جهان موازی ثابت شد


جهان موازی ثابت شد
فیزیکدانان کوانتمی دانشگاه کالیفرنیا کشف عجیبی کرده اند که به گونه ای نشان می دهد جسمی که در مقابل یک فرد قرار گرفته و دیده می شود می تواند به صورت همزمان در جهانی موازی نیز وجود داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این کشف به واسطه ذره ای کوچک و فلزی انجام گرفته است؛ براده ای به قطر یک تار مو، جسمی که بسیار ریز است اما در عین حال می توان آن را با چشم غیر مسلح نیز مشاهده کرد.

دانشمندان این ذره را در کاسه ای مخروطی و تاریک سرد کرده و تمامی هوای اطراف آن را به منظور حذف ارتعاش خارج کردند. سپس محققان ذره را مانند یک دیاپازون حرکت داده و مشاهده کردند ذره در زمانی واحد حرکت کرده و متوقف می شود.

چگونه این پدیده را درک کنیم؟

برای درک این پدیده که کاملا غیر ممکن به نظر می رسد، باید بسیار بسیار کوچک اندیشید، حتی کوچکتر از اتمها، الکترونهایی که به دور هسته اتم در گردشند، در آن واحد در حالتهای چند گانه حرکت می کنند که ثابت کردن آنها تقریبا غیر ممکن است. به بیان ساده تر می توان گفت زمانی که فردی در شهر اکلاهاما به دیدن مادر خود می رود در جهان موازی که ذرات اتمی وی در آن حضور دارند همان فرد در خانه مشغول تماشای تلویزیون است.

به گفته دانشمندان شاید این پدیده کاملا غیر واقعی به نظر آید اما بر پایه علم حقیقی رخ می دهد. بر اساس یکی از نظریه های فیزیکی زمانی که پدیده ای در یک حالت مشاهده می شود این پدیده جهان را به دو بخش تقسیم می کند. نظریه چند حالتی بر این پایه استوار است که جهان فعلی طی مشاهده انسان متوقف شده و انسان تنها یکی از واقعیات در حال وقوع را مشاهده می کند. برای مثال می تواند توپ فوتبال را ببیند که در هوا در پرواز است، اما شاید در جهان موازی این توپ در همان لحظه سقوط کرده باشد و یا شاید اصلا فردی در آن لحظه مشغول بازی فوتبال نباشد.

بسیاری از فیزیکدانان بزرگ پایه های علمی جهان چند حالتی را حتی اگر نتوان آن را به اثبات رساند قبول دارند. «شان کرول» از موسسه تکنولوژی کالیفرنیا یکی از این فیزیکدانان بوده و معتقد است تا زمانی که نتوان تمدنهای فوق پیشرفته بیگانه را تصور کرد که پی به واقعیت این نظریه برده اند، انسانها تحت تاثیر امکان وجود جهانهای دیگر قرار نخواهند گرفت. وی در عین حال معتقد است هرگز فردی قادر به ابداع دستگاهی نخواهد بود که با استفاده از آن بتوان میان این جهانها ارتباط برقرار کرد.

درک واقعیت جهان موازی بستگی شدیدی به درک انسان از زمان دارد. به گفته «کرول» ما زمان را به صورت واقعی احساس نمی کنیم، تنها شاهد گذشت آن هستیم. برای مثال گذشت زمان در هنگام یک مسابقه هیجان انگیز بسیار سریع و در سر کلاس یک درس کسل کننده کاملا کند است. یا هنگامی که فردی تلاش دارد با تاخیر در دفتر کارش حاضر نشود، دقایق برای وی با سرعتی باور نکردنی می گذرند اما چند دقیقه باقی مانده از ساعت کار به راحتی با چندین ساعت برابری می کنند.

بازگشت به آینده

«فرد آلن ولف» از دانشمندان فیزیک کوانتم نیز معتقد است زمان به شکل یک خیابان یک طرفه به نظر می آید که از گذشته به سوی حال در حرکت است، اما با در نظر گرفتن نظریه های قابل ملاحظه ای که در سطح کوانتمی ارائه شده اند، ذرات در آن واحد به سمت عقب و جلو در حرکتند. در صورتی که بتوانیم از بخش «جلو و عقب رفتن در آن واحد» صرف نظر کنیم، شانس درک بخشی از فیزیک را از خود گرفته ایم.

به گفته «ولف» زمان در ماشینهای کوانتمی به صورت مستقیم حرکت نمی کند بلکه حرکتی زیگزاگ داشته و به همین دلیل وی معتقد است امکان ساختن ماشینی که بتواند زمان را منحرف کند، وجود دارد.

به گفته «ریچارد گات» فیزیکدان دانشگاه پرینستون «سرگئی کریکالو» فضانورد روسی که در 6 ماموریت فضایی حضور داشته است نسبت به بقیه انسانهای روی زمین 48/1 ثانیه جوانتر است زیرا وی در سرعتی بسیار بالا در مدار حرکت کرده است و کم سن تر بودن نسبت به بقیه به معنی جهش به آینده و تجربه نکردن زمان حال مشابه با دیگران است. به گفته وی از جهتی می توان گفت این فضانورد به سوی آینده سفر کرده و دوباره بازگشته است!

«گات» می گوید نیوتن باور داشت زمان پدیده ای جهانی است و تمامی ساعتهای جهان به صورت یکسان حرکت می کنند. اکنون با توجه به نظریه نسبیت خصوصی اینشتین می توان گفت سفر به آینده امکان پذیر است. با در نظر گرفتن نظریه گرانش اینشتین، قوانین فیزیک از منظری که امروز آنها را درک می کنیم نشان می دهند حتی سفر در زمان به سوی گذشته نیز امکانپذیر است اما برای مشاهده امکان این سفر باید قوانین جدید فیزیکی در سطح کوانتمی فراگرفته شوند.

درک این قوانین نیز با استفاده از ذره ای فلزی و بسیار کوچک و کاسه ای مخروطی شکل آغاز شده است. در واقع فیزیکدانان دانشگاه کالیفرنیا با ابداع خود مقیاس ماشینهای کوانتمی را به ابعاد بزرگتری تغییر دادند.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، مسئله بعدی فراگرفتن چگونگی کنترل ماشینهای کوانتمی و استفاده از آنها برای اجسام بزرگتر است. در این صورت شاید بتوان با دستکاری تنها چند الکترون کوچک به جهان موازی دست پیدا کرد.

http://tabnak.ir/fa/pages/?cid=92494

Posted on آوریل 7, 2010, in جهان موازی and tagged . Bookmark the permalink. 35 دیدگاه.

 1. خب اگر این مورد را بپذیریم ،
  1 – اگه یه موقع ما بمیریم اون فردی که در جهان موازی وجود داره هم میمیره؟ یا اگه بدنیا بیایم اون هم بدنیا میاد؟
  2 – اگه اینجوریه پس حساب و کتاب اعمال ما یا بهشت و جهنم چی میشه؟
  3 – اگه من بیش از یک بار وجود دارم آیا من دیگر هم همدین و همزبان منه؟
  4 – اگه من دیگر کاملا مستقل از منه پس چرا دقیقا باید منِ موازی من باشه؟ و چه لزومی به وجود اون هست؟
  5 -اگر این فرضیه درست باشه اساس و پایه های خلقت و دین و روح و جهانی که ما می شناسیم و بما شناسانده شده بهم میریزه.
  6 – آیا من موازی من روح مستقلی داره یا اون هم موازی روح منه؟
  ممنون میشم توضیح بدید.

  • يك معلم ديني داشتيم كه وقتي راجع به خلقت ازش سوال ميپرسيدم مي گفت به اين سوالها نبايد فكر كني چون ديوونه ميشي چون جوابشو بلد نبود حالا حكايت منه.بله بعضي فرضيه ها بايد از نو نوشته بشه.البته اگر متهم به بي ديني و كافر بودن نشويم.
   ولي شما با اوني كه در جهان موازي هست يكي هستين براي همين بهش ميگن موازي.به نظر شما دليل اينكه ما در خواب يك اتفاقي را ميبينيم كه بعد برامون اتفاق مي افته چيه؟
   به نظر من ما جهان موازيمون را در خواب ميبينيم.براي اطلاعات بهتر به سايت http://www.arvah.net سر بزنيد.ممنون از نظرت.باز هم به وبلاگت سر بزن.

 2. یه پیشنهاد دارم.
  اونم اینه که یه انجمن زده بشه و تمام این مطالب درش گنجانده بشه و دوستان به راحتی بتونند به بحث و تبادل نظر با هم بپردازند.
  برای تاسیس انجمن هم نیاز به هیچ هزینه ای نیست جز کمی وقت.از طریق سایت http://www.mihanbb.com میشه یه انجمن کاملا رایگان و نامحدود زد که خیلی به درد این جور مطالب می خوره.
  اگه بخوای هم من می تونم خودم یه انجمن برای این کار بزنم.
  به نظر من
  یز جالبی می شه.

  • دوست عزيز انجمن زياد است.ولي به نظر من دسترسي به مطالب در وبلاگ براي خوانندگان بهتره.از پيشنهادت ممنون.

 3. باسلام این مطلب از عارفان بزرگ مثل مولوی و … بارها مطرح شده که ( آنچه در این جهان رخ می دهد سایه ای از جهان دیگر است ) جهانهای موازی صحیح است. دون خوان استاد کارلوس کاستاندا هم در چند مورد ذکر کرده که جهان مثل پیاز است که لایه های زیاد دارد. باتشکر از زحماتت که بسیار قابل تحسین است.

 4. سلام
  سایت خیلی خوبی دارین
  موفق باشید

 5. مشکل بعضی افراد اینه که دین(اسلام) و عرفان رو از علم جدا میدونن ولی دینی که خدایی باشه علم محضه و علم یعنی هر چیزی که وجود داره واتفاق میفته یعنی تمام استثناها ومعجزات.در واقع تصوراتی که اکثر ما از بهشت وجهنم وشیطان وفرشته داریم یک چیز فانتزی و بچگانه ست چون یاد گرفتیم بهش علمی فکر نکنیم همچنین در مورد خدا کسانی که منکرش میشن در واقع ذهنیت خودشون از خدا وخدایی که برای خودشون ساختند رو قبول ندارند وبعضی افراد معتقد به خدا هم خدایی رو که کلی گله وبغض ازش دارند رو با چشم پوشی و کورکورانه پرستش میکنند

 6. مرسی دوست گرامی . مطلب بسیار جالبی بود .

 7. با سلام.اگه میشه این آزمایش فلز رو برای من یه خورده بهتر توضیح دهید.
  ممنون از زحمات شما.

 8. اینو تو خبرها خوندم : یک دانشمند آلمانی بوسیله کتیبه جدید پیدا شده در تخت جمشید ، زندگی ٣٣٠ سال قبل از مسیح در دوران داریوش را افشا کرد. فیلم کامل اولین امپراتوری جهان ، فردا ساعت ١٩:٣٠ در کانال ZDF اسم فیلم ( میراث آتش )

 9. قبلن هم گفته بودم كه اين مسايل تناقضي با اصل مساله دين ما نداره چنانكه بزرگان دين ما ه به اصل وجود سايه ما درعالمي ديگر معتقدن،بنابراين با فرض اصالت وجود و اصالت روح مشكلي در خصوصي اصول اساسي دين ما پيش نمياد.به هرحال اين مساله دست كم نبايد گرفته بشه.حتمن چيزاي زيادي ازش بيرون مياد.

  • خانم دلآرام
   لطف کنید در دین خود بیشتر تحقیق کنید تا اصولش را بهتر دریابید
   توصیه من با کتاب دینیتان شروع کنید البته به زبان قارسی
   با آرزوی فیروزی

 10. بادرود
  اگزشما در شب به آسمان نگاه کنید به راحتی دارید از یک ساعت قبل تا چند میلیارد زمان قبل را میبینید که نورش تازه به شما رسیده.
  پس اگر بشود به سرعتی بیشتر از نور حرکت کرد(که برخی نژادها مانند گری ها با جرم منفی به آن دست یافته اند)میتوان اتفاقات افتاده شده را دوباره مشاهده کرد.
  ولی آیا میشود در آن دستکاری هم کرد یاخیر؟
  پیروز باشید

 11. مطلبتون جالب بود.
  متاسفانه حدود 2 ماه از فوت پدرم می گذره
  به این فکر کردم که با این نکاتی که اشاره کرده بودیدالان کجاست چیکار میکنه از ما خبر داره ؟…….
  ایا این مطالب و این تحقیقات بالاخره می تونه راز مرگ و نظریه های مختلف راجع به حقیقت اون رو اشکار کنه.
  ایا واقعا بنا به تصور خیلی از اندیشمندان مرگ در حقیقت یک انتقال از این جهان به یک جهان موازیه؟

  • سلام دوست عزيز.
   اول تسليت ميگم. ولي اينو بگم كه روح انسان منتقل ميشه به يك بعد ديگر. اگر ماجراهايي كه افرادي كه از آن دنيا برگشتند بخوانيد ميبينيد هيچ كدام از اينكه به اين دنيا برگشتند خوشحال نيستند. چون خودشان را يك زنداني ميبينند.
   البته خودم يك بار چنين ماجرايي برايم پيش آمد .يكي از دوستانم به شوخي گردنم را گرفت بعد يك دفعه تمام خاطرات كودكيم تا همون لحظه ظرف چند ثانيه جلوي چشمم آمد تا اينكه به خود آمدم كه ديدم دوستم خيلي ترسيده و ميگفت چي شد.
   ولي بايد بگم جهان موازي مربوط به همين دنيا است . يعني حركت ريز اتم ها.
   ولي بايد بگم راجع به اون دنيا ،درسته كه بايد كار نيك انجام داد ولي خيلي ما را ترسانده اند. ما بعد از مرگ تازه آزاد ميشويم.
   بهتره به وبلاگ دوستم كودك اك سري بزني و اگر سوالي ازش داشتي بپرس.باز هم به من سر بزن. http://www.kodakeeck.blogfa.com
   به سايت arvah.net هم سر بزن .مطالب جالبي داره. در اينجا نميشه بعضي از مسائل را گفت ولي به وبلاگ كودك اك بري متوجه ميشوي.

 12. تو قسمت های مختلفی از سریال fringe هم به مسئله جهان موازی اشاره شده.

 13. سلام بچه ها.
  من اطلاعات خوبی در مورد روح ها دارم اگه سوالی داشتین می تونین بپرسین said.salehi@gmail.com

 14. من احساس میکنم
  شما یک سان س ور چی ترسو هستید.که ار طرف سیستمی مامور تحمیق جوانان کشور هستید برات متاسفم .فکر میکنید چرا ما به این روز افتادیم برای وجود آدمهایی مثل شما که حتی از ثبت یک نظر منطقی راجع به روح و این حجویات وحشت دارید…کمی مرد باش……

  • اگر مطالب وبلاگ را كاملا از اول بخواني و به لينكدوني وبلاگ هم نگاهي بيندازي نظرت عوش ميشه.هر جور راحتي فكر كن.

 15. کاری را که گفنید انجام دادم…
  من معتقدم هیچ چیزی ازرش نادیده گرفتن حقیقت ندارد حتی ترس از ف…..ی…..ل…ر شدن سعی کنید وبلاگ شما منعکس کننده همان چیزی باشد که به آن باور دارید..نه اینکه دوپهلو کار کنید..در هر صورت هرشخصی به روشی خود را گول می زند…
  لطفا دوکومنت آخر من را حذف نمایید.

  • چيزي نيست كه ترس داشته باشم. من در مطالب اول وبلاگ گفتم كه در اين وبلاگ همه نظرات و ديدگاهها منتشر ميشود. حالا من نميدانم برداشت شما چيه.
   من شايد بعضي از مطالب را قبول نكنم و ديگري قبول كنه.دليلي نداره كه مطالب بازگو نشه.

 16. دقیقا مسئله من هم
  با جنابعالی همین است که میفرمایید
  من هم میخواستم نظراتم بی طرفانه ثبت بشود
  ولی شما با دقت آنهایی را که نمیپذیرفتین پاک کردید
  این برخلاف آن چیزیست که میگویید
  البطه طبیعی است که مطالب خلاف اخلاق و توهین نباید جایی داشته باشد….
  امید وارم در ادیت سایتتان تجدید نظر کنید چون حیف است که این همه زحمت در جهت استفاده گروهی که میخواهند ما در خرافات غوطه ور شویم باشد. آنوقت شما مسئولید..

 17. سلام
  مطلب بسيار جالبي بود امروز بطور اتفاقي بهش برخوردم
  من مدت هاست جسته گريخته درباره تناسخ مطلب مي خونم امروز با خوندن اين مطلب احساس كردم اين موضوع از نظر علمي قابل قبول تر ه .جهان موازي و خواب هايي از گذشته اي گكه يادمون نمياد و اينده همه هستند دوست دارم در اين مورد بيشتر بدونم . متشكرم

 18. من بارها به جهان موازي رفته ام وآمدهام

 19. ensan 9 bo’d dare va ma 9bo’dim dar 9donyahich dastgahi vojod nadre ke bekhaim bahashbe jahan hye mvazi berim
  tanh dasthgah ghesmate ziribe aghze esane ke a tagheir dadane inlectronha va rad shoan az ein jaryan ,{mesle ein mimone ke az ye dastmal ab rad beshe}onvaght m astmlo dari ham abo hardoshonam ye chegali daranm
  are?!

 20. به یاد بیارین بعضی از بزرگان دینی هر جا که میخواستند در یک لحظه میرفتن
  این اتفاقات مربوط به جهانهای موازی است.
  اگر میخواهید این دنیاها را درک کنید.مدیتیشن…یوگا…دعا خواندن…ارتباط با خداوند…و شناختن روحتان کمکتان میکند.
  من بارها ذهنم به حالتی رفته که تصویری از آینده یا گذشته را دیده ام اما هیچ کنترلی رویش نداشتم…و فقط….چند لحظه کوتاه بود………………..

 21. سلام
  شما برای پاسخگویی به سوالات چه سطح علمی دارید و تا چه حد به اعتقادات دینی پایبندید؟آیا پاسخهای شما از روی دانش روز است یا اعتقادات دینی؟

 22. مبلغان دینی به كلمه ی نمی دانیم علاقه خاصی دارند. آموزه ای در كلام آنهاست كه فضیلتی برای جهل قائل می شود. هر جا جهلی است، پایگاهی برای خود می یابند و هر گاه نوری بر جهلی تابید، تلاش می کنند دانش را به جهل مبدل كنند. «هنوز هیچ دانشمندی علتش را توضیح نداده، پس حق با ما است». یا «علتش آن نیست كه علم می گوید، پس حق با ماست.» به قول ریچار داوكینز: «[دین پیشگان می گویند] اگر نمی دانید که چیزی چگونه کار می کند، نگران نباشید: رهایش کنید و بگویید کار خداست. نمی دانید ضربان عصبی چگونه کار می کند؟ بسیار خوب! نمی دانید چگونه خاطرات در مغز ثبت می شوند؟ چه عالی! آیا پیچیدگی فرآیند فتوسنتز سرگیجه آور است؟ مرحبا! لطفاً دنبال حل این مسائل نروید. اصلاً ول شان کنید، و به درگاه خدا متوسل شوید. دانشمند عزیز، روی رازهایت کار نکن. رازهایت را برای ما بیاور، چون به دردمان می خورند. جهل ذی قیمت را با تحقیق خود هدر نده.»

  اما این شوق دانستن است كه دانشمندان و خردمندان را پیش می برد تا حقیقت را بشناسند و دانش بشری را هرچه پربارتر سازند. جای تاسف است كه در این میان عده ای گوهر حقیقت را فرو می نهند و خیره سرانه زیر پوستین ژنده ی موهومات باستانی می خزند.

 23. دوستان کتاب ( یگانه ) اثر آقای ریچارد باخ بسیلر زیبا به مسئله ی جهان های موازی اشاره کرده…. مطالعش کنید.. با تشکر از سایت خوبتون

 24. سلام دوست من. ضمن تشکر از سایت خوبتون ممکنه خواهش کنم لطف کنید و برای من زمانی تعیین کنید که گفتگویی در باب این مباحث داشته باشیم؟ من به ادرس وبلاگتون مراجعه کردم اما گویا حذف کردید .. ممنون میشم.

 25. فراموش کردم بگم متاسفانه قادر به دسترسی ایمیل هام نیستم. چون یاهوم چند روزیه باز نمیشه. لطفا با ادرس فیس بوکم تماس بگیرید. سپاسگزارم.

 26. اقا سلام
  من خودم به شخصه به اینجا رسیدم همه چیز حقه و هیچ چیزی ناحق نیست.
  ولی اگه میخاین روحتونو ببینین بایستی ذهنتون ساکت باشه .تمام وجودتون در الان قرار بگیره هیچ فکری از ذهنتون بلند نشه
  البته در طول این مسیر افکاری از ذهن بلند میشه ولی افکاری بیشتر باب میل شما پیش میره که حواستون نیست اون فکر از ذهنتون بلند شده.
  در کل میخام بگم ترک سر بکنین تا با خدا یکی بشین.مرسی رفیق

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: