اسرار کعبه


اسرار کعبه :

-تاریخچه ی حجرالاسود

 -کعبه

-داخل کعبه چیست؟ 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اعتقادات و قصه های زیادی در مورد سنگ سیاه وجود دارد که بعضی از آنها را همه شنیده اید و من دوباره تکرار نمی کنم.

برخی مسلمانان معتقدند که سنگ سیاه توسط حضرت ابراهیم و پسرش اسماییل پیدا شد زمانیکه در حال جستجوی سنگ برای ساخت کعبه می گشتند.

تاریخ شناسان می گوییند که سنگ سیاه توسط اعراب پیش از اسلام پرستش می شده است همانند سنگ سیاه لینگا که توسط یهودیان – رومیان و هندوان پرستش می شده و می شود.

اندازه ی حجرالسود

قطر سنگ سیاه به سختی به ۵۰ سانتی متر می رسد و در اصل تکه سنگهای شکسته ای هست که توسط قاب نقره ای رنگی به هم متصل نگه داشته شده .

سنگ سیاه در سال ۹۳۰ توسط لشکر اسماییلی ( قرمتیان) از مکه ربوده شدو ۲۲ سال بعد به مکه بازگردانده شد. در طول این اتفاقات بود که سنگ چند پاره شد.

عقاید مسلمانان درباره ی سنگ

اکثر مسلمانان این سنگ را فقط یک تکه سنگ می دانند ولی عده ای دیگر فکر می کنند با لمس کردن و بوسیدن سنگ گناهانشان پاک می شود و یا شفا پیدا می کنند.مردم عامی معتقدند که این سنگ توسط آدم و حوا از بهشت به زمین آورده شده و ابتدا سفید بوده اما به دلیل گناهان انسان سیاه شده است.

دانشمندان سنگ سیاه را نوعی سنگ فیلسوفان و یا جام مسیح و ..می دانند.

سنگ سیاه در سمت دیوار شرقی کعبه جاسازی شده و از دوره ی پیش از اسلام از اهمیت زیادی برخوردار بوده اما هرگز پرستش نشده است. اگرچه قبل از اسلام بیش از ۳۶۰ بت در کعبه نگهداری می شدند اما خود خانه ی کعبه و یا سنگ سیاه مورد پرستش نبوده و فقط بتهای داخل آن مورد پرستش بوده اند.

 این سنگ  ابتدا و پیش از اسلام به یهودیان داده شده بود اما آنها سنگ را نپذیرفتند و رد کردند .

مزامیر داوود می گوید: «و سنگی را که مردم اسراییل رد کردند در سر گوشه ی دیوار جای گرفت.»

حضرت عیسی نیز به وضوح از آن صحبت کرد و به اسراییلیان گفت :»باغ انگوری که به آنها داده شده از انان گرفته  و به ملت دیگری داده خواهد شد.(باع انگور به معنی عزت و سربلندی و پادشاهی خداوند است)

کتاب دانیل باب ۲ آیه ۴۵ می گوید: » سنگی که بدون دخالت دست از دل کوهها تراشیده شده و این سنگ در گوشه ی مکعبی قرار خواهد گرفت که جایگاه بسیار مهمی خواهد شد  و بی مانند در کل جهان خواهد بود».

کعبه :

کعبه توسط ابراهیم و اسماییل ساخته شد . بقره ۱۲۵-۱۲۷  و ۱۹۱ و ۲۱۷

انفال ۳۴         توبه ۷              فتح ۲۵ و ۲۷                  قریش ۳

اگرچه باور بر این است که ابتدا توسط آدم شاخته شد اما در طوفان نوح از بین رفت.وقتی حضرت محمد ص  مکه را فتح کرد تمام بتهای داخل آن را نابود کرد . همچنین مجسمه های مریم و عیسی و تمثالهای ابراهیم را که مورد پرستش بود ویران کرد .

منبع :

[Martin Lings, «Muhammad: His Life Based on the Earliest Sources» p.300, ref: al-Waqidi, Kitab al-Maghazi 834, and Azraqi, Akhbar Makkah vol. 1, p. 107 ]

مارتین لینگز مسلمان است.

«داخل کعبه تصویر پیامبران و  ابراهیم در زمان پیری و تصویر فرشتگان و عیسی و مریم و در کنار مادر مریم و فرشتگان بود

منبع: به نقل از کتاب عربی الازراقی ص۱۱۰

کعبه بارها قبل و بعد از اسلام ویران شد و دوباره ساخته شد.در دوران جوانی حضرت محمد سیل کعبه را وبران کرد و سران عرب ان را دوباره ساختند.

بعد از واقعه ی کربلا یزید ابن معاویه لشکری را به مکه فرستاد تا مسجد پیامبر و کعبه را ویران کنند و ۴ دیوار کعبه کاملا ویران شد.بعد از مرگ یزید عبدالله این زبیر و یارانش کعبه را دوباره ساختند. اما سربازان بنی امیه به مکه بازگشتند و عبدالله ابن زبیر را دار زدند و جسدش را ۳ ماه بر دروازه های مکه آویزان کردند و کعبه را از پایه ویران نمودند.بعد در عراق مختار به قدرت رسید و بنی امیه را قتل عام کرد و کعبه را دوباره ساخت.

کعبه در سال ۳۱۷ هجری به آتش کشیده شد اما زیربنای آن باقی ماند و در سال ۱۹۸۱ میلادی مسلمانان سنی وهابی با تانک به کعبه حمله کرده و دیوار شرقی و جنوبی آن را خراب کردند.ولی مردم مکه دوباره آن را بازسازی نمودند.

در حدود ۱ سال و نیم مسلمانان به سمت اورشلیم نماز می خواندند و قرآن درباره ی دلیل آن سکوت می کند تا اینکه قیله به کعبه تغییر پیدا می کند.

داخل کعبه چیست ؟

دکتر صدیقی رییس جامعه ی اسلامی آمریکا در سال ۱۹۹۸ موفق شد داخل کعبه را بازدید کند و اینچنین گزارش داد:

-دارای ۲ ستون است ( سایرین ۳ ستون گزارش داده اند )

-میزی در گوشه قرار دارد که عطر و سایر لوازم روی آن گذاشته شده.

-۲ چراغ فانوسی از سقف آویزان شده.

-گنجایش ۵۰ نفر را دارد

-فاقد لامپ برقی است.

-کف و دیوارها از سنگ مرمر است

-هیچ پنجره ای ندارد

-فقط یک در دارد

-قسمت بالای دیوارهای داخلی با پارچه هایی از آیات قرآن پوشیده شده.

 

http://www.limbolegacy.blogfa.com

  

Posted on سپتامبر 30, 2009, in اسرار کعبه and tagged . Bookmark the permalink. 30 دیدگاه.

 1. سلام دوست عزیز فکر نمیکنی تویه یکی از جمله هات به سنیا توهین کردی؟اونام مسلمونن و به کعبه احترام میزارن هرگز فکر نمیکنم اونا کعبرو خراب کرده باشن.میشه منبعتو بگی

 2. با سلام مجددو خسته نباشید . از روزی که با وبلاگتان اشنا شدم هر چند روزی سری به ان میزنم . وب لاگ خوبی است و تبریک میگویم .راجع به مطلب فوق باید بگویم تشریح ساختار کعبه و تاریخچه ان جز اسرار قلمداد نمیشود با این توضیحات که فرض مثال گنجایش چند نفر را دارد و یا اینکه پنجره ندارد و غیره که نشد اسرار . اگر بجای اسرار کعبه مینگاشتید تاریخچه و یا ساختار کعبه به نظر منطقی تر می امد. باتشکر

 3. وبلاگ باحالی دارین ازتون خوشم میاد انگار مطالبتون مال این دنیا نیس

 4. يكي از اسرار كعبه اينست كه خانه كهبه درست موازي با آسمان چهارم ميباشد ودر اسمان چهارم عيسي بن مريم اقامت دارند تا زمان ظهور منجي عالم ديگري ترك ديواره انست كه در زمان ولادت مادر گرامي مولا علي باز شد وولي اله بدنيا امد

  • ببخشید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!شما از اونجا(آسمان چهارم)بازدید کردین که اینطوری با قطعیت اینجا اعلام می کنین.

 5. در جایی عکسی دیدم از حجاری روی حجر ال اسود یک نیزه سه شاخه مشابه نیزه اطلس و ماه در بالا همچنین دو بار کلمه الله در دو طرف نیزه . این سنگ را پیش از اسلام الله میگفتند و در کنار لات و منات و هبل و عزا مورد پرستش قرار میگرفته.

  • برای کسی که کمی تحقیق کنه واضحه که این حرف کاملا» دروغه و احمقانه ست . الله از دیر باز و بسیار پیش از اسلام به همان خداوند یکتای نادیدنی بوده و هست .
   باید دونست که پیش از اسلام و در عربستان عده ای کافر بودند و عده ای هم مشرک که این دو با هم فرق میکنن … مشرکین کسانی بودند که الله را می پرستیدند اما برای او شریک قایل بودند
   شاید به نشانه ی الله بتهایی هم ساخته باشند اما از ابندا الله به همان معنا بوده که عرض کردم.
   بهتر است به این دروغها و اراجیف توجه نکنید.

 6. یکی دیگر از اسرار کعبه این است که در محل بیشترین تقاطع خطوط انرژی در جهان قرار دارد

 7. کاملا درست فرمودید وهابی ها اهل سنت وپیرو 4 مذهب تیستند بلکه فرقه ای سیاسی ومتعلق به ملکه مادر در بریتانیا میباشند

 8. سنی ها درصد زیادی از مسلمانان دنیا هستند.
  قبل از توپیک زدن اول بفکر بعد بتایپ بعلی ازت کم نمیشه!!!!!!!!!!!!!!!

  مام سنی هستیم گرفتی IQ

  • سلام دوست عزیز شما که سونی هستید پس حتما باید فرق بین وهابی را با دیگر مذاهب اهل تسنن ( شافهی حنبلی حنفی ….) بدانید و لطفآ وهابی رو بهتر بشناسید و آنها را با سونی که هیچ اصلآ به اسلام ربط ندین

 9. از خدا می خواهم به من عقلی سلیم و راسخ دهد تا در جهت آنچه او می خواهد بکوشم که خود شناسم و زخود هر آنچه هست را بفهم و او را دریابم در عجبم در روزگار اندیشه های نو که هر روز شکوفاتر می شود ما بر سر اینکه سنیها خوبن و وحابیه بد هستند و غیره ذلک جدل می کنیم بی انکه بگوئیم من که هستم ، فارق از هر مذهبی به شناخت خود بپردازیم زیرا که مذهب در ریشه برای قانون مند کردن انسان و نظم بخشیدن به زندگی اوست نه اصل زندگی بهترین دین شناختن خود است
  نه ویرانی مذاهب دیگر برای شناساندن بهتر بود خود
  از او میخواهم که ما را به خود بشناساند و از ظلم خویش برهاند ( منظور از ظلم خویش یعنی ظلم نادانی ما )

 10. تو رو خدا اینقدر با هم بحث نکنید.شیعه و سنی نداریم.بجای اینکه دنبال اختلاف بگردیم فکر اتحاد باشیم.
  مگه هر دو گروه نماز نمیخونن؟!روزه نمیگیرن؟!حج نمیرن؟!
  زکات نمیدن؟!پس چه خبرمونه همش دنبال اختلافیم؟!!!!

  • آفرین سعید
   به قول استادم باید دین عشق در زندگیمان جاری باشد
   اگر دین عشق جاری باشد از این اختلافات دور خواهیم شد
   اگر به پیامبران نگاه کنیم تمامی آنها سرچشمه ی عشق و محبت بودند و فقط به مسیر درست تاکید داشتند
   حالا یکی مثل شبان نماز می خونه یکی مثل موسی
   خدا این فرقه ها رو درست کرده که همدیگر رو بهتر بشناسیم نه اینکه مایه نزاع باشیم
   فرض کنید در یک خانواده مسیحی، مسلمان یا یهودی به دنیا می آمدین آیا باز همین تفکرات رو داشتین؟

 11. خوب این که معلم است هیچ اسراری در کعبه وجوود ندار د و مثل تمام ساختمانها از سنگ و سیمان و مصالح ساختمانی ساخته شدهفقط حماقت انسانهاست انجا را مقدس نایده

 12. علی جان شما به هیچ عنوان اجازه نداری به دین و ایین دیگری توهین بکنی هر کسی هر دینی که داشته باشد برای خودش محترم است و انها را به حماقت متهم بکنی . به نظر من علی اقا حماقت را خود شما با توهینی که به عقاید یک دین خدا کردی انجام دادی .

  • دوستان, ایرانی جماعت عادت داره به هر دین و فرقه و مسلکی اهانت کنه و دشنام بده و اونارو گمراه ازلی و ابدی خطاب بکنه اما وقتی کسی خواست چیزی راجع به اسلام بگه,بعضی از افراد هی اشک تمساح می ریزن که آقا اینجوری نیست و اونجوریه.تقدس جنبه ی انسانی داره نه الهی.همین عوام فریبیاست که یه عده هر سال پا میشن میرن اونجا به اسم خدا و پیغمبر کلیم هزینه و خرج و مخارج. آخرش چی؟؟؟؟؟ملک عبدا….اونجا با پول این بیچاره ها خوش میگذرونه, این بدبختام فکر میکنن ثواب کردن و شدن خداشناس.
   دوستان سر عقل بیاین خواهشا.این حماقت های آباءواجدادیتونو هی تیک نزنین.من ازتون یه سوال می پرسم یه عمر این اشتباهاتو هم خودتون و هم پدر و مادراتون تکرار کردین آخرش به کجا رسید.حالا چی شدین مگه؟ببینین الان کجایین؟توی چه وضعیتی هستین؟خدارو فقط باید در درون خودتون جستحو کنین.تنها راه رسیدن به خدا در قلب و باطن انسانه و بس.

 13. با درود،
  بلاگ پر محتوایی دارید اما خیلی از مطالب مستند و واقعی با غیر واقعی و خرافی مخلوت شده. خصوصا مسائل دینی خرافی. دین خود نشات گرفته از باورهای مردمان قدیم خصوصا سومریان و بابلیان وسپس ایرانیان است. شاید آنها هم به نوبه خود این تفکرات را از نوعی موجودات فرا زمینی کسب کردند و با اختراع دین در حقیقت نگهبانی برای خود ساختند تا انسانها تابع قاعده طراحی شده قدرتمندان باشند و خود کنترلی در انسانها بوجود آید. این یک ایده فیلیسوفانه و زیرکانه است که بعید بنظر می آید که حاصل افکار انسانهای عادی آن دوران باشد. همینطور که ساخت و سازهای به جا مانده مثل ساخت اهرام ثلاثه قدیمتر از قدرت بشر خارج بوده است.
  نیروهای خارق العاده ای در دنیا ما وجود دارند که شاید همین نیروهای را آن انسانهای باستانی برای ساختهای دقیق و عظیم خویش به خدمت گرفتند و این چنین ما انسانهای قرون اخیر را انگشت به دهان کرده اند.

  بحث دین یک موضوع در موضوع بزرگتر و وسیعتر است و در واقع عقلهای کوچکتر جواب چراهای خویش را در این محدوده دنبال می کنند. این که تعصب دینی در کسی اینقدر زیاد است که در این مسائل و اینجا رگ گردن بیرون می اندازد قابل تامل است که چگونه همین شخص خویش را متفکر و آگاه می پندارد. هر محدودیتی که به هر شکلی باعث منع تفکر دقیقتر و مستند تر انسانها می شود یک حماقت است و دین خود محدود کنند تفکرات بیشتر و سیر در خلقت انسانها می کند. اگر دین را مبنای علوم بدانیم شاید بتوان گفت هیچ کشفی و اختراعی در دنیا صورت نمی گرفت. فرض کنید شما می خواهید فیزیک یاد بگیرد و در همان حال که مسائل فیزیک جلوی شما برای پاسخگویی و تفکر آماده است یک نفر تمامی جوابها را به شما بدهد. با این روش شما مغز کوچکتان را کوچکتر خواهید دید یعنی هیچ ممارستی برای فهم مطالب نکرده اید و به تمامی جوابها و بصورت نادرست و یا تغلبی رسیده اید. من فکر میکنم انسانها سیر تکاملی را باید طی کنند مثل یک بچه که باید خود وارد جامعه شود تا درسننین بالاتر خود به تجربه مشغول شود و تا اینکه به بلوغ فکری لازم برای شناخت خود برسد.
  انسان می تواند از ادیان برای تفکر بیشتر استفاده کند ولی نباید تعصب دین داشته باشد و در صدد پیدا کردن دلایلی واهی برای تعریف دینش بکند تا احساس حق بجانب به او دست بدهد. در کتوب دینی نوعی سیگنالهای و جود دارد که انسانها را بسوی نوعی حرکت و یکدستی سوغ می دهد ولی هرگونه ترمز زدن روی دینی به مثابه اوت آو فانکشن مغز شما می باشد.
  امیدوارم دوستان گسترده تر و عمیق تر به وجود دنیا و مسائل مرموزش فکر کنند و خود را به سنی و شیعه بودن و یا هر مذهب و دینی دیگر محدود نکنند.

 14. SALAM
  VAGHT KARDI YE SARI BORO DOCTOR SHAYAD BETOONEH MAGHZETO TABGIRI KONEH.

 15. معماری کعبه از معماری ایران باستان الهام کرفته(مثل کعبۀ زرتشت). به عبارت دیگه تاونو پیشینیان ما ساختن.در زمان هخامنش هم به عنوان کاروانسرا و … استفاده می شد.
  .
  بهتره آقایون معمار (منظورم معمارهای واقعی هستش)بیان و روش بحث کنند

 16. با سلام
  ذهن ازاد
  شایان ذکر است اگر مطلبی مینویسین واقعی باشه نه پیرو احساسات نه خرافات
  کعبه زردتشت یت بن خانه در زمان هخامنشیها به اختمال قوی ارامگاه بردیا پسر کورش هست مث ارامگاه کمبوجیه در پاسارگاد
  در زمان ساسانیها ب اون بن خانه میگفتن و محل نگهداری اسناد بوده با توجه به کتیبه کرتیر موبد زرتشتیان احتمالا اوستا در ان نگهداری میشده
  وازه کعبع زردتشت در زمان های نه چندان دور به ان اطلاق میشده که در ندانستن نام ئاقعی ان هست
  خالا بحث اصلی کعبه تا انحایی که من اطلاع دارم در 1200 قبل از میلاد تجدید بنا میشه در خالی که کعبه زرتشت( ارامگاه بردیا – بن خانه )در خداکثر 518 قبل از میلاد ساخته شده و نوع معماری ان از لحاظ وجود پنجرههای توپر _نمای سر تیر ها و شیب ملایم سقف وجود پله و در کوتاه هیچ ربطی به کعبه مسلمین نداره
  با تشکر از همگی

 17. منتظر نظرات شما ذهن ازاد هستم تا بیشتر در این زمینه صحبت کنیم

 18. می خواستم که یکم هم در مورد مداری که کعبه در اون قرار گرفته و همچنین اسرار عدد 1.618 مطالبی رو در این وبلاگ بنویسید اگردر این مورد کمک خواستید در خدمتم

 19. هه هه از یه مطلب با ارزش که به وسیله نابغه ها جمع اوری و با بهای سنگینی بابت انتشار حقیقت در اختیارتون گذاشته میشه…رسیدیم به مباحث دینی وسیاسی تعصبی و…!! تو اروپا مددددتها پیش از روح عکس گرفتن و ممنوع شد …توسط واتیکان …بعد گفتید شایعه ست!…رموز اعداد(نامبرولوژی) تازه (دوباره در دانشگاه های غربی داره مورد تحقیق واقع میشه) و شما میگید «مستندات بیار»!!خرافه…اصلا خود اشکال هندسی دارای نوعی از انرژی(واژه درستش قابل درک برا بعضی از دوستان نیست و حد اکثر در حات کثیفترش(پایینترش) به عنوان نوعی سیگنال یاد میشه از اون!) و ازش عکس هم گرفتن! و دارن دونه دونه کالبد های انسان ها رو ثبت میکنن!!اینجا دنبال مدرک نباشید!!….دوستان (عزیز)این دوره که بعضی هنوز توش گیر کردید چند ماه تموم شده!!اینجا دانسته ها و آورده هایی مطرح میشه که هیچ وقت به طور کامل قابله اثبات یا رد نبوده!! متا فیزیک./..فیزیک!!شما با یه دسته سوییچه لیزری برو 400 سال به عقب تو زمان و رو به مردم روشنش کن اینا رو میشنوی: اه پروردگارا او امد! «وعده ها محقق شد منجی امد …شمشیری بر دست دارد که نام خود و پدرش بر ان حک شده و نوری که قبلا در کوه …دیده شده و سلاح فرشتگان در دست اوست(( همونی که ب»لاتین» نوشته «خطر هرگز مستقیم به نور لیزر خیره نشوید» )نکته رو گرفتید نه؟؟!!یه دسته سوئیچ لیزره چینی» 5500 تومن!! از تو خدا میسازه در 400 سال قبل…چون هنوز اون دوره کشف نشده بوده و هنوز در قلمروء «»((((((((((متافیزیک»»)))))))))) بودهههههههههه!!!به دین چه نگاهی دارید؟؟؟ها هاه هاهاهاهاهاهاهاها!!بسسسسه دیگه بابا!!سنی شیعه وهابی…خرافه عرفان….! م*جد…بوی جوراب….سنگر اینا چیزایی که تو از دین…نگم چه دینی میشناسی!!!یا مثلا در حد اکثر «»»»iq»»»» سیستمی برا نظم در زندگی!!اگر بر فرض محال ufolove دروغ هم بگه «همممه چیو»آیا نمیتونه به این دلیل باشه که احساس میکنه یه چیزی درست نیست؟!…بعضی از ما جنگجوییم بعضی معلم …لیدر…بعضی هم واسه یه خود نشون دادن(حراف و موءمن نما و….!! بعضی هم پیغام رسان!!خدا حافطظ عصر حجر!!وای خدای من داره میگه زرتشت!!خب اون از کی یاد گرفته که مکعب باید باشه؟؟اصلا چرا مکعب!!! این مهمه واقعیت پژوه!!نکه کی اول فلان کرده!!حماقت انسان ها…هه هه هه!! DDDDDDDD-: چه نوری ز کجا میبینم!! هه هه هه تو کلمه حماقت که میگی خودش در ابتدایی ترین حالت ملیاردها راز و «»اسرار»» وجود داره و روابطی(ریاضی هندسی وانواعی از علوم که هنوز در دسترس نیست که حتی هنوز واژه ای هم براش ساخته نشده که مفهومش و حتی انتقال بده!!که خیلییییییی ها سعی کردن بفهمن و عقله خودشون رو هم یاد کردن و گذشتن!!هه هه حماقت؟؟ یه ساله نوری باید به همین یه کامنت خندید!! آفرین سعید تو بزودی بیشتر از قبل هم دارای باره اگاهی و شعور میشی و الان هم همینطوری …نکته ها بسی هست….محرم اسرار کجاست!!میدونی به نسبته الان…به چی میگن علم؟؟ که شما با یک ساختاره مارپیچ و چند کریستال بتونی انرژی یه شهرو تامین کنی یا بدون بریدن شکم غده سرطان رو خارج یا اون رو همون داخل به انرژی و یا انواع بالاتر از انرژی تبدیلش کنی!! بله بالاتر از انرژی هم داریم!!!………………..ما از خاک= ماده و جن از اتش=انرژی(نه انرژِی عادی…بلکه چند رتبه بالاتر) و بالاتر از اون هم هست و نمیشه گفت هنوز با این وضع که میبینم وقتش نیست!!و همین رو بگم ک از اون نوع هم موجوداتی هستند و بالاتر تاااااا برسیم به لبه جهان دوقطبی!!و اونجا با یه موجود برتر (نه خدا هنوز کلللللی راه هست تا اون)رو برو میشیم که روی همه پایین دست ها احاطه داره و درون همه اجزائشون جاری هست! و هر کدوم از این انواع بالا و پایین که ما (ماده) یکیش هستیم جهان …درک…و نوع مخصوص زندگی خودش رو داره!!و هر جهان بالا نسبت به پایین (به درک ما) حکم پدر رو داره و پایین به بالا حکم پسر!! و اگه دنیا ها رو دونه های تسبیح فرض کنیم اون موجود اگاه مثل نخی میمونه که از همش رد میشه (اگه گفتید معروف ترین نماده این پیمان چیه!؟……پدر…. پسر …….و …..خب اینارو ufolove و بعضی دیگه به زبون ها و انواع مختلفی بارها مطرح کردن!!!ولی …..خب حالا این ساده ی قضیه بود!! ….هه هه حماقت!!!!؟؟؟ هههههههههههههههههه!!وای خدای من هه هه هه هه هه!!!

 20. به یـزدان که گرما خرد داشتیم ….. کجا این سر انجام بد داشتیم؟

 21. یکی از آشنایان ما داخل کعبه شده و میگه که سنگ سیاهی به صورت معلق در هوا اونجا بوده

 22. میشه بگید این 22 سال این سنگ کجا بوده؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: