارجی راجع به این مسائل خونده بودم که تو اون سایتها به نام چوپاکاپرا ازشون نوشته بود
  راستی اگه به مطالبه خودت در مورد لوح زمرد (اگه درست گفته باشم) سر بزنی میبینی که اونجاهم گفته شده که به زیرزمین فرستادنشون ولی دوباره در آینده میان بین مردم . . .
  تو این چند سالی که دارم راجع به این موجودات لعنت شده تحقیق می کنم همه مطالب منو به این نتیجه رسونده که هیچکدوم از گونه های فضایی برای خود ما ارزش قائل نیستن و این خیلی ناراحت کنندست . . .

 16. مثل همیشه عالی . راستی خیلی خوشحال شدم که دیگه فیلر نیستید

 17. سلام به دوستان عزیز

  من تازه با این وبلاگ آشنا شدم واز زحمت که میکشین خیلی ممنونم
  به نظر دوستان ممکنه این نماد بخاطر سادگی ترسیم تو تمدنهای مختلف دیده شده باشه واین نمادها ربطی به هم نداشته باشن

 18. دوست عزیز این علامت تنها به ایرانیهای ختم نمیشه….
  و خیلی قبلتر تقریبا تو تمام نقاط زنیم استفاده شده حتی سرخ پوستهای امریکایی:
  نمونه های اسلامی زیاد ربطی نداشتن
  فکر می کنم این علامت خیلی از این حرفها قدیمی تر باشه….
  در بین سفیدها
  امریکا این علامت نشونه شانسه
  اینم یه نمونه از سرخ پوستها:

 19. سلام مطلب خیلی جالبی بود ممنون

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: