پریان


پریان(1) وروجکها و کوتوله ها
پریان دسته ای از جنیان هستند که انواع بسیار متنوعی دارند. در زیر به معرفی آنها بر اساس شواهد جمع آوری شده در طول قرنها می پردازیم:  این مطلب ترجمه ای است از دائرت المعارف پریان  

 =========================================================

 سر گروه = جنیان

گروه= پریان

زیر گروه =کوتوله ها Dwarves

که شامل ۱۰ نوع کوتوله می باشد ولی ما به ۲ نوع معروف آنها اشاره می کنیم:

۱- Ircenrraq: مردم کوچک اندامی هستند که در دشتها و زیر زمین زندگی می کنند و گاهی آدمیان را به تله می اندازند.

 

2-Kabouter: آدم کوچولوهایی هستند که در خانه ها و یا زیر زمین زندگی می کنند و به زیر گروه » نوم» Gnom متعلقند. در آلمان به نام «کوبولد» Kobold و در کشورهای اسکاندویناوی به نام » تمته »  Tomte هم خوانده می شوند. نوع مذکر آنها ریش بلند داشته و کلاههای بلند نوک تیز بر سر می گذارند و بسیار خجالتی هستند.

 

3-Gnome:  «نوم» جزو زیر مجموعه پریان هستند که بدنهای کوچک داشته و زیر زمین زندگی می کنند. به شکل مردانی که کلاههای مخروطی نوک تیز به سر دارند دیده شده اند و اکثرا لباسهایی به رنگ آبی-سبز یا قرمز پوشیده اند. اکثر نوم ها ریشهای بلند و سفید دارند و قد متوسط آنها ۱۵ سانتی متر است که البته با احتساب کلاهشان بلندتر به نظر می آیند. پاهایشان پنجه دارند و مردانشان حدود ۳۰۰ گرم وزن دارند و زنان ۲۵۰ گرم. معمولا کمربندی دارند که در آن چیزهایی مثل چاقو و چکش نگه می دارند.  در علم کیمیاگری عنصر آنها زمین شناخته شده است و کیمیاگر معروف «پاراسلسوس» Paracelsus آنها را بسیار سودمند توصیف کرده است. مثل «کوتوله ها » قدرتشان ۷ برابر انسان معمولی است و دید چشمشان از باز هم بیشتر است. دوستان حیوانات هستند و غالبا در جنگلها به حیوانان زخمی کمک می کنند. علف خوار و میوه خوار هستند.

 

=======================================

 سرگروه = جنیان

گروه = پریان

زیرگروه = گوبلین یا وروجک  (Goblins):

۱-Boggart: به شکل آدم کوچولو هستند که گاهی ممکن است شبها به سراغ آدمیان بیایند و به صورت آنها پنجه بکشند و یا ملافه را از رویشان بردارند. اصولا بازیگوش و شیطان هستند و وسایل کشاورزان را از مزرعه بر می دارند.

 

2-Pmbero: وروجکهایی هستند با صورتهای زشت و دست و پای پشمالو که کلاههای بزرگی بر سر دارند و بقچه ای بر سر چوب بر شانه حمل می کنند.

 

3-Pukwudgie: کوتوله قدهایی هستند که در جنگلهای زندگی می کنند و شکار می کنند.

 

4-Coblynau: کوچولوهایی هستند که در زیر زمین و اکثرا معادن هستند و صورتهایی بسیار زشتی دارند اما ذاتشان خوب است و دوست معدنچی هستند.چکشهای کوچک و پتک با خود دارند.

 

5-Karakoncolos:دسته ای از کوچولوهای جنگل نشین هستند با صورتهای قهوه ای یا قرمز و بدنی پشمالو.

 

6-Kobold: وروجکهایی (پریانی) هستند که در خانه ها یا زیر زمین زندگی می کنند. کلاههای مخروطی به سر دارند و کفشهای نوک بلند به پا و دمهای پشمالو دارند. ممکن است هم به آدمیان کمک کنند و هم آزار برسانند .

 

7-RedCap: کوتاه قدهای بد ذات و آدم کش هستند که کلاههای قرمزی به سر دارند و در جنگلهای به حفاظت از قلمرو خود می پردازند و تنها راه فرار از آنها خواندن آیات مقدس است. می گویند کلاه قرمز آنها از پوست سر آدم است که در خون تازه رنگ شده است و برای قرمز نگه داشتن کلاهشان همواره آدم می کشند.

 

8-Wichtlan: به شکل آدم کوچولوهایی با ریش بلند و قد ۶۰ سانتی متر هستند که در زیر خانه ها یا معادن زندگی می کنند و در شب صداهایی تولید می کنند که حاصل کار و فعالیتشان است.

 

9-Knockers: از همخانواده ی «کوبولدها» هستند که در معادن زندگی می کنند و حدود ۸ سانتی متر قد دارند. به آنها «تق تقو» هم می گویند چون هنگام شب در زیر زمین خانه ها به فعالیت می پردازند که از دور صدای تق و توق چکش می دهد.

 

10-Leprechaun:پریان مذکری هستند با قد کوتوله که کتهایی به رنگ سبز زمردی می پوشند (گاهی قرمز) و کلاههای مخروطی به سر دارند. آگاه از مکان گنجهای زیر زمین هستند ولی جای آن را به کسی نمی گویند و طبع بسیار خسیسی دارند. می گویند اگر به انتهای رنگین کمان نگاه کنی یکی از این پریان ظاهر شده و قول می دهد آرزویی را برآورده کند اما هر آرزو را به نحو شیطنت آمیزی برآورده می کند که انسان را پشیمان کند. این وروجکها دو کیسه به همراه دارند-در یکی ۱ سکه نقره و در دیگری ۱ سکه طلا که هر بار خرج می کنند باز به داخل کیسه بر می گردد و آنچه به عنوان پول پرداخته تبدیل به کاه و خاشاک می شود.

 

11-Tomte: مردان کوچولو و مسن با قد بین ۷ سانتی متر تا ۸۰ سانتی متر. ریش پر پشت دارند و گفته می شوند می توانند شکل خود را عوض کنند.

 

12-Brownie: وروجکهای شلخته ای هستند با قدی حدود ۲۵ اینچ (۵۰-۵۵ سانتی متر) . گوشهای نوک تیز و انگشتهای بلند و معمولا در خانه ها زندگی می کنند.

 ۱۳-Bodach : این وروجکها شبها از لوله شومینه ها داخل منازل می شدند و کودکان را می ربودند. با کاهش خانه های اینچنینی تعداد گزارشات در مورد این موجود هم کم شده است.

پریان(2) پریان آبی-1
============================  

سر گروه=جنیان

 

گروه=پریان

زیر گروه : پریان آب

شامل بیش از ۲۰ نوع پری است که به مهمترین آنها اشاره می کنیم:

۱-Addanc : آدانک یا آفانک یا آبک

یک غول دریایی است که در نواحی ولز وجود دارد. شبیه سگ دریایی و گاهی کرکودیل توصیف شده است.

دریاچه هایی که در آن دیده شده است عبارتند از Llyn Llion, Llyn Barfog, Brynberian Bridge  و Llyn yr Afanc. این موجود در خارج از آب قدرتی ندارد.

 

۲-Banshee :بانشی نوعی پری است که سبب مرگ می شود و در ولز- اسکاتلند-آلمان-ایرلند و فرانسه وجود دارد.معمولا پیرهنی سفید بر تن دارد و پوست او سفید یا خاکستری است و موهای طلایی دارد. این پریان شانه موی خود را روی زمین قرار می دهند و اگر رهگذری آن را بردارد آنها اورا برای طعمه انتخاب می کنند. برای همین مثلی در ایرلند هست که می گویند» شانه روی زمین را بر ندار «. اگر انسانی با آنها تماس برقرار کند بخت بد بر او نازل می شود چون پریانی بد ذات و اندوهگین هستند که در شبها گریه سر می دهند.

 تصویر نقاشی از بانشی

در سال ۱۴۳۷ پادشاه اسکاتلند به نام جیمز اول با یک بانشی برخورد کرد و پری به او هشدار داد که به زودی به قتل خواهد رسید و چنین شد.

3-Mermaid : پری دریایی شناخته شده ترین پریان است که نیمی از بدنش انسان و نیم دیگر آن شبیه ماهی است. مشاهده این پریان از زمان تمدن آشوریان ثبت شده است. تا کنون چندین پری دریایی از آبها گرفته شده که هم اکنون در موزه ها نگهداری می شوند. سیرن و روسالکا هم از نزدیکان پری دریایی هستند.

پری در موزه فیجی

واقعی بودن تصویر بالا تایید نشده است.

۴-Siren : سیرن  پریانی یونانی هستند که در دریا زندگی می کنند و صداهای بسیار زیبایی دارند و اگر مردان دریا صدای سیرنها را بشنوند آنچنان وسوسه امیال خود می شوند که برای رسیدن به سیرنها خود را به آب می افکنند و خوراک سیرن می شوند. در حماسه «اودیسه» اثر «هومر» ملوانان و همراهان «اولیس» هم به همین سرنوشت دچار می شوند.

مجسمه سیرن از یونان باستان

گاهی به چهره پرنده و بدن زن دیده شده اند . در دائرة المعارف «سودا» به جا مانده از قرن دهم میلادی نوشته شده که سیرنها مانند گنجشکهایی با صورت زن هستند.

۵-Naiad : نایاد پریانی در حوای یونان و مقدونیه…خویشاوندی دوری با زئوس دارند و می توانند سرنوشت انسان را پیش بینی کنند. هر نایاد متعلق به یک چشمه یا چاه یا روخانه است و نمی تواند از آن محدوده خارج شود.

۶-Ningyo : نین گیو پریانی در دریاهای ژاپن و چین که دهانی مانند میمون و بدنی پوشیده از فلسهای طلایی دارند و صدایشان مانند فلوت است. این پریان شهرهای خود را در زیر آبها دارند و  آگاه به جادو و درمان بیماریها هستند.

این مومیایی واقعی است و در آبهای مالزی یافت شد.

۷-Rusalka : روسالکا معادل پریان دریایی هستند که نواحی اسلواکی -رومانی و چک و اطراف آن زندگی می کنند. چشمانشان سبز درخشان است و پوستی رنگ پریده دارند.معروف به وسوسه مردان و آوردن بد بختی به جنگلها و رودخانه ها هستند.اگر مویشان خشک شود خواهند مرد و عنصرشان مانند همه پریان دریایی آب است. 

 

۸-Merman : پریان دریایی مذکر هستند با موهایی مثل علف دریایی و ریش. انکی از آنوناکی سومریان و پوزئیدون از خدایان یونان به این دسته تعلق دارند.

مومیایی بالا در کارائیب یافت شد.

کودکی با سندرم پری دریایی

منبع:  www.limbolegacy.blogfa.com

Posted on آگوست 29, 2009, in پریان and tagged . Bookmark the permalink. 11 دیدگاه.

 1. سلام . این هم یکی از مطالبی بود که من عاشق شون هستم . راستی عکس ها رو چون از توی میل کپی کردی هیچ کدوم باز نشدن . توصیه میکنم یه جا دیگه آپلود شون کنی و باز امتحان کنی . همه قشنگی این بلاگ به عکس هاش هست . ممنونم از لطفت

  با درود و سپاس فراوان : شهرام

 2. از بابت مطالبت متشكرم . موفق باشي

 3. ممنون، حيف كه عكسا باز نشدن. به نظر من اين وبلاگ همه چيزش عاليه، آدم از تنوع مطالب و همراه بودن مطالب با تصاوير لذت مي بره، قبل از اين خيلي دلخور بودم كه هر كدوم از اين سري مطالب رو مجبور بودم جداگانه سرچ كنم و از منابع مختلف به دست بيارم، ولي شما كار افراد علاقه مندي مثل من رو راحت كرديد و اگه همين طور ادامه بديد اين وبلاگ تبديل به يك مرجع براي افرادي ميشه كه به مسائل اسرارآميز علاقه دارن. ضمنا طراحي وبلاگ تون هم بسيار ظريف، ساده و زيباست، به طوري كه در حين مطالعه مطالب يك حس آرامش دلپذير و عالي به آدم ميده، من همين كه وارد محيط اين جا ميشم  با ديدن تصوير بالاي صفحه و رنگ آميزي و طراحي كاملا مناسب محيط به يك احساس سبكي و آرامش مي رسم و با اشتياق شروع به خوندن مطالب مي كنم.خلاصه بايد بگم دنياي قشنگي براي افراد علاقه مندي مثل من ساخته ايد. از زحمات تان سپاسگزارم و اميدوارم همين طور با علاقه به كارتان ادامه بدهيد، موفق باشيد. 

  • انشالله .من هم هدفم گرداوري تمام موارد در يك وبلاگ بود .با اينكه خودم بعضي مطالب را قبول ندارم ولي براي احترام به همه فكرهاي گوناگون همه را در وبلاگ قرار ميدهم.نظرتون باعث دلگرميه .ممنون.

 4. salam man jadidan be khanandeganetun ezaf shodam.vaghean behetun tabrik migam.hame chiz khube.khoshhalam ke ba site shoma ashna shodam.omidvafam in talashetun mostamar bemune.mivafagh bshid.

 5. خداوند این مملکت را از 3چیز دور نگه دارد جنگ قحطی دروغ
  ایجاد خرافات یک نوع دروغ و سر منشع بی سوادیست
  تا ایران مثل شما داره دشمن نمی خواد

 6. سلام
  آقا پیمان
  خدا در قرآن به وجود جن اشاره کرده پس وجود جن کاملا واقعیه
  اما این تنوع اشاره شده در مطلب بالا جای بحث و سوال داره

  در ضمن از ufolove بابت مطالب جالب و متنوعش متشکرم.

 7. با سلام به شما دوست گرامی

  بابت لینکهای بینظیر شما سپاسگذارم

  من یادم میاد 10 یا 15 سال پیش در اطراف شهرستان دماوند یه شهر زیرزمینی پیدا کرده بودند به همراه آدمهای قد کوتوله یه 2 3 هفته ای توی روزنامه اون زمان (( حوادث )) که بعد ها توقیف شد هم مطالبی از این موضوع هم درج شد ولی متاسفانه بعد از گذشت ماه ها از این موضوع وهر سکوت بر لبها نشانده شد و این خبر تا به امروز مسکوت مانده.
  از دوستان خواهشمندم هر کس از این موضوع اطلاع و یا اطلاعاتی داره در اینجا بیان کنه .

  ممنون از تمامی عزیزان

 8. آخه کی رو دیدین که تا بحال واقعا اینا رو دیده باشه و دروغ نگه دست از خرافات بردارید

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: